Зважаючи на те, що сьогодні здебільшого дякують медикам, які стоять на передовій у боротьбі з небезпечною недугою, якось незвично сприймається подяка від самих медпрацівників. Нещодавній пост на своїй сторінці у ФБ лікарки обласної клінічної лікарні Любові Ярмолюк: «Сьогодні складно було доїхати до роботи із зупинки «РУМ». Мені пощастило. Кондуктор на зупинках постійно оголошувала: «В першу чергу прошу пропустити працівників медичних закладів». Дуже дякую екіпажу тролейбуса маршруту № 10. Дрібничка, а все ж приємно!»
Заради справедливості треба сказати, що на адресу тролейбусників надходять не лише подяки, а й скарги. На деякі з них редакція газети «7 днів» попросила відповісти директора КП «Рівнеелектроавтотранс» Валентина Ткачука (на фото).
– Валентине Миколайовичу, до редакції інколи звертаються рівняни, які нарікають на те, що в години «пік» не можуть сісти у тролейбус…
– Навіть не знаю, як відреагувати на такі докори, бо робимо, повірте, все можливе, і навіть більше, щоб забезпечити мешканців Рівного в нинішніх непростих умовах належним транспортним сполученням. На сьогодні щодня у робочі дні на лінію виїжджає 68 одиниць транспорту. Тобто, це той максимум, на який ми здатні. Більшу кількість тролейбусів просто «не потягнуть» наявні потужності міської контактно-кабельної мережі та тягових підстанцій.
Це одне. Тепер наступне. Корективи у роботу нашого підприємства (як і всіх інших) внесли запроваджені обмежувальні заходи. Так, на першому етапі пом’якшення карантину тролейбуси згідно з постановою Кабміну і рішенням нашої міської комісії з питань ТЕБ і НС їздили з 6.00 до 11.00 і з 16-ої до 21-ої години. Нині ми працюємо у штатному режимі – з 6-ої до 21-ої години. Щоправда, при цьому є певні обмеження, визначені постановою Кабміну – число пасажирів у салоні має дорівнювати кількості сидячих місць. Крім того, ми, працюючи в режимі спецтранспорту, насамперед перевозимо медиків і працівників критичної інфраструктури (правоохоронних органів, комунальних, підприємств тощо). Тому на кожній зупинці наші кондуктори (я з ними з цього приводу особисто проводжу щоденні інструктажі) запрошують у салон медпрацівників, які мають пред’явити свої посвідчення, а вже потім всіх решту.
– Разом із тим, деякі читачі запитують: чи не могли б ви хоча б у ранковий час випускати на лінію більшу кількість одиниць транспорту?
– Більше, як випускаємо, не можемо. І я вже пояснив чому. Тепер щодо ранкових годин. Ви ж зрозумійте: для того, щоб розпочати рух о 6-ій ранку, ми власними силами починаємо звозити своїх людей на роботу з четвертої години. Адже перед рейсом водій повинен пройти медичний, а транспортний засіб – технічний огляд. Отож раніше, ніж є, не вийде. Та й, вважаю, немає потреби. Бо який сенс ганяти вдосвіта містом тролейбуси з одним-двома пасажирами у салоні? Це просто свідомо працювати собі у збиток, що недопустимо, коли доходи підприємства й без того суттєво впали.
Так, якщо ми раніше в середньому за місяць заробляли 3,5 мільйона, то в квітні через те, що зменшилася кількість пасажирів – 1,5 мільйона гривень. За ці гроші треба не тільки зарплату працівникам виплатити, а й у належному технічному стані транспорт і все обладнання підтримувати.
– У цьому році в бюджеті міста, як відомо, передбачені кошти на купівлю нових тролейбусів. Чи не внесла в ці плани якісь корективи пандемія?
– Завдяки всебічній підтримці з боку міського голови Володимира Хомка та депутатів Рівнеради, впродовж останніх років систематично виділялися з міського бюджету кошти на купівлю нових тролейбусів. Відтак, на сьогодні вже маємо 16 таких одиниць транспорту, з них 7 тролейбусів на автономному ходу і 9 – звичайних, електричних. У цьому році хочемо купити ще три нових тролейбуси. Крім того, зауважу, місто виділяло і продовжує виділяти кошти на ремонт та обслуговування контактно-кабельної мережі, а також поетапну модернізацію цих мереж і тягових підстанцій. Отож, гріх було б на щось ображатися.
Спілкувався Василь ГЕРУС
Пряма мова
Заступник міського голови Рівного Сергій Васильчук:
– Не можна сказати, що в Рівному немає жодних проблем із тролейбусами. Але ми ці питання поступово вирішуємо. Пам’ятаєте, яка реакція була на дуобус, який ми кілька років тому купили? Однак ми не попалися на вудочку критиканів, а згодом придбали ще шість тролейбусів з автономним ходом, далі – 9 нових тролейбусів. Це свого часу дозволило нам відкрили нові маршрути, як-от 10а, 11, 12 та інші. Тепер практично все Рівне охоплене тролейбусним перевезенням.
У цьому році на купівлю тролейбусів у бюджеті міста передбачено 15 мільйонів гривень. Дай, Боже, щоб нас не спіткали ніякі, в тому числі фінансові, катаклізми. Тоді ми будемо поповнювати рухомий склад новими тролейбусами. Бо це, по-перше, екологічно, а, по-друге, економічно вигідно – заощаджуємо на споживанні електроенергії та ремонтах. Крім того, комфортно і зручно пасажирам. Тому нам треба зробити все можливе, щоб купувати й купувати нові тролейбуси, аби повністю оновити тролейбусний парк. А ще всіляко зацікавлювати інвесторів у придбанні великогабаритних екологічних автобусів і вдосконалювати схему організації дорожнього руху.
Щоб постійно бути в курсі новин підпишіться на наш Telegram