fbpx

Яка роль у Рівному відведена адвокатові

Діліться інформацією з друзями:

Так вже повелося, що більшість людей у Рівному звертається до адвоката, як до лікаря. Зазвичай уже тоді, як припече.

Тобто коли, здавалося б, зненацька виникли проблеми у правовій сфері, вирішити які без допомоги правника самотужки практично неможливо. А це не лише пошарпані нерви, безнадійно втрачений час і додаткові видатки, котрих цілком реально можна було б уникнути, отримавши перед прийняттям того чи іншого доленосного рішення кваліфіковану консультацію юриста. Як не втрапити у халепу? У яких життєвих випадках краще покластися на кваліфікованого правозахисника?

Про це розмова журналіста «7 днів» із засновницею власного адвокатського бюро Катериною САМАРДАК.

– Пані Катерино, якщо зважити на той факт, що в Рівному з року в рік зростає кількість правничих контор, то, вочевидь, дедалі більшого попиту набувають юридичні послуги. Яка насправді роль відведена адвокатові в сучасному суспільстві?

– Як свідчить життя, значно більша, ніж дехто досі помилково вважає. Адже ми живемо у правовому суспільстві, де всі наші відносини регламентовані відповідними законами. А їх стільки, що людині без юридичної підготовки просто неможливо зорієнтуватися в правовому просторі. Однак, напевно, не зайве нагадати, що незнання законів не звільняє людину від відповідальності. Тому в цивілізованому світі давно вже існує практика сімейних адвокатів. Звичним є те, що кожна самодостатня родина має свого правника, до якого звертається з усіх юридичних питань. А він, у свою чергу, забезпечує їх якісною юридичною допомогою в усіх сферах.

Ця модель подібна до запровадженої в нас системи сімейних лікарів, як на мене, цілком виправдана. Адже ми розуміємо, що стикаємося з юридичними питаннями фактично щодня. І кожного разу приймаємо рішення, в якому є частинка юриспруденції.

Тому, вважаю, нам необхідно розвивати правову культуру з тієї точки зору, що кожен повинен розуміти: звертатися до юриста варто не тоді, коли «все пропало», а перед прийняттям рішення, яке матиме відповідні наслідки. Отож краще потратити годину-другу на консультацію і бути впевненим у правоті своїх рішень, ніж потім лікті кусати. Бо насправді адвокат, який надає консультацію, бере на себе відповідальність. Якщо щось не так, за півроку-рік людина завжди може висловити йому претензію. Хоча це малоймовірно. Якщо фахівець відповідальний, він совісно врахує всі ризики, допоможе прийняти єдино правильне рішення.

– Якщо ми вже порівнюємо адвокатів із сімейними лікарями, то не всі і не завжди, маючи якісь негаразди, звертаються за допомогою до медичного фахівця.

– Вибір завжди за людиною. Якщо вона достатньо освічена, або вже стикалася з аналогічним питанням чи ж має достатньо часу, щоб почитати (для цього зараз чимало різних правових консультаційних сайтів) – це одна справа. Зрештою, щось можна осягнути й самому, бо не всі юридичні нюанси є надто складними. Хоча живе спілкування з адвокатом спрощує цей процес і економить час.

Але зовсім інший бік медалі, коли людина далека від юриспруденції. Тоді їй перед прийняттям якогось важливого рішення варто звернутися за консультацією до адвоката. Недарма ж побутує прислів’я «Сім разів відміряй і один раз відріж». Втім, багато хто забуває чи ігнорує цю народну мудрість. Тому дуже часто доводиться у клієнтів питати одне і те ж: «Чому ви не звернулися за юридичною консультацією тоді, коли підписували той чи інший документ?» Проблема значної кількості людей полягає в тому, що вони зазвичай на початковому етапі не вважають за доцільне витрачати кошти на послуги адвоката. От і виходить, що «скупий платить двічі».

– Оскільки, як кажуть, немає людини, котра б досконало знала все, адвокати зазвичай спеціалізуються на окремих галузях права. На чому спеціалізуєтеся ви?

– Адвокатура охоплює широкий спектр правових питань. Тому є багато вузькоспеціалізованих адвокатів. Якщо, для прикладу, це колишні працівники правоохоронних органів, то вони зазвичай практикують у кримінальному праві. Якщо це юристи, які працювали на підприємствах, то вони здебільшого займаються господарськими, податковими справами.

