fbpx
Тридцять років невичерпного милосердя, допомоги та надії – історія рівненського закладу

Тридцять років невичерпного милосердя, допомоги та надії – історія рівненського закладу

Діліться інформацією з друзями:

Тяжко переоцінити значення, а тим більше переповісти всю історія Рівненського терцентру, колектив якого щоденно, долаючи життєві труднощі, несе заряд енергії, добра і милосердя, особливо – самотнім, які через вік і стан здоров’я не здатні піклуватися про себе самі. Мабуть, символічно, що установа, яка покликана зігрівати людей турботою, створена в перший день літа 1994 року. Першого червня Територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) м. Рівного відзначатиме своє 30-річчя.

Така вже реальність, що певну частину населення Рівненської міської територіальної громади складають громадяни соціально вразливих категорій – люди з інвалідністю, поважного віку, особи, які потрапили в складні життєві обставини і потребують сторонньої допомоги за місцем проживання та натуральної допомоги. Соціальна адаптація громадянам необхідна для підтримки себе як особистості, фізичного стану та розвитку. Саме таку допомогу і надає Рівненський терцентр, основними завданнями якого є виявлення громадян, які потребують соціального обслуговування, визначення їхніх індивідуальних потреб, забезпечення якісного надання соціальних послуг та екстрене реагування в кризових життєвих ситуаціях.

Історія Рівненського терцентру почалася з експерименту

Передумовою створення територіального центру в далекому 1985 році став проведений Міністерством соціального забезпечення експеримент із соціально-побутового обслуговування. Він засвідчив, що спеціалізовані соціальні служби повністю себе виправдали, а їх фінансування обійшлося державі в 10 разів дешевше, ніж утримання самотніх пенсіонерів у будинках-інтернатах.

У 1987 році затверджено Типові положення про територіальний центр соціального обслуговування пенсіонерів і відділення соціальної допомоги вдома. Тоді по всій Україні було взято на облік 186 тисяч самотніх непрацездатних громадян. 

Основою нинішнього територіального центру стало відкрите в 1988 році при міському управлінні соціального захисту населення відділення соціальної допомоги вдома зі штатом з 8 соціальних працівників. А вже через шість років, у 1994 році, на виконання рішення Рівненської міської ради відділ було реорганізовано шляхом злиття з новоутвореним територіальним центром соціального захисту.

Певний час територіальний центр розміщувався на вул. Соборній у приміщенні колишнього Будинку піонерів, а в лютому 1996 року для служби та відділень соціальної допомоги вдома Територіального центру було передано приміщення на вул. С. Петлюри, 5. Адміністрація територіального центру знаходилася на вул. Дубенській, 27/29. У серпні 1997 року після проведення ремонтних робіт у приміщеннях усі підрозділи центру остаточно розташувалися за нинішньою адресою.

У 1994-1997 роках в територіальному центрі працювало два відділення соціальної допомоги вдома, які обслуговували близько п’ятисот одиноких непрацездатних громадян.

1997 року створено відділення соціально-побутового обслуговування, започатковано надання таких послуг, як: ремонт взуття, перукарські послуги, пошиття і лагодження одягу, а також послуги  робітників з комплексного обслуговування будинків, споруд та обладнання.

У жовтні 2000 року змінено структуру територіального центру: створено три відділення соціальної допомоги вдома, відділення соціально-побутового обслуговування та реабілітації.

На сьогодні структура територіального центру складається з апарату, відділення організації надання адресної натуральної допомоги, відділення денного перебування, трьох відділень соціальної допомоги вдома. Штат установи – 144 одиниці.

Кожен отримувач обирає те, що йому потрібно 

Діяльність відділення організації надання адресної натуральної допомоги спрямована на підвищення рівня соціальної захищеності самотніх людей поважного віку та осіб з інвалідністю. Отримувачами соціальної послуги є малозабезпечені громадяни, які відповідно до сукупного доходу членів сім’ї потребують натуральної допомоги. Кожен отримувач ознайомлений з переліком послуг натуральної допомоги та обирає необхідні саме йому.

Для задоволення потреб отримувачів соціальних послуг у відділенні працюють: робітник з комплексного обслуговування й ремонту будинків, перукар, швачка, взуттьовик з ремонту взуття, соціальний робітник речового складу, кухонний і підсобний робітники їдальні.

На початку двохтисячних років у їдальні терцентру харчувалося 30-40 одиноких непрацездатних і малозабезпечених громадян міста. Наразі щодня відділення надає послугу гарячого харчування орієнтовно для 60 осіб. Багатьом отримувачам соціальних послуг гарячі обіди в одноразовому посуді приносять додому соціальні робітники, а для мешканців селища Квасилів гаряче харчування доставляється автомобільним транспортом установи.

