Війна не зупинила життя Квасилова, впевнена староста громади.
Минулий рік видався складним для кожного з нас. Не став він винятком і для мешканців Квасилова. Чим жило селище торік? З якими найбільшими викликами довелося зіткнутисяі чи війна не зупинила життя? Про це та інше – у розмові журналіста «Сім днів» зі старостою Квасилова Вітою КИСІЛЬОВОЮ.
– Віто Дмитрівно, маючи за плечима понад два роки досвіду роботи старостою, ким себе більше відчуваєте – управлінцем чи господарником?
– Як на мене, то в рівній мірі як одним, так і другим. Бо обидві ці функції тісно переплітаються у щоденній роботі старости, на котрого покладена місія комунікатора між членами громади та владою. Тому, скажімо, упродовж 2022 року не пропустила жодного засіданнях виконавчого комітету Рівненської міської ради, брала участь у сесіях Рівнеради та засіданнях її постійних комісій. Подавала пропозиції щодо вирішення проблемних питань життєдіяльності селища, надавала рекомендації департаменту щодо покращення стану благоустрою території населеного пункту. Водночас виконувала доручення міського голови, його заступників, керуючої справами виконавчого комітету. Брала участь у прес-брифінгах, днях депутата, семінарах, онлайн-засіданні круглого столу законодавчої діяльності старости.
Не менш важливою ділянкою роботи є особистий прийом мешканців Квасилова. Торік, для прикладу, 530 громадян звернулося з питаннями підготовки та подачі документів (заяв та звернень) до органів місцевого самоврядування. Крім того в лютому минулого року проведено збори з жителями будинку №32 вулиці Молодіжної та вулиці Зеленої, а в червні – з мешканцями вулиць Нова, Набережна та Залізнична.
За результатами особистого прийому квасилівчан та зборів жителів селища, порушувала перед міською радою та її виконавчим комітетом питання щодо благоустрою селища, соціального захисту, надання медичних, соціальних та адміністративних послуг.
– Чи завжди вдається достукатися з проблемами квасилівчан до владних кабінетів?
– Гріх було б нарікати. Повсякчас маємо підтримку нашого депутата з фракції «Рівне Разом» Світлани Марчук. Та й влада міста завжди прислухається до висловлених прохань і в силу можливостей (навіть не зважаючи на війну) намагається вирішити назрілі проблеми. Більше того, керівництво міста саме цікавиться життям Квасилова. Тому як міський голова Олександр Третяк, так і секретар Рівнеради Віктор Шакирзян нерідко навідуються у Квасилів, аби на місці вивчити стан справ. А в червні 2022 року в селищі відбулася виїзна робоча нарада з міським головою за участю секретаря міської ради, заступників міського голови, представників бізнесу та освітніх установ.Торік міський голова з робочим візитом відвідав підприємства ТОВ «Морган Феніче» та ТОВ ВТК «Еколайн».
До слова, ТОВ «Морган Феніче», яке спеціалізується на виробництві меблів для офісів і підприємств торгівлі, є найбільшим у селищі платником податків. Для прикладу, у 2021 році підприємство сплатило до місцевого бюджету податок із доходів фізичних осіб у розмірі понад 30 мільйонів гривень. Торік, зважаючи на повномасштабну війну з російськими окупантами, проблеми зі збутом продукції та скороченням штату, підприємство сплатило податок з доходів фізичних осіб в сумі 25 млн 367 тис. грн. Загалом усі підприємства, установи, організації різних форм власності, ФОП, які зареєстровані у селищі Квасилів, сплатили майже 50 мільйонів гривень податків (ПДФО, земельний податок, податок на нерухомість, єдиний податок, акцизний збір).
– На чому торік була зосереджена особлива увага?
