fbpx

Відмовитися від наукового ступеню в Україні: ганьба чи шана

Діліться інформацією з друзями:

Відмовитися від наукового ступеня в Україні тепер можна. Таке рішення та механізм нещодавно затвердив Кабінет Міністрів. Для цього слід подати заяву до МОН у довільній формі.

Чому постало питання перевірки дисертацій та для чого відмовлятися від наукового ступеню?


21 березня Верховна Рада України призначила директора Малої академії наук військовослужбовця Оксена Лісового на посаду міністра освіти і науки України. Пізніше його звинуватили в плагіаті. Мова йде про кандидатську дисертацію з філософії, яку Лісовий захистив у 2012 році. Натомість міністр заявив про нульову терпимість до академічної нечесності та подав дисертацію на перевірку в НАКУП. У разі виявлення порушень у роботі він пообіцяв, що відмовиться від наукового ступеня кандидата наук.

Також дисертацію надав на рецензування голова навчального комітету Ради Сергій Бабак. Цікаво, що він був визнаний плагіатором 2019 року за версією групи вчених Dysergate, повідомляють журналісти 24 каналу.

Попередника Лісового Сергія Шкарлета, коли він був міністром освіти, також звинувачували в плагіаті. І не безпідставно. А не так давно такі ж освітні претензії пред’явили ректору Тернопільського національного педагогічного університету імені Гнатюка Богдану Буяку. У його дисертації нібито знайшлися навіть уривки зі студентських рефератів. І цей список можна продовжувати. Однак міністр освіти і науки України Оксен Лісовий вирішив змінити «старі схеми»… і відмовився від наукового ступеня. Очільник МОН вирішив першим випробувати затверджений урядом механізм добровільної відмови. Тож він уже не кандидат наук. Але Лісовий зазначив: триматися за формальними статусами він не збирається. Міністр також анонсував наступний крок у становленні нової культури академічної доброчесності – відповідний закон. Останній ще в розробці.

“Пострадянська культура це дещо спотворила, тому ми маємо формувати нову культуру академічної доброчесності, де буде місце лише справжній послідовній науці. Наукові ступені повинні мати тільки вчені”, – наголосив очільник МОН.

Слідом за Лісовим, як він і обіцяв, від наукового ступеня відмовився голова освітнього комітету ВР Сергій Бабак. Він заявив, що офіційні наукові ступені часто є «необхідним аксесуаром». Натомість науковця визначають якість, цитованість наукових праць та впроваджені наукові розробки, а не формалізований диплом. Крім того, голова профільної комісії визнав, що в його докторській дисертації виявлено порушення – тобто плагіат.
Українці не могли залишитися осторонь таких рішень Лісового та Бабака. Їх думки кардинально різні і це видно по коментарям на сторінці у Facebook під відповідним дописом очільника МОН. Дехто вважає, що це вдале рішення – і гідний приклад іншим. Іншим коментаторам здається, що “якось дивно спочатку добровільно піти, щоб отримати диплом, а потім кинути його”. Також є думка, що “не може йти мова про «добровільну відмову»? Якщо людина отримала науковий ступінь без дотримання правил так званої академічної доброчесності, про які ми зараз так багато чуємо, її треба публічно ПОЗБАВИТИ цього ступеня, з чітким механізмом компенсації державі тих надбавок, які вона незаконно отримували весь час за цей ступінь. Інакше це все виглядає, м’яко кажучи, дивно. Далі має бути закон про позбавлення наукового звання для тих, хто добровільно від нього не відмовився.” дехто вважає, що Лісовий цим кроком визнав наявність плагіату у своїй роботі. Крім того серед коментаторів повторюється думка про виплати отримані на цей ступень. Як бути з ними – повертати державі?

Дискусія у соціальних мережах триває.

Читайте також: Ймовірність завдання ракетних та авіаційних ударів по всій України залишається високою