fbpx

Колективний договір: крайніми залишаться совісні

Діліться інформацією з друзями:

Прийнятий ще три роки тому закон про комерційний облік теплової енергії та водопостачання зобов’язує надавачів цих послуг організувати встановлення вузлів комерційного обліку. Якщо з лічильниками тепла у Рівному проблем немає (ними оснащені практично всі багатоповерхівки), то про холодну воду виникає маса запитань і невдоволень.

Відповідальність за встановлення вузлів обліку водопостачання, згідно із законом, лежить на операторі зовнішніх інженерних мереж. У Рівному це – РОВКП ВКГ «Рівневодоканал». Непокоїть інше: з 1 серпня 2020 року за порушення строків встановлення або заміни вузлів комерційного обліку питної води будуть застосовуватись штрафи.

Що ж робити ОСББ? Звичайно, Рівневодоканал надішле усім керівникам ОСББ листи, згідно з якими голови правління від імені співвласників мають надати дозвіл на встановлення вузла комерційного обліку питної води. Відповідь на цей лист потрібно надіслати протягом двох місяців. Тобто об’єднання співвласників має повідомити Рівневодоканал про свої наміри.

Варіанти становлення загальнобудинковий лічильників

Варіантів є небагато: або ОСББ встановлює загальнобудинковий лічильник води самостійно, або погоджується на ціну і умови встановлення Рівневодоканалом.

У випадку встановлення самостійно, ОСББ просто витрачає кошти з внесків співвласників на управління будинком із статті витрат, передбаченої на поточний ремонт , або ж збирає кошти із співвласників додатково. Встановлений вузол комерційного обліку водопостачання протягом 14 днів потрібно передати водопостачальному підприємству на абонентський облік.

У випадку, якщо Рівневодоканал встановлює лічильник за свої кошти, то надалі ці витрати розбиваються на п’ять років і стягуються із споживачів (співвласників). Сума коштів, які має заплатити споживач, буде зафіксована у платіжках за водопостачання окремою графою – внески на встановлення загальнобудинкового комерційного вузла обліку водопостачання.

Не встановлювати загальнобудинковий лічильник на водопостачання, як і не надавати доступ до приміщень, де розташований ввід води у будинок, небажано. Адже водоканал може у судовому порядку вимагати встановлення сервітуту щодо частини будівлі, в якій обладнається вузол комерційного обліку. Тобто встановити та обслуговувати його знову ж таки за кошти споживачів.



Обладнання вузлів комерційного обліку багатоповерхівок можуть проводитись і за рахунок міських програм. Нещодавно, 23 січня, в ефірі суспільного телебачення у програмі «Тема дня» міський голова Володимир Хомко говорив про можливість запровадження такої програми у Рівному. Згадаймо, якою важкою на перших порах, але надалі успішною була програма спів фінансування 50 на 50 щодо встановлення теплових лічильників, завдяки якій багатоповерхівки облаштовані тепловими лічильниками на 100%.

Індивідуальні договори чи колективний споживач?

То що робити? На загальних зборах співвласникам потрібно визначитись із моделлю договірних відносин з водоканалом. Укладати індивідуальні договори чи колективний споживач? У випадку підписання індивідуальних договорів, усю суму за спожиту воду по загальнобудинковому лічильнику розподіляють між споживачами (мешканцями квартир). Якщо на загальному лічильнику показник спожитої води більший, ніж сумарний усіх індивідуальних, то наявну різницю водоканал розподіляє спочатку між квартирами, які не мають лічильника, а потім –пропорційно до показників лічильників кожної квартири. Споживачам, які не подають показники своїх лічильників, нараховується за прогнозованими показниками. Також додатковою графою встановлюється абонентська плата, яка визначається урядом за формули, прив’язаної до прожиткового мінімуму. У платіжках за водопостачання вона може бути трохи більшою, ніж 30 гривень на місяць.

При договорі, укладеному з ОСББ, як із колективним споживачем, рахунок за водопостачання виставляється об’єднанню співвласників, а бухгалтер ОСББ уже самостійно проводить розподіл між споживачами (мешканцями).

Я особисто не у захваті від договорів такого типу. Платіжна дисципліна співвласників шкутильгає на дві ноги, а ОСББ, маючи договірні відносини з водоканалом, під загрозою відключення водопостачання від цілого будинку змушене шукати гроші для вчасного розрахунку. Щодо економії на абонентській платі, це також – міф, оскільки ОСББ мусить у своєму штаті тримати працівника, який буде вести поквартирний облік водоспоживання, збирати показники квартирних лічильників, проводити розподіл спожитої води, нарахування та звіряння розрахунків, заповнювати квитанції. Безкоштовно такий обсяг роботи ніхто робити не буде.

Усі нововведення, до яких спонукає Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», звичайно, б’ють по кишені сумлінних споживачів.

Галина ПОХИЛЬЧУК, керівник ГО «Рада голів ОСББ м. Рівне»

 

Постійно бути в курсі новин Вам допоможе Telegram-канал газети «7 днів»