24.02.2022 – дата, яка докорінно змінила життя України. Однією метою сьогодення стало бажання наблизити день Перемоги. На жаль, через збройну агресію майже половина населення України зазнала суттєвих потрясінь. Люди були змушені переселитися в інші, безпечніші області України чи за кордон, а хтось не зміг вибратися через окупацію або через знищену дорожню інфраструктуру чи недостатню кількість ресурсів для цього.
Нинішня реальність – новий виклик для нашої країни. Тож важливо було розуміти, як оптимально організувати підтримку таких людей у воєнний період.
Поняття внутрішньо переміщені особи (далі – ВПО) для нашої громади, на жаль, як і для всієї України, – не нове. Вперше люди стали переміщатись у 2014-му, з початком АТО.
Внутрішньо переміщеною особою (ВПО) є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, котру змусили залишити або покинути своє місце проживання в результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
З початком збройної агресії російської федерації проти України та масштаби територій, де відбуваються бойові дії, кількість ВПО зростала щоденно. Так, за один день до Департаменту соціальної політики зверталось понад 600 переміщених осіб. Аналізуючи динаміку минулого тижня, в межах 100-120 щодень.
Щоб якісно організувати механізм підтримки ВПО, які обрали нашу громаду для безпечного проживання, було налагоджено насамперед їх об’єктивний облік.
Відтак у Департаменті з метою соціального супроводу організовано роботу кол-центру, який до травня працював у вихідні дні. Йдеться про надання консультацій, спрямування внутрішньо переміщених осіб до відповідних служб з питань працевлаштування, навчання дітей, медичного та соціального забезпечення. Відповідно до потреб ВПО спеціалісти сприяють їх вирішенню та забезпеченню завдяки залученню волонтерів, благодійників, а також за рахунок коштів резервного фонду бюджету Рівненської міської територіальної громади (придбання продуктових пакетів).
Дуже велику увагу відведено громадянам, які колективно розміщені в гуртожитках міста. Їм оперативно надається допомога у вигляді продуктових пакетів, гуманітарного одягу, предметів гігієни, здійснюється виїзний прийом за місцем проживання (із залученням оргтехніки для безоплатного копіювання документів, необхідних для формування особових справ) з подальшою видачею довідки ВПО. А налагоджена тісна співпраця з комендантами дозволяє швидко вирішувати проблемні питання, що виникають у ВПО.
Також до роботи з ВПО залучені працівники Рівненського міського центру соціальних служб, які щодня за відповідним графіком здійснюють чергування в гуртожитках та надають ряд послуг психоемоційної підтримки, консультування з питань соціальних та пенсійних виплат, з питань працевлаштування, медичної допомоги, влаштування дітей до шкільних, дошкільних та інших закладів. При потребі фахівці здійснюють додаткові виїзди для вирішення проблемних питань.
Отож останні три місяці Департамент всебічно сприяє реалізації права внутрішньо переміщених осіб стати на облік та отримати довідку ВПО. Крім того, наявний новий інструмент реєстрації, як-от Портал «Дія», яким скористалося близько двох тисяч осіб.
У Рівненській міській територіальній громаді обліковується 18704 внутрішньо переміщених особи. З них 5132 дітей, 9922 – особи працездатного віку, 2689 – пенсіонери, 676 – особи з інвалідністю.
Основним напрямом підтримки ВПО є надання грошової допомоги на проживання, яка виплачується на кожну внутрішньо переміщену особу. Відомості про неї заносяться до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб у таких розмірах:
- для осіб з інвалідністю та дітей – 3000 гривень;
- для інших осіб – 2000 гривень.
Допомога виплачується за повний місяць незалежно від дати звернення за її наданням.
Доводимо до відома, що виплати для ВПО з травня 2022 року здійснюються на основі затвердженого наказом Мінреінтеграції переліку громад. Цей перелік не є фіксованим, отож регулярно актуалізується відповідно до зміни територій, де проводяться воєнні дії, або які перебувають у тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні).
До підтримки ВПО доєдналися й інші організації, що допомагають громадянам України, які опинилися під час війни у складних життєвих умовах. З переліком цих організацій можна ознайомитися на сайті 7dniv.rv.ua.
Оскільки внутрішньо переміщені особи часто звертаються до Департаменту з одними й тими ж запитаннями, пропонуємо відповіді на найбільш поширені з них.
Навіщо потрібна довідка внутрішньо переміщеної особи
Факт внутрішнього переміщення і взяття на облік ВПО підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (далі – довідка).
Відповідно особа, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, має звернутися до органів місцевого самоврядування для виготовлення довідки.
