fbpx
У Рівному з’являться вулиці героїв українсько-російської війни та інших українських достойних людей, а могилу Дундича з монументом можуть перенести з міського парку.

У Рівному з’являться вулиці героїв українсько-російської війни

Діліться інформацією з друзями:

У Рівному з’являться вулиці героїв українсько-російської війни та інших українських достойних людей, а могилу Дундича з монументом можуть перенести з міського парку.

Такі та ще цілу низку подібних пропозицій напрацювала спеціальна комісія міської ради, щоб назавжди прибрати з карти Рівного імена та об’єкти, пов’язані з російсько-радянською історією.

Услід за іншими українськими містами Рівне проводить «дерусифікацію» і «десовєтізацію» міських вулиць і пам’ятників. Як ми вже писали, комісія міської ради з питань найменування міських об’єктів, встановлення пам’ятних знаків, меморіальних та анотаційних дощок на території міста Рівне на чолі з секретарем Рівнеради Віктором Шакирзяном погодила перейменування трьох рівненських вулиць: Тувинських добровольців – на Волонтерську, Костромську – на вулицю Захисників Маріуполя, Вітебську – на Кастуся Калиновського.

Як розповіла начальник міського управління культури і туризму Наталія Лозовська, комісія підготувала пропозиції щодо перейменування ще майже 50 вулиць. І цей список може розширитися.

Відтак на карті Рівного можуть з’явитися вулиці історичних постатей. Зокрема, архітектора Бургіньйона, композитора Казимира Любомирського, видатних українських діячів і відомих рівнян чи осіб, пов’язаних з Рівним, героїв теперішньої російсько-української війни. Деяким вулицям повернуть історичні назви. Будуть і нейтральні назви на кшталт Криничної, Вишневої тощо. Імена Айвазовського, Брюллова, Врубеля, Короленка, Пирогова, Ушинського пропонують в назвах вулиць залишити. Остаточне ж рішення буде за депутатами Рівнеради.

Щодо пам’ятників, стел, меморіальних дошок тощо, пов’язаних з російсько-радянськими політичними і військовими діячами та подіями, то, як зазначила Наталія Лозовська, списки цих об’єктів уже сформовано і буде передано до органу охорони культурної спадщини, яким є відділ охорони історико-культурної спадщини управління культури і туризму Рівненської ОДА для зняття їх з обліку як пам’яток місцевого значення. Після зняття з них статусу пам’яток їхню долю вирішуватиме місто.

– Складніша ситуація з пам’ятками на кшталт могили і погруддя Олеко Дундича в міському парку та могили і надмогильної споруди (так ідеться в офіційних документах) в колишньому сквері Богомолова, який перейменовано на честь Українських добровольців, – провадить Наталія Лозовська.

Хоча чимало краєзнавців твердять, що могили під танком-пам’ятником Богомолову ніколи не було і немає, в паспорті об’єкта зазначається, що є.

Ми підготували пакет відповідних документів для подання до Мінкульту щодо зняття статусу та ексгумації. Після проходження всіх процедур ці об’єкти пропонується перенести на Дубенське кладовище. Однак переносити могили можна лише холодної пори. Тому вочевидь, принаймні до осені їх не чіпатимуть. – зазначає Лозовська.

Серед інших об’єктів, які пропонується зняти з обліку як пам’ятки, САУ на постаменті навпроти пивзаводу, пам’ятники Гулі Корольовій та партизанам-розвідникам, меморіальна стела на Театральній площі, меморіальні дошки на будинках.

Окремий список складають елементи оздоблення у вигляді радянської символіки, як, наприклад, радянські ордени і знаки на Меморіалі слави на Дубенському кладовищі. На меморіальних дошках і стелах пропонується замість слів «Велика вітчизняна» і дати «1941», написати: «Друга світова» і «1939».

Як розповів член робочої групи при комісії з питань найменування міських об’єктів, встановлення пам’ятних знаків, меморіальних та анотаційних дошок на території міста Рівне краєзнавець, історик і керівник Арт-Кластеру Острозької академії Микола Бендюк, він запропонував демонтовані об’єкти перенести на Пагорб слави, де зробити з них інсталяцію на тему російської агресії за хронологією – від давніх часів і до наших днів. За словами Наталії Лозовської, ідея цікава. Однак для її втілення потрібні час і кошти.

Світлана КАЛЬКО