fbpx

Заощадити на опаленні жителям Рівного допомагають розподілювачі тепла

Діліться інформацією з друзями:

Вартість опалення – найбільший комунальний платіж, з яким доводиться мати справу мешканцям Рівного. Тож і не дивно, що власники квартир намагаються знайти способи заощадити на опаленні.

І відмова від централізованого опалення – це не завжди кращий вибір. Рівненські ОСББ мають досвід модернізації існуючих опалювальних систем. Про нього розповіла очільниця ОСББ «Відінське» Галина БОВГИРА.

– Наше ОСББ було створене 11 років тому, а саме в листопаді 2010 року. За цей період щорічно власники квартир вкладали кошти в капітальні ремонти, приватизацію землі, облаштування прибудинкової території. Проведено капітальний ремонт покрівлі, ліфта, електромереж, системи водопостачання та водовідведення, замінені вікна, встановлені нові двері (у тому числі й тамбурні), осучаснили під’їзди, утеплили фасад будинку.

Зрештою постало питання щодо встановлення індивідуального або автономного опалення в квартирах. Було навіть кілька пропозицій з кошторисними розрахунками. А саме:

  • автономне опалення з встановленням у кожній квартирі газових котлів;
  • переведення системи вертикальної на горизонтальну;
  • переведення централізованого опалення на електричне.

У 2019 році на одному з семінарів для керівників ОСББ я почула про розподілювачі тепла і можливість їх встановити в нашому будинку.

У серпні 2020 року наші мешканці вирішили встановити у квартирах ці прилади та нові сучасні біметалеві радіатори. Старі чавунні зрізали та здали на металолом.

Виробник нових радіаторів – український, їх виготовляють за німецькою технологією і на німецькому обладнанні. Гарантія – 10 років, термін використання – 25 років. Чим же саме ці радіатори відрізнялися від старих чавунних? Найперше старі радіатори починали віддавати тепло, коли температура теплоносія всередині становила 50-53 градуси, а біметалеві уже при температурі теплоносія +28-30 градусів. На кожному новому радіаторі стоять автоматичні австрійські регулятори, якими мешканці можуть корегувати температуру повітря в кімнаті. Є можливість повністю перекрити опалення, а можна при нормальній подачі з котельні досягти температури +26-28°С. Таким чином кожна родина отримала можливість самостійно регулювати тепловий режим у своєму помешканні. Вартість регулятора в 2020 році становила 950 гривень. На кожному з них посередині встановили розподілювач, який фіксував температуру. Вони німецького виробництва, відразу опломбовані на 10 років. Ці розподілювачі коштували 2500 грн. Крім цього, встановили у під’їздах номерні мережеві вузли, шлюзи, з допомогою яких фіксуються витрати опалення по кожному радіатору окремо і сумуються з усіх квартир.

Торік наші мешканці змогли суттєво заощадити на опаленні в квартирах. Наприклад, опалення дворівневого помешкання площею 80-90 кв. м обійшлося в 790-890 грн на місяць. Але були й такі, які регулятори встановлювали на більший показник температури. У їхніх квитанціях були вдвічі більші суми.

Якщо в квартирах якісні енергозберігаючі вікна, утеплені балкони, тепло добре зберігається в будинку. У минулому опалювальному сезоні декілька квартир з різних причин не змогли встановити собі розподілювачі, тому це зробили вже цього літа. На жаль, вартість обладнання відчутно зросла.

Торік ми скористалися «теплими кредитами». Загальна вартість на будинок становила разом із проєктною документацією та монтажними роботами 818,975 тис. грн. Державний фонд енергоефективності компенсував на матеріали 325,620 тис. грн, місто – 25% від загальної вартості проєкту – 204,744 тис. грн, обласна влада погасила 10% від суми відсотків – 13,651 тис. грн. Разом компенсація склала 544,015 тис. грн. Власники квартир заплатили за одну точку по 2430 грн. Тобто фактично за опалювальний сезон, економлячи, можна було повернути вкладені кошти.

Цього року власники квартир/нежитлових приміщень оплачували за одну точку із заміною радіаторів 7150 грн. На жаль, програма «Теплих кредитів» цього року вже не діяла. За рахунок Муніципальної програми сталого розвитку компенсації теж не було.

Встановити розподілювачі плануємо і в іншому ОСББ, яке я очолюю, «Замкове-1».

У 2018 році це об’єднання стало учасником програми «Перші ластівки» від Державного фонду енергоефективності. Ми втілили проєкт з оновлення будинку та отримали компенсацію від Фонду. Більша частина з неї була надана Євросоюзом. Було проведено модернізацію системи опалення зі встановленням балансувальних кранів на всі стояки, індивідуального теплового пункту та тамбурних енергоефективних дверей у під’їздах. Вартість проєкту – 683,329 тис. грн. Отримали компенсацію 60% від ФЕЕ і 20% компенсували УЕМ. На жаль, обласною програмою з відшкодування відсотків скористатися не вдалось. На даний момент залишилось 66 тис. грн кредиту. Оформляли кредит на 5 років, але сподіваємось закрити його до лютого 2022 року.

Надія ВАНЧЕНКО