fbpx

Вулиця Рівного названа іменем Олени Пчілки

Діліться інформацією з друзями:

Вулиця Рівного названа іменем Олени Пчілки у 2000-х роках.

«Гілочка тернова мого народу» Так назвала Олену Пчілку сучасна славетна поетеса Ліна Костенко.

Вічне і несхитне дерево життя мого народу. Міцніють його «гілочки» у віках, безсмертний народ, бо Бог у сяйві вікових спіралей дарує Україні таких геніїв, як Тарас Шевченко, Іван Франко, Микола Лисенко, Михайло Старицький, Михайло Коцюбинський, Михайло Драгоманов, Олена Пчілка, Леся Українка. Леся Українка – Одержима, Кассандра, чарівниця слова. Та, яка подарувала українським борцям за волю «слово-крицю, меч, що спина вражі голови з плеч». Появу поетичної збірки Лесі Українки «На крилах пісень» високо оцінив Іван Франко. Він писав: «Ця книга становить, без сумніву, найважніший здобуток нашої літератури оригінальної». Лесю Українку називають українською Сафо. Яскравою зіркою сяє її творчість в океані світової культури. Хто ж виплекав «молоду орлицю», хто дав можливість тонкій гілочці вкритися пишним цвітом? Геніальна дочка зросла у сім’ї геніальної Матері. Ольга Петрівна Драгоманова та Петро Антонович Косач допомагали розвинутися й заграти усіма барвами таланту дочки.

У «часи глухонімії» Ольга Драгоманова «знімала полуду з очей сліпців». Ця невсипуща трудівниця на ниві національного відродження, як бджілка, збирала перлини українського слова, записувала народні пісні, легенди, перекази, збирала зразки вишивок, сприяла популяризації народного мистецтва, залучала до співпраці дітей, українську громадськість.

«Без національного самопізнання, поваги до себе й інших нічого не буде», – говорить Олена Пчілка устами одного із персонажів повісті «Світло добра і любові».

Майже п’ятдесят років невтомно трудилася вона на ниві української літератури і культури, виступаючи як прозаїк, поет, драматург, видавець, літературний критик, фольклорист, етнограф, перекладач. У псевдонім Ольга Драгоманова-Косач обрала Олена Пчілка, «позичила», як сама писала, у невтомних трудівниць бджілок. Творчий доробок авторки ще зовсім не вивчений, недостатньо поцінований. Ольга Драгоманова не раз бувала на Рівненщині, збирала фольклорний матеріал, знайомилася з історією замку в Рівному, побувала на його руїнах, написала кілька праць про подвиг козаків, битву під Берестечком…

У 2000-х одна з вулиць міста була названа іменем Олени Пчілки. Пізніше у школі за числом 6 створено Літературний музей її імені під орудою вчительки-філолога від Бога Лідії Наконечної. Зібраний цінний матеріал, пов’язаний з життям і творчістю одержимої любов’ю до України і її народу цієї великої патріотки. Ініціативу створення музею підтримали адміністрація школи, батьки учнів, краєзнавці І. Пащук, Б. Столярчук, депутат А. Чугуєвець. Першими екскурсоводами були учні: Анастасія Рабченюк, Вікторія Бабецька, Іван Михасик, Маргарита Калюта, Тетяна Махник, Олена Метецька. Це заслуговує на високу оцінку Департаменту освіти і вчителів міста, які могли б комунікувати з дирекцією школи і проводити в цьому неповторному музеї і екскурсії, і уроки.

Нині про геніальну Ольгу Драгоманову та Лесю Українку розповідають присутнім Назарій Луцовят, Ілля Подік, Валерія Беднарська, Михайло Попович, Софія Опанасюк, Ольга Плюта, Ерік Андрійчук Евеліна, Ляш, Ілля Герасимович, Вікторія Пантовська, Ярослав Нестерук, Назар Романюк, Марта Потерайко, Максим Андрущак.

Нещодавно до школи завітали активні просвітянки Алла Миколаївна Зозуля та Тетяна Семенівна Піяр. Діти з натхненням розповідали про життя і творчість Олени Пчілки і Лесі Українки. Прозвучала оригінальна композиція «Народ мій завжди буде!» Тетяна Семенівна щиро поділилася інформацією про подальшу долю дітей Ольги Драгоманової і Петра Косача. Довго спілкувалися гості з учнями, розповідали про героїв сьогодення. Учениця 8-Б класу Софія Опанасюк щиро поділилася спогадами про свого батька – Валерія Адамовича Опанасюка, учасника подій на Майдані Революції Гідності. Зустріч у музеї Олени Пчілки зігріла теплом присутніх, надовго запам’яталася учням, сприяла вихованню у них почуття національної свідомості.

Матеріал підготувала просвітянка Тетяна ПІЯР

Читайте також: Міста-побратими Рівного у річницю повномасштабного вторгнення виявили солідарність