З 20 січня глядачі супутникових антен втратять доступ до 23 українських каналів. Їхній сигнал буде закодовано. Майже шести мільйонам українців доведеться або платити за перегляд, або шукати альтернативу. Тож з’ясуємо: за що будуть платити українці, коли телебачення буде закодованим.
Перш за все, які канали закодують? Супутниковий сигнал своїх каналів закодують чотири найбільші медіагрупи: StarLightMedia, 1+1 media, InterMediaGroup та «Медіа Група Україна». Усього з вільного доступу зникнуть 23 супутникові канали: СТБ, ICTV, Новий канал, М1, М2, «Оце», «1+1», «2+2», ТЕТ, «ПлюсПлюс», «УНІАН», «Бігуді», «Інтер», НТН, К1, К2, «Мега», «Піксель», Zoom, «Enter-фільм», «Україна», НЛО ТБ, «Індиго TV».
Варто наголосити, що під кодування потрапить лише розважальне супутникове телебачення. Інформаційні супутникові канали залишаться, як і раніше, безкоштовними. Зокрема, відкритим буде державне та суспільне мовлення – «Перший», «Культура», «Рада», UA TV.
Що робити власникам супутникових антен? Аби дивитися далі СТБ чи «1+1», доведеться купити спеціальний тюнер із вбудованою системою кодування Verimatrix. В інтернет-магазинах його можна придбати за 1099 гривень. На ньому має бути обов’язкове маркування «УТБ» («Українське телебачення»). Після цього потрібно підключитися до офіційних посередників – XtraTV або Viasat – та обрати зручний абонентський пакет. Наприклад, XtraTV має 7 пакетів. Найдешевший – 55 грн/міс., найдорожчий – 189 грн/міс. Водночас Viasat пропонує 5 тарифних пакетів, вартість яких коливається від 69 до 249 гривень на місяць.
- Кандидатам у мери Рівного доведеться викласти по 321 тисячі гривень
- Тепло подешевшало. Але не для всіх однаково
- Рівненщина: у грудні найбільше мита сплатили за транспорт
Інші варіанти – обрати один із альтернативних способів перегляду ТБ. Зокрема, це може бути цифрове ефірне мовлення (Т2). Для цього потрібно придбати антену і тюнер для прийому цифрового сигналу.
Також можна підключити кабельне телебачення. Як альтернативу супутниковому ТБ експерти радять також інтернет-телебачення, яке дає можливість дивитися фільми й передачі на різних пристроях і в будь-яких місцях.
Варто наголосити, що зміни торкнуться лише тих, хто дивиться супутникове телебачення. Для глядачів ефірного ТБ усе залишиться по-старому.
Оксана КОВАЛЬ, медіа-координатор Центру громадського моніторингу та контролю