У нашому місті триває кампанія з протидії незаконному продажу алкоголю та діяльності так званих наливайок. Минулого тижня працівники міського управління торгівлі, громадського харчування та побутового обслуговування, поліції, Держпродспоживслужби провели спільний рейд із журналістами.
В одному з магазинів зафіксували факт продажу спиртних напоїв на розлив. Працівники поліції задокументували виявлене порушення і склали адмінпротокол.
Також у ході перевірки виявили магазин, що хоча й має ліцензію на кафетерій, але, згідно з національним стандартом України, не відповідає закладу громадського харчування.
Нагадуємо, такі рейди проводять у відповідь на скарги громадян, які надходять на сторінку управління торгівлі у фейсбуці. На ній створена мапа міста Рівного із вказаними адресами ймовірного незаконного продажу спиртних напоїв. За час існування мапи нанесено 18 адрес наливайок. Крім того, на сторінці рівняни повідомляють нові адреси. Щоправда, вони на мапу не вносяться автоматично. У кожному випадку спеціалісти розбираються окремо: виїжджають на місце, перевіряють усі документи та умови роботи таких закладів.
Як розповів начальник міського управління торгівлі та побутового обслуговування населення Ігор Остапенко, є два основні типи порушень у цій сфері. Деякі торгові точки мають ліцензію на продаж алкоголю, але продають його не лише на винос, а ще й розливають. Хоч на такий вид діяльності потрібна окрема ліцензія. Інший вид порушення, коли заклад має ліцензію на розлив алкоголю (магазин із кафетерієм, магазин-кафе, закусочна), але не має необхідних умов, передбачених законодавством.
Наприклад, окремого залу (певного розміру), гардеробу, туалету з рукомийником тощо. Тобто підприємці свідомо вказують неправильні відомості, аби лиш отримати ліцензію на продаж алкогольних напоїв на розлив. Так і виникають розливайки. Часто в таких точках реалізують алкоголь невідомого походження. Тому його вартість тут, як правило, в рази нижча. Мало хто з клієнтів замислюється про те, що такий сурогат може становити серйозну небезпеку для їхнього здоров’я і життя.
– Робота з такими скаргами ведеться постійно, починаючи з 2015-16 років. Щороку число звернень від рівнян збільшується,– пояснив Ігор Остапенко.– Скаржаться на безлад і шум від клієнтів наливайок, їхню неприйнятну поведінку, антисанітарію. Кожне таке звернення ми перевіряємо, виїжджаємо на місце, у разі потреби залучаємо фахівців Держспоживслужби, поліції, управлінь архітектури та житлово-комунального господарства. Складаються протоколи про виявлені порушення, їх направляють до адмінкомісії чи суду. Власників таких закладів, де є порушення, можуть оштрафувати чи зобов’язати виправити недоліки. Такі перевірки ми проводимо постійно.
Звісно ж, знищити розливайки за один день не вдасться. Для успіху цієї роботи важливі різні фактори. Це й активність громадян, які оперативно реагуватимуть на появу нових алкоточок, і більші повноваження для поліції у боротьбі з нелегальним продажем алкоголю, і зміни в законодавстві та надання ширших можливостей для місцевих органів влади щодо впливу на цю сферу.
Марія МАТВІЙЧУК
Коментар
Міський голова Рівного Володимир ХОМКО:
– Боротьба з незаконними розливайками в нашому місті може бути ефективною лише в тому разі, коли до неї долучаться всі громадяни Рівного. Розливайки наносяться на інтерактивну карту. Мені важливо, щоб кожен, хто займається таким бізнесом, розумів: щойно він налив чарку, тут же сигнал надходить у поліцію. Якщо нам вдасться створити таку атмосферу, то наливайки не мають шансу на існування в Рівному. Якщо ж людям буде байдуже – то такі заклади й існуватимуть. Безумовно, відгук від рівнян уже є. Ми виявили 18 розливайок, позначили їх на мапі. Є абсолютно незаконні заклади, які не мають жодних документів, інші маскуються під кафетерії або ж навіть мають ліцензії на продаж алкоголю. Усі ці випадки розслідує поліція.