fbpx

Як боротися з боржниками?

Діліться інформацією з друзями:

Одне з головних завдань правління ОСББ згідно з Законом України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» – «здійснення контролю за своєчасною сплатою співвласниками внесків і платежів та вжиття заходів щодо стягнення заборгованості згідно з законодавством».

Тому в далекому й тяжкому 1998 році, коли співвласникам мого будинку зарплату видавали продукцією і почалася криза неплатежів, на правлінні підняли питання: «Як боротися з боржниками?»

Тоді було прийняте рішення всіма способами сприяти співвласникам у погашенні заборгованості. Пізніше ми розробили й затвердили загальними зборами порядок проведення роботи ОСББ з власниками квартир, що мають заборгованість зі сплати внесків на управління багатоквартирним будинком. Цей порядок, як крайній захід, передбачає «обмеження на користування спільним майном – відокремлення квартири або нежитлового приміщення від системи життєзабезпечення будинку і місць загального користування».

Коли системно почали працювати за порядком, то, як правило, після першого письмового попередження власники починали гасити заборгованість.

2018 року після тривалого протистояння один власник подав до суду на ОСББ про визнання незаконним відключення від мережі електропостачання, зобов’язання відновити електропостачання та стягнення моральної шкоди.

Події розвивалися таким чином:

  • Власнику було направлене перше повідомлення.
  • Після другого повідомлення на засіданні правління власник заявив про незаконність нарахувань. Тому правління вирішило долучити до перевірки ревізійну комісію.
  • На засіданні ревізійної комісії ревізори і власник проаналізували нарахування і оплату. Власник був не згоден з висновками ревізійної комісії, які були оформлені у вигляді акта.
  • Власнику було направлене третє повідомлення із зазначенням строків обмеження використання спільного майна.

У призначений день квартира була від’єднана на межі спільної власності і власності АК «Харків­обленерго» – приладі обліку електроенергії. Кінці кабеля заізольовані. Поверхова електрощитова опечатана, що зафіксовано в акті опечатування.

Через якийсь час приїхав патруль поліції, викликаний власником, який порадив власнику погасити заборгованість.

Наступного дня з’явилися представники АК «Харківобленерго», які спробували підключити квартиру. Представникам було роз’яснено, що квартира відключена не від електроенергії, а обмежена у використанні спільного майна – спільних електричних мереж будинку. Було запропоновано заживити квартиру електроенергією в інший спосіб. Після чого представників попросили покинути територію спільної власності – сходову клітину.

Два місяці квартира була без електроенергії. Власник подав позов до суду. Після першого ж засідання власник прийшов і уклав мирову угоду й договір реструктуризації.

Обмеження були зняті.

Протягом півроку власник сплачував заборгованість та поточні нарахування.

У теперішній час власник платить регулярно. Між ним і правлінням – повне порозуміння.

Юлія САМОЙЛОВА, голова господарської некомерційної асоціації (фонду) власників житла недержавних форм власності «Фонд «Сприяння», м. Харків та Харківська обл.

 

Порядок

проведення роботи ОСББ з власниками квартир, що мають заборгованість зі сплати внесків на управління багатоквартирним будинком

Проведення аналізу заборгованості, що утворилася за попередній період, на засіданні правління ОСББ

Структуризація заборгованості по тимчасовій характеристиці (3 місяці, 6 місяців, понад 6 місяців).

Інформування власників та нагадування про наявність заборгованості через дошку оголошень, усне телефонне повідомлення .

Ведення журналу реєстраціі повідомлень про заборгованість .

Відправлення першого письмового повідомлення власнику про заборгованість, що утворилася за 3 місяці. Інформування про обов’язок погашення заборгованості протягом 10 днів після отримання повідомлення.

Відправлення другого письмового повідомлення власнику із запрошенням на засідання правління, у разі несплати заборгованості.

Прийняття рішення на засіданні правління щодо роботи з власниками, які мають заборгованість, про погашення заборгованісті згідно з пропозиціями з боку правління ОСББ:

сплата заборгованості протягом певного періоду, узгодженого з власником;

укладення договору реструктуризації в залежності від суми заборгованості;

  • відпрацювання в ОСББ, в залежності від необхідності виконання робіт;
  • погашення заборгованості через залік матеріальних ресурсів, необхідних ОСББ;

звернення до роботодавця власника із пропозіціею сплати заробітної плати або надання матеріальної допомоги;

укладання договору довічного утримання;

тощо.

Пропозиції власника про погашення заборгованості.

Відправлення третього письмового повідомлення власнику, у разі відмови від пропозицій погашення заборгованості, а також ігнорування запрошення правління на засідання, про обмеження на користування спільним майном: відокремлення квартири або нежитлового приміщення від системи життєзабезпечення будинку і місць загального користування.

Підготовка судового наказу для стягнення заборгованості або позовної заяви від ОСББ до суду на власника, який має заборгованість.

https://proosbb.info/