fbpx

В Рівному вийшла книга про Кобзаря, яка наснилася автору

Діліться інформацією з друзями:

Створенню цієї книги, яка нещодавно вийшла друком у Рівненському видавництві «Волинські обереги», за свідченням одного з її авторів – Георгія Сербіна, передувала досить цікава історія.

На світанку 9 березня 2020 року, коли в Україні й за кордоном відзначали 206-у річницю від дня народження Великого Кобзаря, йому пригадався сон. Начебто до нього у Рівне приходить із Новостава (села, що знаходиться під Клеванню) давній друг – відомий художник, письменник-краєзнавець Валерій Войтович. І з порога починає розмову з того, що він прийшов нагадати Георгію Павловичу, що ними понад п’ять років тому підготовлена оригінальна художня книга (до 200-річного ювілею Т. Шевченка), в якій вміщено їхні краєзнавчі нариси, поезії, живописні та графічні малюнки, присвячені 175-річчю перебування Тараса на Волині та території сучасної Рівненщини.

– Книга готова до друку, – продовжував пан Валерій. – А ми – і я, і ви – про неї зовсім забули… Треба зауважити, що відомі автори не забули. Але подібне видання було дуже відповідальне і вимагало чимало фінансових затрат. Вони вирішили заручитися підтримкою державних інституцій. Писали листи-прохання у «високі» кабінети. Але справа з місця так і не зрушила. Довелося підготовлену працю відкласти у довгу шухляду.

– Після такого незвичного «нагадування» Валерія Войтовича, – розповідає Георгій Павлович, – я відразу розшукав теку, де зберігався диск книги «Незгасна Тарасова свіча». Того ж дня зателефонував директорові видавництва «Волинські обереги» Віталію Власюку. Сказав йому, що ми хочемо надрукувати забуту в невпинних роках творчої праці збірку.

Підготувавши кілька примірників для «показу», Віталій Кирилович почав переконувати співавтора, що більше не варто покладатися на можновладців, а слід залучити до її видання шанувальників творчості великого генія України – місцеву інтелігенцію. З цією метою був створений неофіційний оргкомітет, який взявся за пошуки потрібних людей і коштів. Завдяки 12 небайдужим краянам, які виділили з свого сімейного бюджету певні кошти, довгоочікувана книга з’явилася на світ. Під час її презентації у Рівненській обласній бібліотеці промовці, а це – заслужений діяч мистецтв України, письменник-краєзнавець Богдан Столярчук, поет-співак Василь Тимощук, заслужений працівник культури України, професор, декан музично-педагогічного факультету Рівненського державного гуманітарного університету Микола Корейчук, автор фундаментальних історико-краєзнавчих праць Валерій Войтович, літературний редактор збірки Анна Чеберяк та інші наголошували, що вихід цього солідного видання претендує на те, аби стати подією на книжковому ринку не тільки Рівненщини, а й України. Більше того, воно позитивно вплине на світогляд як старших, так і юних читачів, які люблять Шевченкове слово, захоплюються його художніми роботами, оскільки автори Валерій Войтович і Георгій Сербін та меценати передали 200 примірників книги «Незгасна Тарасова свіча» у бібліотеки області. Віриться, що видання займе гідне місце у літературознавчій Шевченкіані Рівненщини, а також і України.

Осібно треба виділити телевізійне звернення Георгія Павловича Сербіна, який через стан здоров’я не зміг взяти участь у презентації книги. У ньому він поділився враженнями про те, як працював над книгою, скільки довелося заново перечитати творів Кобзаря, зануритися в історичні матеріали, щоб пересвідчитися, що наш край вельми припав до душі великому поетові, який щиро його полюбив і не раз згадував у своїх творах.

Багато думок і асоціацій викликає нарис «Волинськими шляхами», який відкриває цю збірку. Автор не просто оперує відомими фактами, свідченнями про відвідини Тарасом Григоровичем Острога, Дубна, Корця, інших місць, а й підсилює поетичними рядками з його відомих віршів та поем.

Читаючи цей фоліант, ще глибше усвідомлюєш, що люди сучасної Рівненщини зберігали велику любов до Шевченка навіть у найважчі лихоліття і передавали її з покоління в покоління як найдорожчий скарб своєї національної ідентичності. У цьому виданні, чого не було досі в подібних книгах, автори не обмежуються тільки своїми творами про перебування Кобзаря на Волині 1846 року, а пропонують і низку власних віршів, які оспівують творчість Тараса Шевченка і його образ як визначного поета і художника.

Велику цінність мають художні роботи Валерія Войтовича, більшість яких розкривають знакові історичні події і особистості, правдиво відтворюють відомі Шевченківські автопортрети.

Перечитавши книгу, можу сміливо стверджувати, що вона написана по-сучасному, цікаво. Лаконічну й дуже теплу передмову до неї подав поет, художник Микола Тимчак, від чого збірка тільки виграє своєю потужною духовною енергетикою. А ще – гарним поліграфічним виконанням. Певен, що ця книга якраз на часі, вона нікого не залишить байдужим, спонукатиме молодих людей (і не тільки їх) до свого рідного, неповторного, національного.

Микола КРИВИЙ,

член Національної спілки письменників України