Як підготуватися до зимово-осіннього періоду. Як свідчить практика, підготовку слід розпочинати на другий день після закінчення опалювального періоду.
Проте, якщо комусь з тих чи інших причин це не вдалося зробити завчасно, варто вже зараз надолужити упущене.
Орієнтовний час читання: 5 хвилин
Досвідчені управителі багатоквартирних будинків самі добре знають, що і коли робити. А от для новоспечених чи недостатньо обізнаних у нагоді стане перевірена практикою підготовка багатоповерхівки до опалювального сезону.
Окремі конструкції
Під час підготовки головою ОСББ/управителем багатоквартирних будинків до експлуатації в зимовий період виконуються такі роботи:
- усунення несправностей: стін, фасадів, дахів, віконних і дверних заповнень, а також димоходів, газоходів, внутрішніх систем тепло-, водо- та електропостачання й установок із газовими нагрівачами;
- приведення в технічно справний стан прибудинкової території із забезпеченням безперешкодного відведення атмосферних і талих вод від відмостки, спусків (входів) у підвал і їх віконних приямків;
- забезпечення належної гідроізоляції фундаментів, стін підвалу і цоколю та їх сполучення із суміжними конструкціями, сходових кліток, підвальних і горищних приміщень, машинних відділень ліфтів, справність та утеплення пожежних гідрантів.
Також голові ОСББ/управителю необхідно здійснити завезення піску для посипання тротуарів (з розрахунку не менше як 3 куб. м на 1 тис. кв. м площі, яка прибирається) і солі (з розрахунку не менше ніж 3-5% маси піску) або її замінника.
Горища і технічні поверхи
На горищах та технічних поверхах голова ОСББ/управитель забезпечує: - температурно-вологісний режим горищних приміщень, що перешкоджає випаданню конденсату на поверхні захисних конструкцій;
- доступ до всіх елементів і чистоту горищного приміщення. Горищні приміщення не повинні бути захаращені будівельним сміттям, домашніми й іншими речами та обладнанням.
У теплих горищах головою ОСББ/управителем проводиться: - прибирання приміщень від сміття не рідше одного разу на рік з очищенням сталевих сіток на оголовках вентиляційних каналів і на вході витяжної шахти;
- дезінсекцію всього об’єму горищного приміщення у разі появи комах;
- фарбування димових труб, стін, стелі і внутрішніх поверхонь вентиляційних шахт.
Підвали
Підвали і технічні підвали повинні регулярно провітрюватися увесь рік за допомогою витяжних каналів, вентиляційних отворів у вікнах і цоколі або інших пристроїв при забезпеченні не менше ніж одноразового повітрообміну.
За наявності води у підвалах її необхідно відкачати та усунути причину появи, відключити і розібрати поливальний водопровід, утеплити водомірний вузол; забезпечити безперебійну роботу каналізаційних випусків, оглядових колодязів дворової мережі і загальних випусків будинку (від трубопроводу, прокладеного у підвалі, техпідпіллі).
Димові та вентиляційні канали
Перевірка і прочищення димових та вентиляційних каналів повинні виконуватися спеціалізованою організацією, яка має дозвіл на виконання цих робіт центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.
При перевірці димових і вентиляційних каналів визначають:
- відповідність конструкції і використаних матеріалів вимогам проєктної документації;
- прохідність каналів (відсутність засмічення і наявність тяги);
- герметичність;
- відокремленість;
- наявність і справність протипожежних розсічок від горючих конструкцій;
- наявність поблизу оголовків встановлених приладів, обладнання у зоні вітрового підпору, що заважає належному повітрообміну;
- справність та правильність розташування оголовка димоходу відносно даху та розташованих поблизу споруд і дерев з урахуванням зони вітрового підпору;
- відсутність сажі і смоли – на внутрішніх поверхнях і тріщин – на зовнішніх.
Нормальною тягою димоходу вважається мінімальне розрідження в димоході, встановлене державними стандартами на прилади і апарати, які підключені до димоходу, але не менше 2 Па (0,2 мм вод. ст.). Вентиляційні канали газифікованих приміщень повинні відповідати вимогам ДБН В.2.2-15-2005 «Житлові будинки. Основні положення» та ДБН В.2.5-67-2013 «Опалення, вентиляція та кондиціонування». Вентиляційні канали необхідно виводити вище зони вітрового підпору, а при розташуванні поряд із димовими трубами вони повинні мати висоту, що дорівнює висоті цих труб.
Періодичній перевірці і прочищенню підлягають:
- димоходи опалювальних печей, ємнісних газових водонагрівачів і опалювальних котлів, які працюють сезонно – не рідше, ніж один раз на рік (перед початком опалювального сезону); які працюють цілий рік – два рази на рік (навесні і восени);
- димоходи опалювально-варильних печей не рідше, ніж два рази на рік: перед початком і після закінчення опалювального сезону;
- димоходи від газових проточних і ємнісних газових водонагрівачів для гарячого водопостачання, ресторанних газових плит (залежно від матеріалу) – не рідше, ніж один раз на 6 місяців (цегляні, цегляні і азбестоцементні, цегляні і керамічні димоходи) і не рідше, ніж один раз на рік (металеві – з товщиною стінки не менше ніж 3 мм, азбестоцементні, керамічні та із жаростійкого бетону).
Вентиляційні канали підлягають перевірці і прочищенню одночасно з димовими. У разі відсутності димових каналів вентиляційні канали підлягають перевірці один раз на рік.
Перевірка і прочищення димових і вентиляційних каналів комунально-побутових об’єктів, житлових та громадських будинків оформляється актом.
Один примірник акта перевірки і прочищення димових каналів передається газорозподільному підприємству. Строк зберігання актів – 12 місяців.
Інженерні мережі
Насамперед варто відзначити, що підготовка як цілого будинку, так і його окремих конструкцій, мереж до осіннього-зимового чи літнього періоду залежить від типу самого будинку. Умовно будинки можна розділити на більш складні та простіші. До складніших будинків можна віднести будинки із центральним гарячим водопостачанням, центральним опаленням, з великою кількістю під’їздів, низькою поверховістю, відносно невеликою кількістю квартир.
До більш простих можна віднести новобудови без центрального опалення та гарячого водопостачання. Системи центрального опалення у кожному будинку теж дуже відрізняються. Спільним є те, що практично в кожному будинку є центральний тепловий пункт, можуть бути теплові пункти на один або на кілька під’їздів.
Найбільша кількість робіт припадає якраз на весняно-літній період. Це пояснюється тим, що після завершення опалювального періоду можна приступати до поточних та капітальних ремонтів. Як правило, після закінчення чергового опалювального періоду частина запірної арматури починає протікати. Це пов’язано як із неякісним станом самих кранів, так і з тим, що довший час ними не користувалися, а, відповідно, крани (особливо для опалення) мають здатність закисати. Саме тому рекомендується раз на 2-3 місяці закривати та відкривати кожен кран.
Продовження читайте тут.
Ігор ХАНЕНКО, член правління ГО «Ресурсний центр підтримки ОСББ Рівненщини»
- У спортивному ліцеї на Рівненщині харчі закупляли за завищеними цінамиВ Обласному спортивному ліцеї в м. Костопіль Рівненської обласної ради продукти закупляли за завищеними цінами, що призвело до втрати ресурсів на суму 254,6 тис. грн. Таке фінансове порушення виявили аудитори Управління Західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області під час…