fbpx

Українці бояться корупції під час післявоєнного відновлення

Діліться інформацією з друзями:

Як показує дослідження, більшість українців бояться можливої корупції під час відновлення країни після завершення війни.

До такого висновку прийшла організація Transparency International Ukraine, на замовлення якої агенція Info Sapiens провела соціологічне дослідження за підтримки Проєкту USAID «Підтримка організацій-лідерів у протидії корупції в Україні «ВзаємоДія».

Результати опитування демонструють, що у питаннях відновлення країни корупцію українці, а особливо бізнес, вважають навіть більшою загрозою, ніж можливе повторення воєнних дій.

Так, 73% українців та 80% представників бізнесу серед можливих ризиків найбільше непокоїть повернення корупційних схем у процеси відбудови. 63% громадян і 73% підприємців бояться відсутності контролю і, як наслідок, розкрадання державних коштів. І лише на третьому місці бізнес (45%) та населення (55%) називають повернення воєнних дій.

Щоб нейтралізувати головний страх українців, тобто корупцію, потрібно забезпечити механізми контролю — так вважають 33% населення та 44% представників бізнесу. Також українці виступають «за» посилення кримінальної відповідальності за корупцію — 24% та 18% відповідно.

Населення в цілому має досить розмиті уявлення, які інституції за що мають відповідати у відбудові.

  • Наприклад, відносна більшість опитаних (від 42% до 46%) відповідальними за пошук фінансування називають бізнес-структури — як національні, так і міжнародні. На другому місці — органи влади, зокрема, Президент та міжнародні донорські організації.
  • Фінансувати відбудову, на думку понад половини населення, також має бізнес — (місцевий, національний і міжнародний) та міжнародні організації й донори.
  • Контролювати витрати повинні майже усі інституції — від влади усіх рівнів до громадських активістів і органів правопорядку. Утім, при уточненні, основну відповідальність за контроль люди покладають на незалежних аудиторів та Президента.
  • Ставити задачі, на думку 44% українців, має Президент України, а 30% вважають, що місцева, законодавча і центральна виконавча влади.
  • Контролювати виконання задач повинні місцева влада (54%) і Президент (49%).

Із важливого, Державне агентство відновлення та розвитку інфраструктури України, яке було створене лише цього року, буде ефективним — на думку 65% населення. Показник очікування ефективності серед бізнесу значущо менший і складає 49%.

«Бізнес, як і населення України, побоюється корупції й повернення недоброчесних практик. При цьому бізнес загалом менше довіряє владі й більше розраховує на себе. Результати дослідження підкреслюють критичну значущість прозорого доступу до інформації, всебічну комунікацію, пояснення планів та того, яким чином громадяни можуть вплинути на ті чи інші етапи відбудови та залучитись на різних етапах. Це ключ до порозуміння і недопущення розчарувань», — резюмує результати соціологічного опитування заступниця виконавчого директора Transparency International Ukraine Анастасія Мазурок.

Малюнок із відкритих джерел.

Читайте також: Державному історико-культурному заповіднику міста Дубна – 30 років