Baykar не вважає за можливе постачати свої бойові безпілотні літальні апарати Bayraktar рф, наголосив гендиректор турецької компанії Халук Байрактар під час інтерв’ю ВВС.
На війни в Україні дрони Bayraktar ТВ2 активно використовує українська армія проти російських військ. Відео того, як ці дрони знищують російську бронетехніку, розлетілися по всьому світу. А для українців турецькі дрони стали символом спротиву російській агресії. Про них почали писати пісні, на їхню честь називають дітей та домашніх улюбленців, і поступово слово “Байрактар” зайняло свою нішу у популярній культурі країни та української діаспори.
Брати-засновники Халук і Сельчук Байрактар відкрито підтримують Україну і вже кілька разів безкоштовно передавали дрони українським військовим, а зібрані волонтерами гроші спрямовували на потреби українських біженців.
Халук зазначив, що пишається тим, що розроблені ними технології підтримують Україну у боротьбі за незалежність. Він додав, що Україна виборює вільний світ. А Сельчук назвав російське вторгнення в Україну “несправедливою та незаконною війною”, а український народ шляхетним.
Співпрацювати Baykar з Україною почав до повномасштабного вторгнення Росії до України. Після анексії Криму Київ почав шукати різні способи захисту. За словами Халука, лише Туреччина підтримала угоду з Україною.
“Системи Bayraktar використовуються в Україні з 2018 року, – нагадує він. – З Україною підписано дуже важливі проєкти в оборонній промисловості, які сприятимуть нашій співпраці у різних технологічних галузях”.
Фахівці компанії навчили багатьох українських військових керувати дроном.
“Коли почалася війна, ми відправили десять вантажівок гумдопомоги – продовольчу допомогу, дитяче харчування, предмети гігієни. Україна – це країна, з якою у нас тісні стосунки. Ми поділяємо біль українців і цінуємо їхній захист своєї землі та героїчну боротьбу”, – каже Халук.
Що відповідають брати Байрактар на критику про те, що Україна – це лише ринок збуту, куди Baykar продає свою зброю. Халук не приховує комерційних інтересів, але з початку війни компанія доклала багато зусиль для співпраці з Україною.
“Для нас пріоритетом є встановлення міцних відносин та розвиток співробітництва, яке принесе користь обом сторонам”, – упевнений він.
Так, підтверджує він, з початком російської війни в Україні інтерес до дронів “Байрактар” зріс, зросли й продажі. До війни в Україні дрони успішно використовувалися Азербайджаном у війні з Вірменією в Нагірному Карабаху, а також у Сирії та Лівії. І часто на іншому боці конфлікту була Росія. На питання “А якщо Москва запропонує вам велику суму грошей, продасте їм теж?” прозвучала чітка відповідь:
“Гроші не є для нас пріоритетом. Гроші та матеріальні ресурси ніколи не були метою у нашому бізнесі, – запевняє Халук Байрактар. – З Україною наша дружба та співпраця тривають уже багато років. Тому скільки б грошей нам не пропонували, чесно кажучи, не може бути й мови про те, щоб у цій ситуації передати їм їх (Москві дрони. – Ред.) У цей період вся наша підтримка повністю на боці України, оскільки у нас дуже міцний зв’язок, і Україна зазнає дуже несправедливої, агресивної та необґрунтованої атаки. ніщо не затьмарить нашої співпраці з Україною, незалежно від того, яку суму буде запропоновано, наша позиція з цього приводу зрозуміла”.