Ставлення російських окупантів до кримської природи як до військового трофею, підтверджується новою катастрофою, яка відбувається в Криму. Жителі багатьох міст і сіл півострова б’ють на сполох у соціальних мережах, закликають врятувати їх.
Про це пише “Високий замок”.
У селах і в приміських зонах, які не мають каналізації, всі вигрібні ями переповнені, а асенізатори оголосили страйк. Вони відмовляються викачувати «золото» доки влада не вирішить їх проблеми. Як повідомляє «Кримінформ», у соцмережах люди скаржаться на неможливість оперативно очистити свої вигрібні ями. Єдиний вихід — викликати асенізаторів з держпідприємства «Вода Криму», але черга на їхні послуги розписана на місяці вперед.
«Я подала заяву на викачування. Виїзд машини, згідно з чергою, не раніше, ніж через 2,5 місяця», — написала одна користувачка. Люди також скаржаться на неадекватну вартість послуги, яка в держаному підприємстві в два рази вище, ніж у приватників. «Раніше можна було за 3−4 тисячі рублів викачати, а у міськводоканала за 7 тисяч», — пишуть.
«Страйк золотарів» спровокувала наша влада. Вона організувала масові перевірки асенізаторських машин, через що компанії з вивезення відходів життєдіяльності призупинили роботу. Влада не знайшла нічого кращого, як просто ганятися за машинами золотарів. «ДАІ доганяють з мигалками, зупиняють, забирають документи і везуть до райвідділу… Я на стоянку машину поставив і більше не чіпав, бо немає сенсу комусь пояснювати щось. Вони ніяк затримання не обгрунтовують. З 2 жовтня ніхто не працює фактично», — пояснює ситуацію один з працівників.
Представниця іншої компанії Людмила повідомила «Кримінформу», що автомобіль її чоловіка для перевезення відходів зупинили в суботу, 3 жовтня, коли той їхав на ремонт. «Гнали машину на ремонт, зупиняють нас ДАІ. Документи перевірили, забрали їх, права водійські, сказали слідувати за ними. Причину не говорять. Поїхали спочатку в ДАІ, оформили якийсь акт, поставили машину у відділенні, опечатали».
Ще один представник професії повідомив, що його зупинили за 200 метрів від очисних споруд в Так званий «глава Криму» Сергій Аксьонов провів нараду. Там виявилось, що асенізатори в Сімферополі довозили до очисних споруд 3,5% відходів з вигрібних ям городян, решту виливали по дорозі — у кращому випадку в люки каналізації, в гіршому — в міські річки та ливневі стоки, а то й просто на пустирях чи на приміських полях.
Не краща ситуація в містах, особливо приморських. В соціальних мережах сотні колишніх курортників, які повернулися «з моря», пишуть, що боялися зайти в воду, бо бачили, що з будинків, ресторанів та здравниць, розташованих неподалік, каналізаційні труби були виведені прямо в море, а морська вода відгонила аміаком, запахом сечі та інших нечистот. За словами експертів, каналізаційна система кримських приморських міст і селищ вибудувана за типом глибоководного викиду в море очищених стоків. Зрозуміло, очисні споруди давно потребують реконструкції.
Ситуацію погіршує той факт, що в останні окупаційні роки в Криму збільшилася кількість прибережних пансіонатів і міні-готелів, які і є основним джерелом забруднення. Навіть гадати не треба, куди їх власники скидають стоки при відсутності каналізаційних мереж. Особливо катастрофічна ситуація в Севастополі. Про це пише видання «Асоціація реінтеграції Криму».
В Стрілецькій бухті в Севастополі в море щодоби скидається до 100 кубометрів нечистот. У 2017 році в місті припинилася очищення каналізації. На каналізаційно-очисних спорудах (КОС) «Південні» відстійники і аеротенки для позбавлення стоків від надлишкового азоту і фосфору за три роки окупації зруйнувалися і їх не використовують. Не працюють і метантенки, призначені для умертвіння яєць гельмінтів та інших патогенних організмів. Єдиним робочим очисним обладнанням залишалося КОС у Камишовій бухті, де фактично виловлюються лише великі відходи: палки, каміння, ганчірки, будівельне сміття. Тому підводні річки нечистот продовжують отруювати чорноморські екосистеми і загрожувати життю людей.
В соціальних мережах з’явився документ так званого «територіального відділу Росспоживнагляду» в Севастополі, з тексту якого випливало, що в пробах води, взятих на севастопольському пляжі «Омега» в червні 2019 року, був виявлений штам холери…
За порятунком кримська окупаційна влада звертається до Москви, але ситуація настільки запущена, що врятувати Крим швидко неможливо. Москва обіцяє поставити в Крим 28 асенізаторських машин, але лише в грудні. 25 спецмашин для ГУП «Вода Криму» і 3 — для ГУП «Водоканал ПБК».
А негайно сімферопольська філія «Води Криму» в змозі залучити лише п’ять асенізаторських машин з інших філій, якщо кількість заявок на вивезення відходів буде збільшуватися. Але вартість послуг по відкачці та вивезення стічних вод спецавтотранспортом в межах Сімферополя становить від 1,7 до 2,5 тисячі рублів. А це значить — 8−10 тисяч рублів в місяць. Де кримчанам взяти такі гроші, якщо середній заробіток в селі не перевищує 10−15 тисяч, а пенсії часто становлять 7−10 тисяч. Одне слово, окупанти за 6 років тотально загадили чистий колись Крим і не знають, як відвернути катастрофу з нечистотами.
Микола Семена. Спеціально для «Високого Замку»