– Насамперед на питаннях безпеки. Адже ворожі ракетні обстріли несуть неабияку загрозу життю та здоров’ю людей. Тому в Квасилівському ДНЗ (яслах-садку), Квасилівському ліцеї та Квасилівській музичній школі було проведено ремонт укриттів. Подбали й про Квасилівський пункт екстреної медичної допомоги, ще в травні передавши до закладу автомобіль швидкої медичної допомоги, який повністю укомплектований необхідним реанімаційним обладнанням, терморегулюванням для тривалого транспортування та перевезення хворих. Готуючись до ймовірного блекауту, облаштували Пункт незламності у Квасилівському ліцеї, який забезпечений двома генераторами потужністю 7,5 кВт та одним генератором потужністю 70 кВт, продуктами харчування, гарячими напоями, медичними засобами першої необхідності, ємностями для питної води, паливно-мастильними матеріалами. Тут же – діюче укриття. Поруч із будинком №46 по вулиці Молодіжній звели «Містечко незламності», яке складається з 18 утеплених павільйонів, обладнаних електричними лампами, сонячними панелями, ліжками, кондиціонерами, обігрівачами.
Крім усього проводили систематичну інформаційну та просвітницьку роботу, використовуючи різні форми і методи. Так, скажімо, до Дня селища Квасилів (17 липня) працівники Рівненського районного управління ГУ ДСНС України в Рівненській області провели для дітей акцію з безпеки життєдіяльності.
Окремо варто сказати про КГФзГП «Правопорядок», активісти якого спільно з працівниками Рівненського відділення поліції №1 Рівненського районного управління поліції ГУНП у Рівненській області від початку повномасштабного вторгнення росії в Україну вивчали тактичну медицину, здійснювали цілодобове патрулювання вулиць населеного пункту, стратегічних об’єктів, об’єктів соціальної інфраструктури, в’їзної та виїзної частини вулиці Рівненської на предмет охорони громадського порядку та убезпечення населення від протиправних дій зловмисників.
– Що із того, що вдалося зробити в минулому році, можна віднести до здобутків?
– Найголовніше, як на мене, торік вдалося завершити першу чергу ремонтних робіт Квасилівської амбулаторії ЗПСМ №8 Центру ПМСД «Центральний» м. Рівне, яка відповідає всім вимогам Національної служби здоров’я України. Тож нині квасилівчанам не доводиться їздити за медичною допомогою в Рівне.
До очевидних здобутків віднесла б і те, що Рівненське шляхово-експлуатаційне управління автомобільних доріг виконало в минулому році поточний ремонт з підняттям мережевих колодязів на дорогах 13 вулиць: Берегова, Тополина, Молодіжна, Нова, Набережна, Залізнична, Шевченка, Мирна, Вишнева, Соборна, Богдана Хмельницького, Індустріальна, Волинських чехів. Також проведено благоустрій трьох проїздів – Набережної, Шевченка-Замкової, Вишневої-Рівненської – та провулку Шкільний. Крім того, на Зеленій облаштовано відкритий канал, який дозволив відвести воду з проїжджої частини та з-під осель жителів. Щоправда, ця вулиця все ж таки потребує капітального ремонту.
Але це ще не все, бо торік були відремонтовані проїзди та під’їзди до багатоквартирних житлових будинків, де замовником робіт був Департамент інфраструктури та благоустрою. Йдеться про проїзди між вулицями Молодіжна, 1 і Рівненська, 2; Молодіжна, 34 – Молодіжна; 44, під’їзди до будинків на вулиці Молодіжній, 32 і 36. Це, погодьтеся, немало, зважаючи на нинішні тяжкі часи.
– Отож можна сказати, що попри війну вам вдається зберігати життєдіяльність селища.
– Так, 2022-й був дуже важким, але війна не зупинила життя Квасилова. Упродовж минулого року систематично виконувалися роботи з благоустрою території селища. Наприклад, Трест зеленого господарства регулярно викошував трави у скверах і паркових зонах. Підстригав кущі, видалив аварійні дерева на вулицях Вишневій, Тихій, Молодіжній. Оновив квітники на центральній площі та поблизу пам’ятного знака постраждалим внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС. Крім того, працівники підприємства стежили за утриманням в належному стані дитячих майданчиків та зелених зон – підвозили пісок, обкошували їх і прибирали від сміття. А ще відремонтували і пофарбували ігрові елементи на майданчиках «Веселка», «Піщанка», а також у Сквері постраждалих внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.
