Добре почуватися, гарно виглядати та мати міцне здоров’я нині актуально, як ніколи. Як досягнути та підтримувати цей стан? Відповідь проста: правильне, збалансоване харчування. Різні дієти та обмеження – це вчорашній день. Лише правильно організувавши свій раціон, можна й імунітет зміцнити, і поліпшити настрій та зовнішній вигляд. Про те, як грамотно і головне з максимальною користю для здоров’я обрати «пальне» для свого організму, з чого має складатися повноцінний раціон для дорослих і дітей розпитуємо в практикуючого дієтолога Марти Гончарової.
– То що ж потрібно їсти, щоб бути в гарній формі, ситим та здоровим?
– Це питання сьогодні дуже актуальне, адже чимало людей не знають на нього відповіді, хоч і прагнуть її знайти. Нерідко трапляється, що ми ходимо в спортзал, виснажуємо себе тренуваннями та фізичними навантаженнями, а виглядаємо зовсім не так, як хотілося б. Головна фішка в тому, що здоров’я та гарна форма на 80% залежать від того, що ми в себе вклали. Від того «пального», яке даємо своєму тілу. Тобто основа – це правильне, збалансоване харчування. Для цього потрібно врегулювати свій раціон. І це стосується не лише дорослих, а й особливо дитячого та підліткового харчування. Адже підвалини здорового життя і правильні харчові звички закладаються саме в дитинстві.
– То як же має харчуватися зовсім маленька дитина, підліток?
– Збалансованим харчування має бути в будь-якому віці. Але вкрай важливо правильно сформувати раціон для першачка. Адже діти вступають в новий етап життя. У них зростають розумові та фізичні навантаження. Вийшовши з-під опіки батьків, молодші школярі нерідко зловживають легкозасвоюваними вуглеводами (солодощами, чіпсами тощо). Батьки ж мусять зробити максимум, щоб раціон дитини був збалансованим. Отже, нагадаємо, що важливо. Дитина має їсти щодня овочі, фрукти, крупи і молоко (якщо відсутня непереносимість); 1-2 рази на тиждень – рибу та бобові (окремо або разом); раз на тиждень – червоне м’ясо (яловичина); двічі-тричі на тиждень – яйця, сир і твердий сир, біле м’ясо.
Харчування підлітка дещо відрізняється від харчування молодшого школяра. У раціоні дитини, котра вступає в пубертатний період, повинна панувати помірність. Важливо не переборщувати з вуглеводами, щоб не набрати зайву вагу. Однак не забувайте, що з тарілки підліток має отримати необхідні вітаміни та мікроелементи. Тому порада: їсти більше фруктів та овочів, нежирних сортів м’яса, кисломолочних продуктів, бобових. Обмежити сіль та цукор. Ці рекомендації справедливі й для дорослих, які дбають про своє здоров’я.
– Ми погодилися з тим, що дієти шкідливі, але обмеження все-таки потрібні. Як їх ввести правильно?
– Тема дієт завжди обговорювана та актуальна. Кожен, хто дотримується більш-менш здорового способу життя, не має шкідливих звичок, багато рухається, ходить, добре харчується, п’є достатньо води, тим дієти не потрібні. Як правило, дієти дають короткотривалий ефект. Звичайно, якщо ви просидите тиждень на гречці чи кефірі, то втратите вагу. Але згодом організм компенсує свою нестачу, так би мовити, «будівельних матеріалів». Тож втрачені кілограми можуть повернутися, навіть із лишком. Досить показовим буде порівняння організму і автомобіля. Він їздить, але час від часу потребує технічного обслуговування, заміни фільтрів, масел тощо. Чому ж ми свій організм не відправляємо на ТО? Якщо ми заправимо авто неякісним пальним, воно погано працюватиме або й узагалі не працюватиме. Так і з харчами. Якщо закінчився бензин – машина не поїде. Тож потрібно не забувати не лише про корисні смаколики для тіла, а й про воду. Її значення для нашого організму більшість недооцінює, випиваючи впродовж дня замало води. Тому я раджу і цю харчову звичку змінити: випивати щодня щонайменше по 2 літри води. А ще дуже важливий рівень лужності води (ph). Він має бути 7.
– І на завершення порадьте, як харчуватися навесні, щоб уникнути авітамінозу та зміцнити організм?
– Із харчування ми маємо поповнювати наш запас вітамінів та мінералів. У раціоні мають бути білки – біле м’ясо птиці, яловичина, телятина, сир, кисломолочні продукти, яйця. Запас вуглеводів поповнять крупи, фрукти, овочі, бобові. На жаль у весняний період яблука чи помідори уже можуть втрачати свої поживні властивості. Жири, полінасичені жирні кислоти омега 3 знайдемо у жирній рибі, насінні льону. Як би добре ми не харчувалися в сучасних умовах і з міським темпом нашого життя, ми не можемо відмовитися від синтетичних вітамінів та БАДів, які збалансують і доповнять наш раціон. Узимку та навесні не вистачає сонця, тому потрібен вітамін D. Щоб не підчепити вірус, потрібно пити вітамін С. Важливе значення мають і антиоксиданти. Тому раджу вживати куркуму і не збувати про спеції.
Аліна БУДАФЕНКО
Постійно бути в курсі новин Вам допоможе Telegram-канал газети «7 днів»