За одностайними висновками фахівців урядових і неурядових організацій, Рівне – один із лідерів у сфері енергозбереження в Україні.
Своїми думками з цього приводу з журналісткою «7 днів» поділився міський голова Рівного Володимир ХОМКО:
– Справді, енергозбереження в комунальній та житловій сферах нашого міста на одному з кращих рівнів у країні. Це висновки не наші, а Держкоменергозбереження. Наведу лише один факт: у 2018 році Рівне освоїло 56 мільйонів гривень «теплих» кредитів, коли Київ – лише 35, Луцьк – 19, а Тернопіль – менш як мільйон. Тобто ми навіть столицю вдвічі випереджуємо в абсолютних величинах, хоч вона в 15 разів більша, ніж Рівне.
Крім того ми втілюємо глобальний проект разом із скандинавською інвестиційною компанією НЕФКО щодо утеплення закладів освіти й інших комунальних установ. Нещодавно утеплили школи №№ 18 та 27. Це дало можливість зменшити споживання тепла в 1,8 разу. Взялися модернізувати котельні. Фактично по всіх цих об’єктах виконані такі роботи, в тому числі з встановленням твердопаливних котлів. Вкотре наголошую, це обладнання найсучасніше, іноземного виробництва, воно екологічне та безпечне. Нові котли ставляться поруч із газовими, тож у будь-який час, за потреби, можна повернутися до вироблення тепла на газі.
Водночас ми економимо завдяки встановленню приладів обліку тепла. Тепер виробник тепла розуміє, що будь-які втрати на котельні – це його втрати, в його інтересах їх мінімізувати. У той же час управитель чи голова ОСББ розуміє, що краще прикрутити засувку в підвалі, ніж потім відчиняти вікна, адже то їхні гроші.
Ми створили систему, коли всі зацікавлені в економії. Щодня моніторимо енерговитрати. Торік лише за рахунок організаційних заходів зекономили на опаленні шкіл близько 4 мільйонів гривень, а отже, спожили значно менше газу. Якщо в 2010 році ми споживали 118 мільйонів кубометрів, то цього року прогнозні показники – 62 мільйони. А після масштабного переведення котелень на альтернативне паливо очікуємо вийти на такий рівень споживання, що буде в чотири рази менший від того, що був у 2010-му.
Модернізація житла дає можливість мешканцям витрачати на опалення менше. Наприклад, в утепленому, оновленому цегляному будинку опалення коштує 14–17 гривень за квадратний метр, а в панельних – 22 гривні, тим часом як в неутеплених – 37–43 гривні.
Ми допомагаємо тим, хто хоче щось змінювати у своєму домі. За стан будинку і все, що з ним пов’язано, відповідають мешканці-співвласники. Є й такі, хто не хоче цього робити, не бажає змінюватися. Що ж буде далі? Активні мешканці будуть переїздити туди, де діють об’єднання, де комфортніші умови. А ті будинки, де живуть байдужі, пасивні люди, будуть занепадати.
Записала Наталя НИРКОВА