Я починала з того, що працювала юристом на підприємстві. З 2015-го почала займатися адвокатською практикою. Згодом створила адвокатське бюро, в якому працюють два адвокати та один помічник. Нині ми надаємо правову допомогу по суті в усіх галузях права – сімейне, спадкове, земельне. Часто також здійснюємо представництво людей, які судяться з державою, наприклад, щодо призначення і перерахунку пенсій, розв’язання податкових питань. Єдине, чим я не займаюся, не здійснюю представництво інтересів клієнтів у кримінальних провадженнях. Точніше, не представляю інтереси обвинувачуваних, а лише потерпілих.

– І чим це зумовлено?

– Для мене найвищою цінністю є людське життя. Як адвокат, я маю вірити у правоту свого клієнта та мати бажання йому допомогти. Свого часу, коли діяв так званий закон Савченко, мала досвід представництва інтересів ув’язнених, яким перераховували строки відбування покарання. Відверто кажучи, заради цікавості – щоб перевірити себе. Тоді, працюючи в системі безоплатної правової допомоги, свідомо взяла в роботу 20 справ засуджених, які відбували ув’язнення в Городищі. Щоправда, свою місію сприймала швидше як технічну функцію. А після того прийшла до висновку, що це точно не моє. Справа, якою ти займаєшся, має приносити задоволення. А я не можу сказати, що мені подобається захищати обвинувачуваного у кримінальній справі.

– З якими проблемами найчастіше звертаються до вас клієнти?

– Чимало проблем у людей, як я вже казала, виникають через те, що вони не проконсультувалися в юриста, коли робили перші кроки. Скажімо, купуючи нерухомість, укладаючи якісь угоди. Зараз часто звертаються клієнти, в яких негаразди через кредитні договори. Люди «ведуться» на рекламу про «швидкі» гроші й навіть не вникають у те, що йдеться про понад 6000 відсотків річних. Їм здається, що вони достатньо освічені, щоб самим вирішити кредитне питання. Думають, що почитали і все зрозуміли. Це тоді, коли навіть кваліфікованому юристові, щоб системно проаналізувати договір, треба витратити чимало часу. А що вже казати, коли мова йде про великі угоди. Для прикладу, про об’єднання компаній. Робота юриста, який буде прискіпливо вивчати кожен пункт такого договору, триває тижнями.

Тому, ще раз підкреслю, треба звертатися до адвоката своєчасно – на тій стадії, коли людина тільки має намір вкласти гроші чи вступити в якісь довгострокові відносини.

Зокрема, при купівлі нерухомості. Варто перевірити те, що хочете придбати, щоб убезпечити себе. Бо буває, що людина купує квартиру, а згодом виявляється, що за цю оселю судяться. Ви заплатили гроші, а через півроку може бути рішення суду, яке вплине на ваше право власності.

Нерідко трапляється, що з сусідами є непорозуміння. На перший погляд невинне прохання по-сусідськи підписати «технічку» на землю, це ж, мовляв, вам нічого не варте. А потім, буває, що судяться між собою за метр землі.

Зараз в Україні діє безоплатна правова допомога. Там так само надаються якісні юридичні послуги. Я теж довгий час працювала адвокатом у системі безоплатної правової допомоги. Щоправда, останні два роки не маю контракту, бо не дозволяє навантаження.

– До речі, щодо завантаження. Ви – депутат обласної ради, член Ради адвокатів Рівненської області, керівник секретаріату обласної організації політичної партії «Європейська Солідарність». Не заважає все це адвокатській практиці?

– Знаєте, у декого справді чомусь склалася хибна думка, що, ставши депутатом обласної ради, я перестала займатися адвокатурою. Не раз про це питають. Ні, я залишаюся адвокатом. Навіть якщо мені пропонували б в обласній раді якусь посаду, я відмовилася би від неї тільки заради того, щоб не втратити адвокатуру. Адвокатська практика не заважає депутатській діяльності. Трохи часу забирає робота керівником секретаріату обласної організації політичної партії «Європейська Солідарність», бо це вже посадові обов’язки. Але ні депутатська, ні партійна робота не обмежила мене в адвокатській діяльності. Тому мене можна зустріти не лише в сесійній залі, а й у суді. І там, і там я роблю по суті одне й те ж – відстоюю інтереси людей. Як би це пафосно не звучало, але саме так і є.

Спілкувався Василь ГЕРУС