Випускники з учительськими дипломами працюють не за фахом. Роздуми кандидат педагогічних наук з Рівного про своїх випускників.
Про що я думаю в цей Святий день? Краще не запитуйте. Складається враження, що мій мозок перестав думати, оскільки не здатен дати відповіді на те, що відбувається навколо, і не десь там, а тут, поруч.
… Повертаюся з ринку. Навпроти, обабіч тротуару, молодий чоловік, невисокий на зріст, штовхає поперед себе завантажений ящиками візок. Порівнялися. Він відвернув голову і поїхав далі. Це – Іван. Мій колишній студент з історико-філологічного факультету. Час від часу зустрічаю його на ринку. Він, напевно, як і десятки інших молодих і літніх чоловіків, працює вантажником і перевозить з оптового ринку різний крам. Іван був старанним студентом. Родом з глибокого Полісся, зі слабкою загальноосвітньою підготовкою, але з великою природною старанністю і бажанням вчитися. За три роки навчання помітно змінився. На четвертому і п’ятому курсах забрав його на практику до Рівненського обласного наукового ліцею. У часи моєї праці в університеті щороку намагався обирати ліцей як базу практики, щоб студенти вчилися на кращих зразках, щоб посилювали мотивацію, щоб розуміли, що є педагоги й учні, для яких освіта це не буденщина, де вони відбувають «повинність», а покликання і мета. Іван добре завершив університет і …розчинився в когорті безробітних. Тепер він з … роботою.
Замість вчити, возять, торгують, рахують, будують, ремонтують…
…Десь більше десяти років тому зайшов до супермаркету «Літа» (був такий свого часу в Рівному). Підійшов до каси розраховуватися. На касі – моя колишня випускниця Лариса, яка історико-філологічний факультет завершила з відзнакою – «червоним» дипломом.
…Якось повертаюся після роботи додому. На тротуар заїхала вантажівка. Сердитий обходжу й іду до водія, щоб висловити обурення. Водій усміхається і радісно вітається: «Вікторе Олександровичу, добрий день! Ми на мить. Зараз вивантажимо товар і від’їдемо».
– Олексій?
– Так! Це я!
Олексій також – з моїх колишніх студентів. Йому за 40. Одружений. Має трійко дітей. Працює експедитором – розвозить алкогольні напої…
Сьогодні в країні не вистачає тисячі вчителів, десятки тисяч! Скільки свого часу було витрачено сил, енергії, ресурсів, щоб навчити учительському ремеслу Іванів, Ларис, Олексіїв… Сотні лише моїх колишніх студентів замість того, щоб вчити інших, … возять, торгують, рахують, будують, ремонтують, … Як довго ще так триватиме: країна спеціалістів з учительськими дипломами й одночасно без учителів? Випускники з учительськими дипломами працюють не за фахом.
Віктор МИСАН, кандидат педагогічних наук
Фото ілюстративне
- Життя з чистого листкаІрина Геворгян – із Горлівки, що на Донеччині. Вторгнення окупантів у 2014 році вигнало її родину з рідного дому, змусило покинути розкручений бізнес. Спочатку сім’я перебралася у Костянтинівку, а з початком повномасштабного вторгнення – у Рівне. Ірина розповідає про себе…
Читайте також: Переможницею Всеукраїнського педагогічного конкурсу стала освітянка з Рівненщини