“Всі рішення приймають за їжею” розповів Євген Клопотенко в ексклюзивному інтерв’ю для Суспільне Рівне.
Кулінар, шеф-кухар, ресторатор та автор оновленого меню для школярів, ведучий кулінарно-літературного шоу «Енеїда» на Суспільному Євген Клопотенко приїздив до Рівного взяти участь у «Кулінарному батлі» — майстер-класі для внутрішніх переселенців. У ексклюзивному інтерв’ю журналісту Суспільне Рівне Роману Свириді кулінар розповів про свою кулінарно-дипломатичну місію.
«Те, що нас об’єднує, — це їжа: борщ, вареники, пампушки, — це точно наша цінність, навколо якої можемо будувати наступні розмови. Всі рішення приймають за їжею, всі перемовини відбуваються за їжею. Ви любите борщ і я люблю борщ. Якщо у нас є щось спільне — ми є однією нацією», — вважає Євген Клопотенко.
У розмові з Романом Свиридою Євген поділився подробицями проєкту «Український борщ єднання», спрогнозував, коли з’явиться вулиця Борщова у Києві, поміркував, як зміцнити країну через їжу, розповів про свою міжнародну кулінарно-дипломатичну місію, соціальний проєкт бістро «Інші», згадав про нове меню для українських школярів та подякував українським рестораторам, які харчують тисячі цивільних, армію і тероборону.
«Ресторатори, не домовляючись між собою, знають, що працюють на єдиний результат. Якщо у пересічних українців є змога ходити до ресторанів — це чудово, а можна купити хоча б салат для підтримки бізнесу. Величезна подяка волонтерам, які допомагають кухарям. Ми ніколи не повинні забувати цієї спільної праці і плекати такі моменти об’єднання. Ми зараз єдиний загальноукраїнський організм, варто про це пам’ятати й нести далі», — зазначає Євген
На початку майстер-класу Євген Клопотенко показав, як розкачувати тісто, потому — наповнювати піцу інгредієнтами: соусом, грибами, кукурудзою, м’ясом курки. Перед шеф-кухарем було дві команди — діти та дорослі.
«Я розпочну дуже багато майстер-класів, це буде схоже до такого формату, як тут. Зараз це пілотний проєкт, і влітку аж до самого вересня ми будемо їздити. У нас буде плюс-мінус 70 поїздок, шість регіонів, де ми будемо робити щось схоже, говорити про те, як їжа може психологічно допомогти відійти від того, що відбувається», — каже Євген Клопотенко.
«Ми будемо брати креативом — робити прикольну форму, бо дорослі будуть робити все стандартно, а ми будемо робити прикольне і незвичне», — каже Клопотенко своїм учням.
Учасниця майстеркласу Юлія Хіжко приїхала у Рівне з Донеччини. Жінка розповіла, що найчастіше вдома готує борщ, а на піцу ходять у піцерію. Донька пані Юлії — у команді суперників. Свою піцу Євангеліна приготувала швидше за маму. Дівчинка розповідає: це тому, що її піца була маленькою, а ще тому, що на початку Євген Клопотенко підняв їй настрій.