Головне, щоб перекриття підвалу було залізобетонним або цегляним, а несучі стіни – відповідної товщини (не в одну цеглу), аби витримати удар. Тоді, навіть якщо впадуть стіни будинку, люди в підвалі залишаться неушкодженими.
Аби безпечно вибратись, у підвалі мають бути окремий вхід і вихід, утім, така „розкіш ” є не всюди. Також вхід повинен мати захисний бетонний екран, що вбереже людей, які забігатимуть в укриття вже під час обстрілів. Двері мають бути залізні або оббиті залізом. Висота приміщення – не менше 1,7 м.
Сховища, що відповідають цим критеріям, можна визначити за допомогою обстеження спеціалістами. І, до слова, підвали панельних будинків – найкращі. Там скрізь залізобетонні конструкції – перекриття, стіни. Зверху ці будинки можуть „скластись”, а от внизу – все чудово.
Інші технічні вимоги – наявність світла, питної води, каналізації і телефонного зв’язку. Але такі умови є не в усіх рівненських підвалах. Так ліхтарики (не свічки – бо не буде чим дихати) і пляшки з водою можна взяти з собою, а де немає туалету – можна використати сучасний біотуалет. Телефони є у мешканців, аби звернутись за допомогою у разі, якщо вихід буде завалений. Окрім того, підвальне приміщення має бути розчищене від старого мотлоху та інших зайвих предметів.
Тривожну валізу вниз і вгору тягати не потрібно – в укритті достатньо мати воду, ліхтарик, аптечку і перекус. А також – туристичний килимок, спальник, щоб сісти чи лягти.
Мешканці будинків, де немає підвалів, мають знати про сусідні підвали, де можуть якнайшвидше знайти прихисток у разі потреби. Для цього повинні бути вказівники, а на вході в саме укриття – інформація про відповідального за нього, про те, у кого ключі, номер телефону для відповідей на запитання. Ключі переважно залишають у того з мешканців будинку, хто постійно вдома.
За укриття в підвальних приміщеннях відповідає балансоутримувач – керівник управляючої компанії або голова ОСББ. Та до останніх вдається достукатись не завжди.
Під час проведення обстежень приміщень, співпраця із головами ОСББ є неефективною. У законодавстві про цивільний захист нічого не зазначено, що стосується ОСББ – потрібно вносити зміни. Тому мешканці, у яких ОСББ, мають звернутись до голови і з’ясувати, що у них з підвалами, паркінгами.
А тварини?
Питання про те, чи можна брати із собою в укриття домашніх тварин, ніде не прописано і не регулюється. Мешканцям варто добре подумати і, можливо, облаштувати для тварин окреме місце, аби вони не становили небезпек для людей, чи домовитись про інший спосіб захистити чотирилапих. Пам’ятайте, що тварини теж піддаються стресу, лякаються та кусаються.
Володимир Павлюк,
викладач (методи навчання) Рівненських територіальних курсів НМЦ ЦЗ та БЖД Рівненської області