За кошти, передбачені комплексною міською соціальною програмою «Турбота», закуповуються продукти харчування. Ці продуктові набори отримують громадяни, які перебувають на обліку в установі та перебувають у скрутному матеріальному становищі.

Наразі серед відвідувачів відділення є категорія внутрішньо переміщених осіб, які зареєстровані в Рівненській міській територіальній громаді. Вони можуть отримати всі соціальні послуги, передбачені переліком.

За сприяння виконувача обов’язків міського голови Рівного Віктора Шакирзяна територіальному центру надано вантажний мікроавтобус Renault TRAFIC. Він активно використовується для господарських цілей установи та доставки великогабаритної гуманітарної допомоги (в тому числі багатофункціональних ліжок для маломобільних громадян), гарячих обідів, продуктових пакетів та іншого отримувачам соціальних послуг. Легковим автомобілем надають послуги з перевезення підопічних громадян до державних і комунальних установ, лікувальних закладів тощо.

Працівники відділення адресної допомоги – люди з доброю душею і щедрим серцем, багато з них працює в установі близько 20 років. У тяжкі часи війни співробітники відділення дарують підопічним частинку своєї душі, зігріваючи їх теплом, турботою та увагою.

Повний пакет послуг для підтримки життєвого тонусу

Однією з найважливіших у наші буремні часи є послуга соціальної адаптації, яку надає громадянам відділення денного перебування. З метою зміцнення емоційної стабільності для отримувачів соціальної послуги щоденно відкриті двері у відділення, де постійно проводиться комплекс соціально-культурних та оздоровчих заходів. 

Громадянам надають інформацію, необхідну для вирішення складних життєвих ситуацій (бесіди, лекції, зустрічі з відповідними фахівцями). За направленнями сімейних лікарів здійснюють ручний і механічний масаж у кабінеті фахівця з фізичної реабілітації. У тренажерній залі надають послуги з лікувальної фізкультури (кабінет оснащений шведською стінкою, велотренажерами, орбітреком, еспандерами, іншим спортивним знаряддям для індивідуальних і групових занять). Висококваліфікована медсестра з лікувальної фізкультури проводить заняття з відвідувачами як у приміщенні, так і на свіжому повітрі.

Працівники відділення радо зустрічають відвідувачів, пропонують відвідати кабінет психоемоційного розвантаження, де громадяни мають можливість не лише поспілкуватися, а й отримати послугу ароматерапії чи галотерапії. Кожного дня на відвідувачів очікує корисне чаювання – різноманітні фіточаї. 

Гаранти ефективного господарювання

Значну роль у діяльності територіального центру відіграє бухгалтерія – це серце, яке забезпечує фінансову стабільність кожному працівникові та виконує свої функції з організації та ведення бухгалтерського обліку, господарської діяльності та контроль за цільовим і раціональним використанням усіх ресурсів, збереженням власності, виконанням кошторисів, доходів і видатків установи. Працівники бухгалтерії тримають руку на пульсі та взаємодії з різними цифрами і структурами, що є запорукою ефективного господарювання.

З дня створення установи її очолювали енергійні та віддані своїй справі ентузіасти – Іван Миколайович Чібор, Василь Васильович Кулініч, Михайло Іванович Іваницький, який очолював терцентр до 2015 року. Кожен з них доклав чимало зусиль для того, щоб центр сьогодні мав надійну матеріально-технічну базу та згуртований колектив професіоналів.

З перших днів створення установи працюють завідувачі відділень догляду вдома – Ірина Миколаївна Плахта та Світлана Іванівна Зайва; соціальні робітники – Валентина Костянтинівна Вакуленко, Майя Гнатівна Никончук, Тетяна Григорівна Рудакова, Наталія Андріївна Сабанюк, які майже 30 років сумлінно виконують свої посадові обов’язки. 

У найтяжчі часи – завжди поруч

Потреба в соціальній допомозі значно збільшується під час соціальних та економічних криз, бо в таких умовах з’являється чимало людей, які не в змозі обійтися без захисту та допомоги з боку суспільства. Після проголошення незалежності України, з її складною соціальною-економічною ситуацією під час пандемії, у зв’язку з воєнними діями на території країни важливість соціальної роботи в нашій державі значно зросла. 

Одним із серйозних викликів для працівників соціальної сфери стала пандемія коронавірусної хвороби COVID-19. Незважаючи на посилені карантинні заходи, вони продовжували працювати в установленому режимі та щоденно дбали про те, щоб в умовах карантину громадяни поважного віку й особи з інвалідністю отримували всі необхідні соціальні послуги.

2022 рік – найскладніший для України з моменту повернення нею незалежності в 1991  році. З початком повномасштабної війни кількість громадян, які потребують соціальної допомоги збільшилася в рази. Виклики сьогодення призвели лише до вдосконалення роботи територіального центру, можливості організації силами колективу установи негайного надання екстреної соціальної допомоги тисячам внутрішньо переміщених осіб: працівники апарату прийняли й вивантажили 105,02 тонни вантажів, з яких було сформовано та видано 16088 продуктових пакетів.

