fbpx

Верховний суд: Пішохід не завжди правий

Діліться інформацією з друзями:

Верховний Суд України відмінив правило «пішохід завжди правий». Пішохід, який став винуватцем в ДТП, має матеріально відшкодувати витрати автомобілісту за свої дії.

В березні 2016 водій автомобіля звернувся до районного суду Житомира з позовом до пішоходу про стягнення майнової шкоди, заподіяної в результаті дорожньо-транспортної пригоди.

Подробиці справи за яким Верховний суд скасував в Україні правило “пішохід завжди правий” опубліковані в Єдиному реєстрі.

Суд першої інстанції зобов’язав пішохода (винуватця ДТП) компенсувати вартість матеріальної шкоди, завданої позивачу внаслідок пошкодження його автомобіля. Апеляційний суд залишив у силі рішення районного суду. Повідомляє офіційний сайт Верховного суду.

Верховний суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду залишив касаційну скаргу відповідача без задоволення, а оскаржувані судові рішення без зміни. І вказав, що обов’язок відшкодування шкоди покладається на особу, яка її завдала.

Верховний суд вказав, зокрема, на таке:

  • Пішохід як учасник дорожнього руху (ст. 14 Закону України «Про дорожній рух») не є особою, на яку поширюються норми ст. 1187 ЦК України, і навіть у разі скоєння правопорушення, що потягло за собою заподіяння шкоди власнику транспортного засобу, не може вважатися належним суб’єктом відповідальності за шкоду, завдану джерелом підвищеної небезпеки (транспортним засобом).
  • З огляду на імперативні положення ч. 2 ст. 1187 ЦК України на пішохода, який винний у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, не може бути покладений обов’язок з відшкодування шкоди, завданої джерелом підвищеної небезпеки.
  • Водночас неможливість кваліфікації пішохода як належного суб’єкта відповідальності за шкоду, завдану джерелом підвищеної небезпеки, у порядку, передбаченому ст. 1187 ЦК України, не свідчить про відсутність правових підстав для притягнення пішохода, з вини якого сталася ДТП, до цивільно-правової відповідальності за завдану його неправомірними діями шкоду на загальних підставах.