fbpx
чти обробити фруктові дерева

Яблучний спас: традиції та прикмети

Діліться інформацією з друзями:

Яблучний спас — це народна назва другого Спаса і православного свята Преображення Господнє.

Традиційно віряни вирушають до храму, щоб освятити новий урожай. Яблучний Спас, або Преображення Господнє — одне з великих свят, присвячених Ісусу Христу, Спасителю. Звідси й назва — Спас. Свято належить до дванадцяти головних.

У Писанні розповідається про особливі події цього дня на горі Фавор в Ізраїлі. Коли Ісус і апостоли Петро, Яків та Іоанн зійшли на гору і стали молитися, а потім впали в дрімоту, то Ісус преобразився — Його одяг став білим, а обличчя осяялося світлом. Під час Преображення Ісусу з’явилися старозавітні пророки — Мойсей та Ілля, які говорили зі Спасителем про його долю в Єрусалимі. Петро, Яків та Іоанн прокинулися, і побачили Ісуса з пророками, яких накрила хмара, а слідом пролунав голос: “Це є Син Мій вибраний, Його слухайте!” потім пророки зникли, а Ісус залишився один.

Свій початок християнське свято бере ще в IV столітті. Щороку його відзначають в одну й ту саму дату – 19 серпня. Після переходу на новоюліанський календар (з 1 вересня 2023 року) Яблучний Спас відзначатимуть 6 серпня.

Що святять на Яблучний Спас і чому до цього не можна їсти яблука

На Яблучний Спас несуть до церкви яблука, мед, горох у стручках. Але головний символ свята — це яблука, які символізують достаток і добробут. До освячення їх заборонено їсти — вважається, що до цього часу вони ще не дозріли й тому їх вживати небезпечно. Але є й інше повір’я: згідно з ним, цього дня ангели на небесах пригощають душі дітей яблуками. Тому батькам, чиї дітки покинули цей світ, слід утриматися від яблук до їхнього освячення, а після залишити кілька плодів у храмі як підношення.

Яблучний Спас — традиції свята

Після церкви на Яблучний Спас ідуть на могили до померлих родичів, щоб вшанувати їхню пам’ять, а потім уже додому, де готують пироги з яблуками. Ними пригощають близьких, сусідів. Незаміжнім дівчатам належить їсти яблука з медом і загадувати бажання, при цьому слід говорити: “Що загадано — те надумано! Що надумано — те збудеться! Що збудеться — не минеться!”.

Свято Яблучний Спас — що не можна робити

Оскільки це велике свято, то заборони цього дня не слід порушувати. На Яблучний Спас не можна:

  • сваритися і лаятися, лихословити;
  • займатися фізичною працею;
  • грати весілля — цього дня не вінчають;
  • влаштовувати гучні вечірки та розпивати спиртне.
  • Триває Успенський піст, тому тим, хто постить, не слід їсти скоромну їжу, але на цей Спас є послаблення — можна рибу і вино.

Яблучний спас — прикмети

За прикметами дня судили, якою буде осінь і зима:

  • який другий Спас — такий і Покров;
  • дощ цього дня — зима буде мокрою;
  • сонячна погода — зима буде теплою і сніжною.
  • Вважається, що якщо до цього дня листя на деревах уже пожовкло, то зовсім скоро настануть холоди.
  • 6 медалей здобули дзюдоїсти з Рівненщини на Кубку світу в Грузії
    Після виступу у грузинському місті Тбілісі на Кубку світу – Гран-прі з дзюдо серед спортсменів з порушенням слуху, рівненські інваспортівці наблизились до отримання путівок на Паралімпіаду 2024 року в Парижі. Остаточно рейтинг українських спортсменів стане відомий за тиждень-два.