Загальнобудинкові лічильники в кожен дім: що це означає для споживачів

Діліться корисною інформацією з друзями:

У Рівному триває оповіщення споживачів про наміри встановлення вузлів комерційного обліку у будинках. З цього приводу до нашої громадської організації «Ресурсний центр підтримки ОСББ Рівненщини» надходить багато запитань від мешканців будинків і голів діючих ОСББ. Що це означає для споживачів та що потрібно робити? Юридичні служби, уповноважені особи підприємств Рівнеоблводоканалу і Рівнетеплоенерго роз’яснили, чим регламентується нововведення, які строки та порядок дій споживачів послуг.

Так-от, вузли комерційного обліку – це загальнобудинкові лічильники, які встановлюються на врізі водопроводу до будинку. Навіщо вони потрібні?

Законом України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» від 22.06.17

7 днів у ТелеграміСвіжі новини для тих, у кого мало часу

Новини які не потрапили на сайт ми розміщуємо в Телеграмі

№ 2119-VIII, який набрав чинності 2 серпня 2017 року, передбачено, що у кожному багатоквартирному будинку, в який подається холодна або гаряча вода Рівнеоблводоканалом і Рівнетеплоенерго  як операторами зовнішніх інженерних мереж, повинен бути встановлений загальнобудинковий лічильник.

Оснащення будівель вузлами комерційного обліку також визначено Наказом Мінрегіону № 206 від 09.08.2018 «Про затвердження Порядку оснащення будівель вузлами комерційного обліку та обладнанням інженерних систем для забезпечення такого обліку», який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 31.08 2018 № 990/32442.

Відповідно до статті 3 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» оператор зовнішніх інженерних мереж не менш як за два місяці до встановлення вузлів комерційного обліку повідомляє власників (співвласників) будівлі про намір встановити такий вузол, вартість такого встановлення, розмір та порядок сплати передбаченого цим Законом внеску за встановлення вузла комерційного обліку.

Рівнеоблводоканал і Рівнетеплоенерго є виробником послуги. Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, а також Закон України «Про житлово-комунальні послуги» визначили, що підприємство здійснює забір, підготовку та транзит води до врізу в будинок. Далі вже йтиме загальний лічильник, а за ним – розподіл водоспоживання між окремими квартирами: чи то за індивідуальними лічильниками, чи за кількістю мешканців, чи за житловою площею – це до травня 2020 року мали визначати мешканці на загальних зборах.

Між показниками будинкового і квартирних лічильників завжди є різниця – небаланс. Навіть у тих будинках, де прилади обліку у 100 відсотках квартир. Наприклад, якщо у будинку 249 квартир і в середньому споживають по 10 кубометрів води, то виходить 2490 кубів споживання за місяць. А загальнобудинковий лічильник показує 2600 кубометрів. Різниця – 110.

Звідки вона виникає?

Перша причина – у побутових водолічильників точність класу «А». Переважна більшість їх встановлена вертикально, тому рахують вони грубо, з похибкою. Шістдесят літрів протікання через такий лічильник за годину не рахуються взагалі. Якщо лічильник встановити горизонтально, він вже рахуватиме з похибкою в 30 літрів за годину, та вже реагуватиме на найменший рух води. І якщо помножити 60 неврахованих літрів на 249 квартир, то виходить втрачених 14 кубометрів води за годину. А якщо в підвалі стоїть загальний лічильник, його похибка значно менша за вищевказану.

Друга причина – крадіжки. Багато споживачів використовують різні механізми для зупинки обліку води на лічильнику, або ж набирають ємності, пускаючи воду по краплині. Наприклад, у Знам’янці близько семи десятків багатоквартирних будинків. Їх ще 2004 року обладнали загальними лічильниками. Після повірки виявилося, що втрати по будинках коливалися від 15 до 40 відсотків. Частина – за рахунок неточностей лічильників, частина – через крадіжки, частина – через обидва цих фактори.

Як обраховуватиметься оплата різниці?

Якщо всі квартири обладнані індивідуальними лічильниками, то є затверджена Мінрегіоном методика розподілу різниці між їхніми та загальнобудинковими показниками. Якщо мешканці визначать   Рівнеоблводоканал і Рівнетеплоенерго розподілювачами послуги водопостачання, то різниця обраховуватиметься пропорційно до споживання.

