У Рівному зареєстровано 553 об’єднання співвласників багатоквартирних будинків. ОСББ створені практично в кожній другій багатоповерхівці. А отже позаду – чималий відтинок шляху, на якому траплялись і успіхи, і негаразди. Як усе це переросло у безцінний досвід, журналістові «7 днів» розповів міський голова Рівного Володимир ХОМКО.
– Володимире Євгеновичу, який він, досвід рівненьких ОСББ?
– Однозначно позитивний. У понад 90 відсотків будинків, де створені об’єднання співвласників, живуть краще, ніж там, де мешканці не змогли згуртуватися. Звичайно, є менш і більш успішні. Але навіть найменш успішні ОСББ живуть краще, ніж при жеках.
До створення об’єднань співвласників стимулювало й прийняття Закону «Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку», згідно з яким власниками будинків (байдуже: створено там ОСББ чи ні) є власники квартир. Більше того, саме ОСББ має очевидні переваги за рахунок чинного законодавства. А ще суттєву підтримку. І не тільки з боку держави, а й завдяки існуванню міських програм. Скажу відверто, що ми зацікавлені, аби люди створювали ОСББ, тому стимулюємо їх. Отже, наші програми передбачають більшу участь міста в тих проектах, які втілюють об’єднання співвласників, а не мешканці звичайних будинків.
Що стосується цих, так званих звичайних будинків, то їхнім мешканцям рекомендую зайти на блог заступника міністра розвитку громад і територій з питань євроінтеграції Юліана Чаплінського. Він там ставить жирні крапки над «і», чітко роз’яснюючи, хто зараз є власником багатоквартирного будинку, за чиї кошти проводяться в ньому ремонти тощо. Люди повинні зрозуміти, що єдиним джерелом утримання їхніх будинків є кошти власників приміщень. Капітальний чи поточний ремонт – «будь-який каприз за ваші гроші!»
І найголовніше – кожен мешканець багатоквартирного будинку повинен розуміти, що лише вони зацікавлені в тому, щоб у цьому будинку жити краще. Ні міський голова, ні президент, ні сусіди по вулиці, ні навіть родичі, які живуть в інших будинках, а тільки вони, мешканці будинку мусять подбати про те, щоб їм жилося комфортніше. Розумію, наші люди заробляють небагато, тому в Рівному й діють програми з підтримки ОСББ. Але в будь-якому разі ініціатива – за мешканцями. Без них неможливо нічого робити. Нещодавно до мене зверталися рівняни з петицією, пропонуючи змінити фасади будинків у центрі міста. Це можна зробити. Але майте на увазі, що ці будинки приватні, вони у приватній колективній власності, тому ініціатива має бути від самих мешканців. А ми їм допоможемо, як багатьом, кому вже допомогли. Подивіться на багатоповерхівки на Міцкевича, 1 чи 40, Пушкіна, 40. А скільки будинків утеплили на Північному! Подивіться на їхні красиві фасади. Або ж візьміть, для прикладу, ОСББ «Дружба», що на розі вулиць Степана Бандери і Відінської. Таких будинків у Рівному вже сотні. Але, повторюю, ініціатива має йти від мешканців. Тим, хто хоче добре жити, я їх запевняю, міська влада допоможе. Якщо люди не хочуть добре жити, їм просто неможливо допомогти, при всьому бажанні.
– Чи не найгострішою у Рівному є проблема ліфтів. Як її можна вирішити?
– Якщо цю проблему вирішувати згідно з буквою закону, то це треба робити виключно за гроші мешканців. Ми розуміємо, що це дуже дорого. Тому в нас буде спеціальна програма з виваженими підходами. Ну, наприклад, на щось косметичне ми будемо виділяти менше, а на виправлення аварійних ситуацій, на те, що найбільше пече мешканцям,– більші суми. Люди повинні розуміти, що ліфти – їхні, а отже вони за них і відповідають. Ми ж не несемо відповідальності, а тільки допомагаємо мешканцям вийти зі скрутного становища.
– У вересні нарешті розпочав свою роботу Фонд енергоефективності. Чи буде в Рівному затверджена якась міська програма, яка доповнюватиме новостворену державну?
– Так, ми хочемо написати свою програму. Є дуже прагматичні речі, які дають насамперед фінансовий ефект. Безумовно, держава заінтересована в тому, щоб люди споживали менше енергоресурсів. Насамперед це стосується тепла й електроенергії. Тобто це саме той момент, де зменшення використання енергоресурсів вигідне всім – місту, мешканцям і державі. Передусім державі, бо треба буде купувати менше газу. Тому вона й запроваджує свої програми. Вони нам також вигідні, бо коли гроші дає держава і місто, то зменшується частка внеску мешканців.
– Рівне впродовж кількох останніх років випереджає всіх за показниками впровадження заходів енергоефективності. Які амбіції з цього приводу особисто у вас?
– Якщо ви подивитеся звіт профільного міністерства, то побачите, що ми випереджаємо всі міста України за «теплими кредитами» в абсолютних величинах, незважаючи на масштаби нашого міста. Уявіть собі: ми випереджаємо навіть Київ! І далі будемо працювати в цьому напрямі. При цьому ми зменшили споживання газу в 1,7 разу, а амбітні плани – довести цей показники до зменшення удвічі-утричі.
Йдеться про утеплення будинків, модернізацію котелень, заміну теплотрас, зміну схеми теплопостачання міста, перехід на твердопаливні котли, оптимізацію і контроль за споживанням теплових та енергетичних ресурсів, щоденний моніторинг споживання енергоресурсів у всіх бюджетних установах. І кредит НЕФКО – це все ланки одного ланцюга. Нам за рахунок лише організаційних заходів вдалося зекономити мільйони гривень. І далі будемо це робити. В ідеалі бажання економити повинно бути у громадина повинно бути на рівні безумовного рефлексу. Так, як це є у найрозвинутіших країнах. Так, як у мешканців Данії, Голландії, Швеції, Норвегії, Фінляндії та інших країнах.
– У вашому розпорядженні про початок опалювального сезону йдеться про необхідність «суворо дотримуватися температурних графіків подачі теплоносія споживачам». Як це можна зробити в житловому фонді?
– Наш обов’язок – подати достатню кількість тепла до будинку. А як його будуть використовувати в багатоповерхівці – це справа мешканців. Тут навіть конфлікти трапляються: одні хочуть економити, тому готові жити у більш прохолодних оселях, а інші, навпаки, готові платити більше, аби тільки в хатах було тепліше. Словом, вибір за більшістю мешканців будинку, нехай вирішують, як спожити тепло. Завдання міської влади – підготувати тепломережі і котельні до опалювального сезону, вчасно отримати номінацію на газ і подати тепло в об’єкти соціальної сфери. Все інше – в руках мешканців будинків.
Розмовляв Василь ГЕРУС