fbpx

Старість – це хвороба, якій можна запобігти й лікувати

Діліться інформацією з друзями:

Старість – це хвороба, чи може вона бути красивою? На ці питання відповідає лікар-дієтолог.

Проживши немало років, з яких 38 були нероздільні з медициною, я можу сказати деякі речі з цілковитою впевненістю. Старість – це погано. Це – хвороби, незручності, дискомфорт, дряхлість, біль, безпорадність, залежність, часто – втрата пам’яті, розуму і достоїнства. Старість вважають невиліковною і радять сприймати як неминучість. І хоча вчені все більше й більше стверджують, що старість – це хвороба, якій можна запобігти й лікувати, нам все ще втовкмачують, що старість може бути красивою.

А статистика каже, що в середньому кожний, хто переступив 50-літній рубіж, вже має 2 хронічні хвороби. У 70-річному їх аж 7. Хронічні. Дуже часто процес старіння не болить. Не відчувається.

Але росте вага. Постійно хочеться їсти. Проблеми з пам’яттю, настроєм. Болить спина. Коліна. Проблеми з травленням. Аутоімунні. Тиск. Безсоння. Страх. Страх щось змінити.

Нас вчать у школі важливим предметам. А найголовнішого – предмету здорового (фізично і ментально) довголіття ніхто не вчить.

Коли я працювала хірургом, то бачила важкі ускладнення хвороб, які починалися з «дрібниць»: малорухливого способу життя, зайвої ваги, абсолютного ігнорування здорового харчування, зловживання алкоголем, куріння, нервами і стресами. Коли працюю дієтологом, бачу бажання отримати все і відразу: втратити десятки кілограмів («мені потрібно за місяць»), які наростали роками. Якщо через місяць змін не видно, все – опускаються руки, «до ср@ки той спортзал, ті дієти, вже як є».

Нас не вчили найголовнішому – за все потрібно боротися. І сприймати це спокійно, без трагедій, як норму.

  • Хочеш бути освіченим? Зусилля – і вивчиш.
  • Хочеш знати мови? Без паніки цілеспрямовано опановуй.
  • Хочеш бути струнким? Рухайся, не потакай своїм інстинктам наїстися пельменів, салямі, печива, залитися лимонадом і закурити сигаретку чи по-новому – вейп.

Харчова індустрія своєю неприродньою їжею і напоями зробила нас харчовими наркоманами. А ми ще більше потрапляємо у цей зашморг. І дітей своїх туди ж.

  • Зняти зашморг? Так це ж зусилля!
  • Хороші стосунки? Це також зусилля.
  • Здоров’я – зусилля.
  • Здорове життя – зусилля.

Від нерозуміння базових речей так багато у світі проблем. Чому так багато товстих і хворих? (А буде ще більше). Бо, щоб бути здоровим, треба робити хоча б базові, еволюційно сформовані потреби: харчуватися простою їжею, яку можна ідентифікувати. Їсти нечасто, багато рухатися, спати, не ігноруючи світловий день, бути поближче до природи. Постійно розвиватися, не закисати. Не боятися. А це потребує зусиль.

Бо проста морква з буряком – то не стильно, а от матча з авокадо – інша річ. Оселедець – та ну, а дорадо – то вже по-елітному. Їсти двічі-тричі на день – то зусилля. Бо простіше жувати без кінця. Індустрія спонукає купувати і їсти-їсти-їсти… Всі дієтологічні асоціації світу радять перекуси, бо «мозок потребує глюкози» (а мозок вже задихається від запалення і інсулінорезустентності, від чого і гормональні порушення, і всі інші). Пострибати на скакалці, повіджиматися, попідтягуватися і просто швидко походити – то якась же фігня. Серйозні люди ходять лише в круті спортзали і фітнесклуби в крутих штанях і фірмових кросівках. Спати рано? А серіали? Та й просто облайкати всіх треба в інстаграмі і фейсбуці. Ще й у Тік-току.

Життя ніколи не пізно зробити здоровішим. Простішим і щасливішим. Завтра випити воду і лише після того, як добре порухаєтесь, з’їсти простий сніданок. У кого зайва вага, обід можна пропустити. Навіть сніданок також. Боже, скільки ж міфів і догм у темі харчування!Повечеряти.

А між тим реалізовувати свої (а не чужі) мрії.Зусилля. Але життя варте найбільших зусиль.

Не вірите? Поспілкуйтеся з тими, хто переніс інсульт чи інфаркт.

Оксана СКИТАЛІНСЬКА, лікар-дієтолог