В Україні для споживачів житлово-комунальних послуг (ЖКП) спростили процедуру укладення договорів з виконавцями послуг, зменшили кількість платежів у платіжках, визначили відповідальних за технічне обслуговування газових мереж в будинках та дозволили співвласникам багатоквартирних будинків отримати у користування чи власність земельні ділянки, на яких розташовані будинки.
У п’ятницю, 4 грудня, відповідний закон ухвалила Верховна Рада України у другому читанні та в цілому. Про це повідомляє пресслужба Міністерства розвитку громад та територій України, – пише https://tsn.ua/
Так, цей закон має захистити інтереси споживачів та покращити роботу виконавців комунальних послуг.
У відомстві назвали п’ять ключових змін передбачених законом.
Порядок укладення договорів
Суттєво спрощується порядок укладення договорів в сфері комунальних послуг. Через публічний договір приєднання, підприємства зможуть одномоментно перевести усіх споживачів на нові договори. Це дозволить зменшити фінансові витрати та заощадити час як виконавцю, так і споживачам.
Платіжки за ЖКП
Платіжка за комунальні послуги стане більш зрозумілою. За вимогами чинного законодавства плата, наприклад, виконавцю послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, може складатися із 9 платежів, за кожен з яких банки беруть комісію за обслуговування. Відтепер кількість платежів буде оптимізована. Для публічного договору приєднання це буде 3 платежі:
По теплу:
- Плата за послугу з постачання теплової енергії.
- Плата за послугу з постачання гарячої води.
- Плата за абонентське обслуговування.
По воді:
- Плата за послугу з централізованого водопостачання.
- Плата за послугу з централізованого водовідведення.
- Плата за абонентське обслуговування.
Технічне обслуговування внутрішньобудинкових газових мереж у багатоквартирних будинках
За інформацією відомства, протягом тривалого часу на законодавчому рівні це питання не вирішувалось. Обслуговування мереж у багатьох випадках з 2015 року не здійснювалося. Це питання безпеки мешканців багатоквартирних будинків. Отже закон чітко встановлює умови технічного обслуговування, а також визначає відповідальним за його проведення оператора газорозподільних систем або іншого суб’єкта господарювання, який має право на виконання таких робіт.
Завершення обладнання будинків лічильниками тепла та води
Від 2017 року в Україні діє Закон “Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання”, який передбачає 100% облік комунальних послуг. Наразі в Україні житлові будівлі оснащенні прибудинковими лічильниками теплової енергії на 81,7%, гарячої води на 17,3%, питної води на 75,6%.
“Закон визначає джерело фінансування витрат зі встановлення лічильників через інвестиційні програми підприємств тепло- і водопостачання та надає додатковий час підприємствам для оснащення будівель лічильниками до 01 серпня 2022 року. Після цієї дати за не встановлення лічильників підприємство штрафуватимуть”, – йдеться в повідомленні.
Призначення управителів
Закон визначає, що у разі не визначення співвласниками багатоквартирних будинків із формою управління будинком до 01 січня 2021 року, органи місцевого самоврядування 01 травня 2021 року мають провести конкурси з призначення управителів.