Довідка переселенця дозволить:
- отримувати допомогу на проживання;
- переоформити соціальні виплати, пенсію;
- влаштувати дитину в садок/школу;
- отримати доступ до медичного обслуговування і багато іншого.
Які документи подаються разом із заявою
Для отримання довідки переселенця разом із заявою необхідно подати один з документів, що засвідчує особу та підтверджує громадянство України:
- паспорт громадянина України (для повнолітніх);
- свідоцтво про народження дитини (для повнолітніх);
- інший документ, що посвідчує особу та підтверджує спеціальний статус заявника.
Якщо в документі є відмітка про реєстрацію місця проживання на тимчасово окупованій території України, довідка переселенця або відмова у видачі довідки (із зазначенням причин та підписана керівником уповноваженого органу) видається заявнику в день подачі заяви.
Якщо в документі немає відмітки про реєстрацію місця проживання на території, з якої здійснюється переміщення, заявник має подати докази, що підтверджують факт проживання на території, з якої здійснюється внутрішнє переміщення на день виникнення обставин, які спричинили його.
Такими доказами можуть бути:
- військовий квиток з відомостями про проходження військової служби;
- трудова книжка із записами про трудову діяльність;
- документ, що підтверджує право власності на рухоме або нерухоме майно;
- рішення державної адміністрації, виконавчого органу міської чи районної ради про влаштування дитини до дитячого закладу, в прийомну сім’ю, дитячий будинок сімейного типу, встановлення опіки чи піклування;
- медичні документи;
- фотографії;
- відеозаписи;
- інші документи.
Якщо заява про взяття на облік подається законним представником заявника, додатково подаються:
документ, що засвідчує особу законного представника;
- документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника (родинні стосунки між дитиною і заявником);
- свідоцтво про народження дитини, якщо оформляється дитина.
З яких причин можуть відмовити у видачі довідки переселенця
Заявнику може бути відмовлено у видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи в наступних випадках:
- у заявника немає відмітки про реєстрацію місця проживання (прописки) на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення і відсутні докази, що підтверджують факт проживання на цій території;
- у державних органів є факти про подання завідомо неправдивих відомостей для отримання довідки;
- заявник втратив документи, що засвідчують його особу (спочатку необхідно відновити документи, а потім стати на облік);
- докази, подані заявником для підтвердження факту проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення, не підтверджують факту проживання заявника на відповідній території.
З яких причин можуть скасувати дію довідки переселенця
Довідка переселенця безстрокова, але може бути скасована, якщо внутрішньо переміщена особа повернулася додому.
Якщо добровільно повернулась до покинутого постійного місця проживання, потрібно повідомити про це орган, де отримали довідку, не пізніше як за три дні до дня від’їзду.
Також можна це зробити через Портал «Дія»:
- подати заяву про відмову від довідки;
- у разі, якщо виїхали на постійне місце проживання за кордон;
- подали неправдиві відомості. Якщо людина подала завідомо неправдиві відомості, вона має відшкодувати витрати. Зокрема, ті гроші, які виділяли з державного та місцевого бюджетів на її перебування та грошову допомогу;
- скоїла кримінальне правопорушення.
Рішення про скасування дії довідки приймає керівник органу за місцем проживання людини та повідомляє ВПО впродовж трьох днів.
Коли анулюють довідку без людини, яка її отримала
Якщо людини за місцем проживання немає понад 60 днів, то вважають, що ВПО повернулася до покинутого місця постійного проживання. Беруть до уваги:
- інформацію з державних реєстрів;
- інформацію, отриману в результаті спілкування з органами влади та місцевого самоврядування, громадськими, волонтерськими, благодійними організаціями чи іншими особами, які надають допомогу ВПО.
Якщо ВПО скасували довідку через її відсутність за місцем проживання понад 60 днів, але вона має причини для продовження довідки, їй потрібно звернутися з письмовою заявою до Департаменту соціальної політики (м. Рівне вул. Соборна, 12). У такому випадку строк відсутності людини за місцем проживання можуть продовжити до 90 днів.
Де у Рівненській міській громаді отримати статус ВПО та куди подавати заяву про скасування довідки
Це можна зробити у ЦНАПі на майдані Просвіти, 2. Також документи можна подати до Департаменту на вулиці Соборній, 12.
Відповіді на найпоширеніші запитання ВПО Департамент соціальної політики й надалі розміщуватиме на сторінках газети «Сім днів».
Тетяна ГОРБАТЮК, начальник управління державних соціальних програм Департаменту соціальної політики