Наприклад, маємо різницю в 110 кубів і 249 квартир в цілому. Одна квартира спожила 10 кубометрів – це 0,3%. Цю цифру ділимо на показник загального лічильника – приміром, 2600 – і множимо на 110 кубів. Виходить, що замість 10 потрібно буде оплатити 10,4 кубометра. Інша квартира спожила 2 кубометри – вони діляться на 2600 і знову множаться на 110 – виходить 2,08 кубометра.

Раніше небаланс повинен був включатися до витрат водоканалів, але НКРЕКП було проти цього, а після прийняття закону про комерційний облік водоканали взагалі позбавили права це робити. Виробник не повинен мотивувати людей не дурити лічильники. Будинок – це спільна власність його мешканців незалежно від форми власності – чи це ОСББ, чи УК.

Чи обов’язково встановлювати загальнобудинковий лічильник?

Закон про комерційний облік передбачає відповідальність за невстановлення загальнобудинкових приладів обліку. Санкції застосують, якщо це не буде зроблено до 1 серпня 2020 року, тому вимоги закону для підприємства мають невідворотну дію.

Що робити споживачам?

Власник (співвласники) будівлі протягом двох місяців після отримання такого повідомлення має право повідомити оператору зовнішніх інженерних мереж (за своїм вибором) про:

  • згоду на встановлення вузла комерційного обліку на запропонованих оператором зовнішніх інженерних мереж умовах;
  • намір погодити з оператором зовнішніх інженерних мереж відмінні від запропонованих умови встановлення вузла комерційного обліку. Наприклад, якщо управителем багатоквартирного будинку є ОСББ і жителі вже придбали власним коштом і встановили загальнобудинковий лічильник, голова ОСББ повідомляє листом водоканал про те, що після повірки та інших необхідних процедур готові передати на відповідний облік підприємству, а ще один лічильник купувати немає необхідності;
  • намір самостійно обладнати будівлю вузлами комерційного обліку в установленому законодавством порядку.

У будь-якому разі наміри погодити відмінні від запропонованих умови встановлення вузла комерційного обліку або самостійно обладнати будівлю вузлами комерційного обліку повинні бути оформлені протоколами, складеними відповідно до вимог статті 10 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» від 14.05.15 № 417-VIII.

Рішення вважається прийнятим зборами співвласників, якщо за нього проголосували власники квартир та нежитлових приміщень, площа яких разом перевищує 75 відсотків загальної площі всіх квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку.

Власник (співвласники) будівлі, яка на день набрання чинності Закону «Про комерційний облік» від 22.06.17 була приєднана до зовнішніх інженерних мереж, має право самостійно обладнати таку будівлю вузлами комерційного обліку. У такому разі внесок за встановлення вузла комерційного обліку таким споживачам не нараховується.

В яких випадках придбання та встановлення загальнобудинкового лічильника оплачується за рахунок споживачів та чи є альтернативні джерела фінансування?

Відповідно до п. 6 ст. 3 р. ІІ Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» від 22.06.17 № 2119-VIII витрати на оснащення будівлі вузлами комерційного обліку, здійснені оператором зовнішніх інженерних мереж, відшкодовуються споживачами відповідних комунальних послуг, а також власниками (співвласниками) приміщень, шляхом сплати внеску за встановлення вузла комерційного обліку, який сплачується виконавцеві відповідної послуги протягом 5 років або в інший строк за згодою сторін.

Проте законодавець передбачив, що органи місцевого самоврядування згідно із затвердженими відповідно до законодавства програмами можуть приймати рішення про виділення коштів з місцевого бюджету на оснащення вузлами комерційного обліку будівель, які на день набрання чинності закону були приєднані до зовнішніх інженерних мереж, а також на забезпечення охорони вузлів комерційного обліку. На такі вузли обліку після їх встановлення поширюється дія законодавства про спільне майно багатоквартирного будинку. Внесок за встановлення вузла комерційного обліку в такому випадку споживачами також не сплачується.

З огляду на викладене, враховуючи Закон України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», мешканцям багатоквартирного будинку, які отримали повідомлення про намір встановлення комерційних вузлів обліку, необхідно визначитися щодо встановлення вузла комерційного обліку холодної води та прийняти відповідне рішення. Після цього потрібно повідомити підприємство з наданням відповідного протоколу зборів голосування мешканців багатоквартирного будинку.

Ігор ХАНЕНКО, член правління ГО «Ресурсний центр підтримки ОСББ Рівненщини» 

Постійно бути в курсі новин вам допоможе наш Telegram