Протягом 2023 року працівники територіального центру надали 177255 соціальних послуг (догляд вдома, натуральна допомога, соціальна адаптація) для 2949 осіб.

Терцентр тримає марку

Колектив територіального центру є одним із кращих у своїй галузі на Рівненщині та завжди готовий до змін і викликів часу – в умовах жорстких карантинних обмежень і воєнного стану  відпрацьовано та налагоджено систему безперебійного надання соціальних послуг, електронного звітування щодо наданих соціальних послуг.

Важливо зазначити, що історія рівненського терцентру не знає, щоб хоча б на день заклад припиняв роботу. А відділення здійснюють обслуговування значно більшої кількості осіб, ніж передбачено нормативами. Велика увага приділяється професійному зростанню працівників установи, тому що складність і напруженість у соціального робітника зросла, а виконання обов’язків вимагає відповідальності, багатьох фахових знань і навичок.

З метою створення комфортних умов для отримувачів соціальних послуг і персоналу протягом останнього десятиріччя в будівлях територіального центру був здійснений комплекс робіт, спрямованих на заміну, відновлення та модернізацію конструкцій і обладнання у зв’язку з фізичною зношеністю: 2014 року – заміна вікон і дверей на металопластикові, реконструкція системи опалення зі встановленням твердопаливного котла; у 2016-2019 роках – капітальний ремонт адміністративної будівлі та будівлі медико-соціальної реабілітації, капітальний ремонт огорожі зі встановленням хвірток і воріт; у 2020-2021 роках – капітальний ремонт паливної труби котельні, капітальний ремонт приміщення їдальні. Таке масштабне фінансування об’єктів соціальної сфери відбулося за сприяння ексмера м. Рівного Володимира Хомка та депутатів Рівненської міської ради. 

Світ тримається на доброті

Спільно з Рівненською міською організацією Товариства Червоного Хреста України та іншими громадськими організаціями і товариствами координується волонтерська діяльність.

Територіальний центр вдячний за благодійну допомогу, надану фондами, підприємствами, організаціями, серед яких:

  • Благодійна організація «Фонд Віктора Шакирзяна» (І. Шакирзян),
  • ГО «Рівне Разом» (С. Марчук),
  • БФ «Спільна мрія» (С. Павленко), 
  • Рівненська районна державна адміністрація,
  • Християнська медична асоціація Рівненської області,
  • ТзОВ «Овіс» (Н. Федорович),
  • ТОВ «Радема» (В. Синельников),
  • ТДВ «ПОЛІССЯХЛІБ» (В. Коробка),
  • ТОВ ВТП «Агропереробка» (О. Рудомська),
  • «Серце дітям України» (Т. Кідрук),
  • Корпорація «Братерство без кордонів – Україна» (Н. Богданець),
  • Західноукраїнська регіональна непідприємницька організація «Волинський ресурсний центр» (В. Кашевський),
  • Міжнародна благодійна організація Партнерство «Кожній дитині» (В. Дибайло).
  • Благодійна організація Товариство «Лемберг вір комен» м. Єссен (Німеччина).

Також колектив територіального центру висловлює щиру подяку виконувачу обов’язків мера м. Рівного Вікторові Шакирзяну, депутатам Рівненської міської ради, директору департаменту соціальної політики РМР Олені Петрик за глибоке розуміння потреб установи, сприяння у вирішенні невідкладних питань, моральну підтримку колективу.

Життя показує, що сьогодні соціальна сфера відіграє надзвичайно велику роль як фактор стабільності та соціальної рівноваги в суспільстві. Щомиті на допомогу очікує багато громадян, яким держава гарантує підтримку, а працівники соціальної сфери впроваджують ці гарантії на практиці.

У Терцентрі соцпослуг м. Рівного працюють професіонали з відкритою душею і чуйним серцем. За 30 років існування центру громада міста побачила та оцінила кропітку роботу працівників установи. За неоціненний внесок у розвиток соціальної сфери Рівненської міської територіальної громади колектив та керівництво територіального центру було неодноразово відзначено різноманітними нагородами. 

Протягом багаторічної діяльності історія Рівненського терцентру була різна. Але всі отримувачі соціальних послуг охоплені всебічною турботою, відповідно до своїх потреб отримують вчасну та якісну допомогу, про що свідчать їхні вдячні відгуки. Невід’ємною частиною в роботі працівників соціальної сфери є морально-психологічне задоволення результатами праці, а найкраща винагорода – це щира вдячність підопічних.

Лариса СТЕПАНЮК, директор Територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) м. Рівного

Читайте також: Робота без вихідних і нормованого часу