На сьогодні одне з важливих завдань ОСББ – діяльність та реалізація господарського забезпечення співвласників в умовах карантину і самоізоляції співвласників. Для ОСББ це нереально, адже всі питання мають вирішуватись за рішенням зборів чи то усіх співвласників, чи то правління. А от провести їх неможливо. Як пропонують вирішити це питання фахівці у консультаціях на сайті ПроОСББ?
Почнемо з того, що зміст карантинних обмежень визначає уряд. Вони стосуються в основному пересування та роботи підприємств, установ і організацій. У теперішній ситуації для діяльності ОСББ найсуттєвішим є передбачене пп. 2 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 № 211 обмеження щодо проведення заходів, у яких бере участь понад 10 осіб, оскільки це впливає на проведення загальних зборів.
Отож правління ОСББ не може організувати і провести загальні збори співвласників, а для рівненських ОСББ якраз «гаряча пора». Подані ще у кінці року заявки на участь у Муніципальній програмі сталого розвитку отримали «добро» після засідання Дорадчого комітету.
- Рівнянам Великодень краще почати з води
- Рівнян просять допомогти дружині померлого анестезиста обласної лікарні
Відтак ОСББ, які беруть участь у «муніципалці» вперше чи вдруге, успішно пройшли відбір і мають можливість реалізувати капітальні ремонти у своїх будинках із залученням коштів з міського бюджету в сумі до 800 тисяч гривень. Для багатьох це чи не єдиний шанс вирішити питання дірявої покрівлі, постійного затоплення підвальних приміщень, аварійного ліфта тощо. І як же все це зробити без згоди співвласників?
Загальні збори ОСББ – це вищий орган управління юридичної особи
Наділений певною компетенцією, у тому числі – виключною. Від роботи ОСББ залежить життєдіяльність будинку. Тож не можна через карантин відмовитися від проведення зборів, коли їх об’єктивно необхідно провести. На щастя, попри назву «загальні збори», на такі збори всім загалом приходити немає потреби. Достатньо і двох співвласників. А далі задіюється механізм письмового опитування, передбачений чинним законодавством. Цей механізм і треба використовувати.
За рішенням правління створюється комісія і запускається письмове опитування серед співвласників. Правлінню (утвореній ним комісії) немає навіть потреби особисто «обходити» всіх співвласників. Натомість важливо зібрати листки опитування із особистими підписами.
Поширити такі листки можна в будь-який зручний спосіб
Наприклад:
– кинути в поштові скриньки співвласників будинку роздруковані бланки опитування;
– поширити бланки опитування електронними засобами, щоб співвласники, які мають принтери, самостійно їх роздрукували або скористались можливістю підписати такий листок за допомогою електронного підпису.
Під час такого поширення варто пояснити співвласникам, як ці листи з їхнім підписом потрібно буде повернути правлінню.
Збір заповнених бланків опитування можна провести кількома шляхами:
– зібрати особисто;
– централізовано, через поштову скриньку об’єднання (якщо в ОСББ наявна своя окрема поштова скринька) або когось з членів правління (наприклад, голови правління);
– також можна практикувати збір електронних документів.
Нагадаємо, що Закон України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» не вимагає прикладати листки голосування та письмового опитування до протоколу загальних зборів як його додатки. Це можуть бути самостійні і самодостатні документи.
Мої особисті рекомендації, які я використовую в очолюваних мною ОСББ. Розроблямо з членами правління інформаційний листок, в якому подаємо:
– опис питання. Наприклад, ОСББ «Київська 44. Рівне» подало заявку на участь в МПСР для реалізації проєкту «Капітальний ремонт ліфтів». Після проведення відбору визначено вартість проєкту, внесок громади – 30%, що складає 330 тис. грн;
– розрахунок.
Правління ОСББ пропонує провести розрахунок за варіантами:
1. Порівно між усіма квартирами під’їздів, у яких проводиться капремонт, крім першого поверху: 330 000 /160 квартир = 2062,50 грн.
2. Відповідно до площі квартири: 330 000/ 9438,61 = вартість одного квадратного метра і помножити на площу квартири.
Додаткова інформація. Капітальний ремонт ліфтів повинен бути проведений обов’язково, згідно з експертним обстеженням та висновком експерта: «Ліфт експлуатації не підлягає і повинен бути зупинений». Після капремонту ліфт буде облаштований чіпами наказу та виклику, без яких користуватись ліфтом буде неможливо. Чіпи будуть роздані безкоштовно співвласникам, які проведуть повні розрахунки по внескам на капремонт ліфта.
Хочеться звернути увагу читачів на сайті «Про ОСББ» (знайти можна за посиланням: proosbb.info). Тут розміщені як яскраві приклади вирішення питань ОСББ, так і навчальні матеріали, як діяти у тій чи іншій ситуації.
Галина ПОХИЛЬЧУК, керівник
ГО «Рада голів ОСББ міста Рівне»
Постійно бути в курсі новин Вам допоможе Telegram-канал газети «7 днів»