Загальнобудинкові прилади обліку води (лічильники) – ще одна новація закону про «Про житлово-комунальні послуги». Їх мають встановити в усіх багатоквартирних будинках не пізніше як до 1 травня цього року. Хто може і має виконати цю роботу, а хто її мусить оплатити?
Про це та про особливості нових правил обліку та розрахунків за воду журналістові газети «7 днів» розповів головний інженер підприємства «Рівнеоблводоканал» Андрій Грухаль.
Як будуть встановлюватися загальнобудинкові лічильники? Чи може ОСББ зробити це самостійно? Який граничний термін (час Х) для встановлення такого приладу?
– Загальнобудинковий лічильник може встановити облводоканал. Для цього кожне ОСББ отримає лист із стандартною пропозицією встановити прилад обліку. На загальних зборах мешканці визначаються: чи згідні встановлювати за запропонованими умовами і ціною, чи ні. Можна також скорегувати перелік послуг. Наприклад, відмовитись від заміни запірної арматури, якщо вже замінили її за муніципальною програмою чи власним коштом.
Є ще варіант, коли мешканці будинку відмовляються від пропозиції водоканалу та самостійно обирають лічильник та фірму, яка їм його встановить. Будь-яке з цих рішень потрібно прийняти упродовж двох місяців з дня отримання повідомлення від постачальника послуги та повідомити його про це. До речі, слід пам’ятати, що термін влаштування загальнобудинкового вузла обліку холодного водопостачання складає 4 місяці з дня отримання повідомлення від оператора зовнішніх інженерних мереж (водоканалу, – прим. ред.), але не пізніше, як 1 травня 2020 року. Такі строки прописані в Законі України «Про житлово-комунальні послуги». Якщо мешканці ОСББ взагалі відмовляться купувати і встановлювати лічильник, то надавач послуг через суд вимушений буде зобов’язати їх та голову ОСББ виконати норми закону. Так чи інакше, але загальнобудинковий лічильник має бути встановлений. Після цього у 14-денний термін Рівнеоблводоканал має взяти його на облік.
Хто платить, той і музику замовляє…
Хто буде платити за лічильник та його встановлення?
– Витрати на оснащення будівлі вузлами комерційного обліку, відшкодовуються споживачами відповідних комунальних послуг, а також власниками (співвласниками) приміщень. Якщо мешканці будинку погоджуються, щоб такий лічильник встановив водоканал, тоді його вартість може бути розподілена пропорційно на всіх з розтермінуванням до п’яти років. Далі вони щомісяця сплачують фіксовану суму, яка відображатиметься у їхніх платіжках.
- Білорус пропонував хабар рівненським митникам
- Встановлена особа “жартівника”, який повідомив про замінування суду
Як буде розподілятися «різниця» між показниками загальнобудинкового лічильника та квартирних приладів обліку?
– Візьмемо, для прикладу, стандартний багатоквартирний житловий будинок, у якому усі квартири обладнанні індивідуальними приладами обліку води, а сам будинок має загальнобудинковий лічильник. Якщо виникатиме різниця, вона буде ділитися між усіма мешканцями будинку в залежності від їхнього рівня споживання. Тобто якщо абонент за показниками свого квартирного лічильника спожив, наприклад, 10% усієї води, яка зайшла в будинок, то йому нарахують додатково 10% від усього небалансу, що виник між показниками загальнобудинкового та усіх квартирних лічильників.
Якщо в будинку є один або кілька споживачів, які не мають квартирних лічильників, то увесь небаланс, що виникатиме, буде розподілятися між ними.
Не секрет, що є «умільці», які можуть «підкручувати» лічильники. Чи можливий якісь захист від цього?
– Індивідуальні лічильники мають кілька ступенів захисту. Один із них – пломба Держстандартметрології. А інший – пломба «Рівнеоблводоканалу», яка ставиться на з’єднані лічильника із трубою, щоб не було можливості його самовільно демонтувати.
Деякі голови ОСББ розповідають, що в окремих квартирах є неправильно встановлені лічильники. Буває, що існує кілька врізів у загальнобудинковий стояк, а прилад обліку стоїть лише на одному з них. Хто має це все перевіряти?
– Опломбовуючи лічильник, контролер Рівнеоблводоканалу зобов’язаний, перевірити, чи правильність встановлення лічильника, його роботу і чи обліковує цей прилад усі джерела розбору води в квартирі, будинку або приміщенні. Іншими словами, якщо він опломбовує лічильник у ванній кімнаті, то має перевірити, чи обліковує цей лічильник ще й воду, яка використовується у кухні, або навпаки.
Водночас, якщо комусь з голів ОСББ або сусідів відомі факти необлікованого використання води, вони можуть повідомити нам про це. Навіть анонімно. Працівники Рівнеоблводоканалу виїдуть на місце, проведуть перевірку і, якщо ця інформація підтвердиться, порушник нестиме відповідальність згідно з чинним законодавством.
Розпитувала Наталія НИРКОВА
Постійно бути в курсі новин Вам допоможе Telegram-канал газети «7 днів»