fbpx

Щоб зрізати у дворі дерево, необхідно мати дозвіл

Діліться інформацією з друзями:

«Будні ОСББ» досі висвітлювали переважно теми, які більше цікавили голів правлінь об’єднань співвласників багатоквартирних будинків. А от питання, що хвилюють самих мешканців багатоповерхівок, залишалися на другому плані. Щоб встановити справедливість, редакція запровадила рубрику «Запитай у адвоката», під якою вміщує відповіді на запитання щодо прав і обов’язків співвласників, взаємин між сусідами, писаних і неписаних правил, за якими живуть багатоквартирні будинки.

Спілкування на сторінках газети з нашими читачами веде рівненська адвокатка Олена ШЕНДЕРА.

Яким чином можна змусити управлінську компанію виконувати взяті на себе зобов’язання? Наприклад, та, що обслуговує наш будинок на вулиці Пухова, 21а, вже тривалий час не прибирає у під’їздах, бо, мовляв, грошей на це не вистачає. Виходить, що, змінивши жек на управлінську компанію, ми поміняли шило на мило?
Надія Кобзарева

– Згідно зі ст. 13 Закону України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» відносини між об’єднанням співвласників багатоквартирного будинку та управителя регулюються договором, затвердженим загальними зборами ОСББ. Його умови повинні відповідати умовам типового договору, затвердженого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної житлової політики і політики у сфері житлово-комунального господарства.

Рекомендую звернутися до голови правління ОСББ з письмовим зверненням та отримати копію вищевказаного договору, укладеного з управителем. Невід’ємною частиною договору є кошторис, який включає обов’язковий перелік робіт (послуг), а також періодичність виконання (надання) робіт (послуг) з утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території.

Після ознайомлення з умовами договору і кошторисом стануть зрозумілими обов’язки управителя щодо графіка прибирання в під’їзді. Наступним кроком має бути письмове звернення до управителя з письмовою претензією про зобов’язання виконання умов договору в частині прибирання під’їздів. Претензія може бути написана як від імені співвласників, так і від голови правління ОСББ. У разі ігнорування претензії управителем ОСББ може звернутися в суд та зобов’язати управителя виконувати умови договору або розірвати договір з управителем у встановленому законом порядку.

У нашому дворі ростуть дерева, посаджені мешканцями будинку 30 і більше років тому. Деякі з них уже повсихали, а зрізати їх не можна, бо, як твердить голова ОСББ, для цього потрібен спеціальний дозвіл комісії з міського тресту зеленого господарства. А це, зі слів тієї ж голови, дуже марудна і довготривала справа. То виходить, що люди можуть посадити дерево без комунальників, а зрізати без їхнього дозволу не мають права?
Олена Савченко

– Зелені насадження є елементом об’єктів благоустрою населеного пункту, а тому порядок їхнього утримання регулюється Законом України «Про благоустрій населених пунктів». Відповідно до ч. 1 ст. 28 цього Закону, охороні та відновленню підлягають усі зелені насадження в межах населених пунктів під час проведення будь-якої діяльності, крім зелених насаджень, які висаджені або виросли самосівом в охоронних зонах повітряних і кабельних ліній, трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв.

Зрізання сухих дерев біля багатоквартирного будинку здійснюється на підставі Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах, затвердженого постановою КМУ від 1 серпня 2006 року № 1045.

Законодавство передбачає випадки видалення зелених насаджень. Зокрема, зелені насадження видаляються у разі:
– будівництва об’єкта архітектури;
– знесення аварійних, сухостійних і фаутних дерев, а також самосійних і порослевих дерев з діаметром кореневої шийки не більш як 5 сантиметрів;
– ліквідації аварійної ситуації на інженерних мережах населеного пункту;
– відновлення світлового режиму в житловому приміщенні, що затіняється деревами;
– проведення ремонтних та експлуатаційних робіт в охоронній зоні повітряних ліній електропередачі, на трансформаторній підстанції і розподільному пункті системи енергопостачання, мережі водо-, теплопостачання та водовідведення, телекомунікаційній і кабельній електромережі;
– досягнення деревом вікової межі;
– провадження господарської діяльності на території розсадників з вирощування декоративних дерев та кущів;
– ліквідації наслідків стихійного лиха, аварійної та надзвичайної ситуації.

Видалення зелених насаджень може проводитися лише після отримання документа, який посвідчує право на проведення таких робіт. На території населеного пункту воно здійснюється за рішенням виконавчого органу міської ради (далі – компетентний орган) на підставі ордера.

Аби отримати дозвіл для повного видалення дерев, об’єднання співвласників має звернутися до управління житлово-комунального господарства відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України № 1045 від 1 серпня 2006 року «Про затвердження Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах». На підставі звернення буде проведено обстеження зелених насаджень, визначено підстави для видалення дерев і надано необхідний дозвіл.

У нашому будинку живе чоловік, що ніде не працює, а займається лише збиранням пляшок, металобрухту, макулатури та інших відходів, на яких можна заробити. Ніхто проти такого «бізнесу» нічого не має. Але влаштовані довкола будинку склади непотребу зумовлюють антисанітарію та розмноження різних паразитів. Сварки сусідів не дають ніякої користі. Як можна знайти управу на будинкового плюшкіна?
Ольга Зінчук

– Пунктом 7 частини 1 ст. 15 Закону України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» встановлено обов’язки співвласника багатоквартирного будинку, а саме: дотримуватися вимог правил утримання житлового будинку і прибудинкової території, правил пожежної безпеки, санітарних норм. Відповідно співвласник зобов’язаний виконувати вимоги закону і дотримуватися правил пожежної безпеки та санітарних норм, в тому числі не засмічувати прибудинкову територію речами, що можуть бути причиною пожежі чи розплідником антисанітарії.

Згідно зі ст. 152 Кодексу про адміністративні правопорушення України порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від двадцяти до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Викликайте поліцію, коли співвласник буде порушувати правила пожежної безпеки та санітарні норми, з метою притягнення порушника до адміністративної відповідальності.