МіськШЕУ, в свою чергу, дбало про стан доріг та вулиць: упорядковували зупинки громадського транспорту, ремонтували та замінювали урни для сміття, дорожні знаки, прибирали території комунальної власності, очищали електроопори від оголошень та реклами. Немає претензій і до ПП «Квасилівське», яке безперервно збирало та вивозило тверді побутові відходи з мікрорайону багатоповерхової забудови та приватного сектора. А центром стерилізації безпритульних тварин КАТП 1728 на території селища проводилася стерилізація та соціалізація безпритульних собак.
Стабільно працює КП «Квасилівтеплоенерго», яке забезпечує централізоване теплопостачання в установи та багатоквартирні будинки Квасилова. Тим часом КП «Міськсвітло» виконало роботи з поточного ремонту зовнішнього освітлення на шести вулицях: Рівненській, Молодіжній, Волинських чехів, Шкільній, Богдана Хмельницького, Короткій. Зокрема, було замінено мережі та світильники. Натомість КП «Спецкомбінат» постійно проводить роботи з благоустрою на кладовищі в Квасилові. Цьогоріч встановили паркан, хвіртку та нові ковані ворота. Утримуються в належному стані доріжки на кладовищі, встановлено сміттєві контейнери для недопущення утворення стихійного сміттєзвалища.
У Квасилові на віддалених робочих місцях працюють з населенням спеціаліст Центру надання адміністративних послуг, інспектор відділу з прийому житлових субсидій Департаменту соціальної політики Рівненської міської ради та спеціаліст Управління земельних відносин. Як кажуть, війна – війною, а робота – за планом. Скажу більше: навіть вдалося реалізувати низку проєктів.
– Тоді назвіть, які саме.
– Для прикладу, ОСББ «Квасилівські зорі» успішно завершило проєкт з енергозбереження будинку №28а, що на вулиці Молодіжній. Рівнеоблводоканал реалізував пілотний проєкт зі встановлення загальнобудинкових вузлів обліку води.
Чимало започаткованих нових справ зумовлені війною. Сюди ж можна віднести налагодження співпраці з Управлінням Держпраці у Рівненській області. Відтак у Квасилові в травні та жовтні було проведено інформаційну кампанію з внутрішньо переміщеними особами щодо захисту своїх прав на ринку праці.
У рамках дружніх відносин, допомоги та підтримки українського народу в боротьбі з російськими окупантами, самовідданої благодійної праці заради Перемоги України підтримується взаємозв’язок старости з Муніципалітетом міста Моравський Крумлов Чеської Республіки на чолі зі старостою Томашем Третіною. Тричі упродовж року до Квасилова надходила гуманітарна допомога продуктів харчування, медичних препаратів та засобів гігієни, яка скеровувалася для внутрішньо переміщених осіб, які проживають у Квасилові, одиноких непрацездатних громадян, осіб та дітей з інвалідністю, сім’ям, які перебувають у складних життєвих обставинах. Продукти харчування для внутрішньо переміщених осіб, які знайшли прихисток у Квасилові, з перших днів війни, а потім і на постійній основі, надавали ГО «Рівне Разом», громадянка Чехії Вероніка Таученкова та Муніципалітет міста Моравський Крумлов Республіки Чехія. До речі, у серпні 2022 року в приміщенні Рівненської обласної універсальної наукової бібліотеки відбулася презентація книги «Від Чеського Kvasilova до Рівненської громади», автором якої є жителька селища Квасилів Анна Лимич. Квасилівський волонтерський штаб, волонтерський центр Квасилівського ліцею передавали Захисникам України продукти харчування, теплі речі та речі першої необхідності, засоби гігієни, шили плитоноски, плащі, плели маскувальні сітки тощо.Громада брала активну участь в благодійних ярмарках на підтримку Збройних сил України. Донатили на придбання автомобілів та інших речей, які закупляли волонтери центру «Дар» для захисників України.
Залишилося дочекатися Перемоги. А тоді, певна, втілимо в життя всі задуми і плани, які відтермінувала війна.
Спілкувався Василь ГЕРУС