Без каскаду фонтанів, без Дюймовочки і нових атракціонів, але з новими проєктами та оновленими зеленими зонами – Міський парк імені Тараса Шевченка чепуриться перед відкриттям весняно-літнього сезону.
Чим тішитиме цьогоріч улюблене місце відпочинку рівнян та гостей міста?
Розповідаючи про підготовку до відкриття весняно-літнього сезону, директор Об’єднання парків культури та відпочинку Рівного Олексій Хмилецький нарікав на варварське ставлення деяких рівнян до парку. Крадіжки та нищення зелених насаджень, лавок, урн стали, на жаль, справою звичною.
– Вкрали шість туй, видерли з корінням новонасаджені кущі й покинули, – бідкається Олексій Хмилецький. – Ногами збивають штукатурку з адмінбудинку, гойдаються на лавках, ламаючи їх, звозять сміття до парку. Коли відновлювали арку з боку вулиці Чорновола, протягнули подовжувач, так і його хтось вкрав… Хотілося б, щоб рівняни поважали працю своїх земляків. Адже ми працюємо для них. Наш головний меседж – приходьте до парку відпочивати, а не нищити. А ми зробимо все, щоб ваш відпочинок був приємним і комфортним.
Як людина, прагнучи змін у власному житті, розпочинає перетворення із зовнішності, так і парк розпочав із адмінбудівлі. Як відомо, вона – старожил міста. У цьому майже 200-літньому залишку колишньої споруди князівського палацику ось уже майже 80 років розміщується дирекція парку. Здавалося, цивілізація досі не торкнулася його. Попри оновлений зовнішній вигляд, всередині залишилося усе майже так, як століття тому.
– Зробили ремонт усередині, – розповідає Олексій Хмилецький. – Замінили сходи на другий поверх, які раніше нагадували радше карколомний атракціон. На першому поверсі у захаращеній комірчині, де раніше робочий одяг, ковбаса і лопати з віниками лежали поруч, облаштували побутове приміщення для господарських працівників. ХХІ століття, а в будівлі у центрі міста не було води і вбиральні. Тепер є.
Посадіть своє дерево в парку
Як відроджується природа навесні особливо помітно саме в парку. Він чи не першим у місті вбирається у зелені шати. Нині особливо помітно, скільки там з’явилося нових зелених насаджень. Торік посадили 800 кущів і 500 дерев. Серед них чимало таких, що поповнили колекцію рідкісних для нашого регіону і навіть «червонокнижних» насаджень парку: тюльпанове дерево, бук лісовий Триколор, гінкго білоба, метасеквойя, дуб червоний, павловнія, багряник, глід, Золотий дощ. Побільшало й адаптованих під наш клімат магнолій і катальп. Висаджено соснову алею, щоб відпочивальники могли насолодитися цілющим сосновим повітрям.
– Ми започаткували акцію «Посади своє дерево», – розповідає Олексій Хмилецький. – Запрошуємо всіх охочих посадити в парку своє іменне дерево і доглядати за ним. От, наприклад, обласний центр соцслужб висадив каштани, депутати – катальпи. Тепер є в парку й алея іменних сакур. Їх садили і підприємства міста, і депутати, навіть секретар Рівнеради Віктор Шакирзян посадив. І підприємці, і звичайні рівняни. Кожне деревце має бірочку з іменем садівника. Хочемо ще алею акацій посадити, щоб закохані пари (та й не тільки) могли милуватися цвітом і неперевершеними пахощами. У найближчих планах – на місці колишньої «пательні» (танцмайданчика) – облаштувати альпійську гірку з відповідною рослинністю. Шукаємо дизайнера чи дендролога, який би допоміг нам це зробити.
Оновлення зелених насаджень парку – чи не основна проблема нині, – каже Олексій Хмилецький. – Парк старий, багато дерев у аварійному стані й потребують знесення. Нерідко рівняни нарікають, що, мовляв, парк вирубують. «А хто відповідатиме, якщо, боронь Боже, важка суха гілка комусь на голову впаде?!» – емоційно реагує Олексій Хмилецький на закиди.
– Виклали «кісточкою» алею від входу біля корпусу «водного» до комплексу «підземки», – ділиться втіленими планами благоустрою директор. – Тепер людям зручно пересуватися. Лавки нові поставили. Оновили й алею від входу на вулиці Чорновола, як і саму арку-вхід. У планах поставити нові лавки. Але щоб були вони одна на одну не схожі. Для цього налагодили контакти з ВПТУ-1 Рівного. Пропонуємо учням училища поставити свої «іменні» лавки. Можливо, це стане одним із запобіжників нищення. Та й кожен автор слідкуватиме за своїм творінням. Та й відвідувачам буде цікаво.
Містечко атракціонів чекає інвестора
– Цьогоріч нових атракціонів, схоже, не буде, – каже Олексій Хмилецький. – Запустимо з десяток парківських після ретельної експертизи. Працюватимуть і ті підприємці, які були раніше. Торік до нас прийшов інвестор з Івано-Франківська. Поставив одну «Карусель», хоча обіцяв два атракціони. Нас це не задовольняє. Тому двері для інвесторів відчинені.
Щодо найстаріших парківських атракціонів, які вже давно досягли «пенсійного» віку, але ще досі працюють, то Олексій Хмилецький зазначає, що не проти облаштувати ретро-куточок. Адже і човники, і «Півник», і ланцюжкові каруселі, і колесо огляду, яке старші рівняни за звичкою називають «чортовим колесом», – це наша історія. Тим паче, якщо вони в робочому стані, чому б їм ще не попрацювати? Це може бути родзинкою рівненського парку, адже мало де подібні атракціони ще збереглися.
«Дюймовочка» поки що не повернеться
Фонтани в парку, які завжди були його окрасою, цьогоріч представлятиме виключно один наш відомий «старожил» – «Богатир», або по-народному «Стоматолог». Щоправда, тепер він дещо змінив «прописку», бо нині є складовою комплексу «Таємничі підземелля Рівного».
Улюблениця рівнян, один із символів парку – «Дюймовочка» – доживатиме віку на господарському дворі парку. Якщо, звісно, не знайдуть їй якесь практичне застосування (чому б не перенести її на територію краєзнавчого музею, наприклад? – прим. авт.). На своє звичне місце у фонтанній чаші бетонна мініатюрна дівчинка не повернеться, бо з її вагою та вагою пелюсток фонтан не впорається.
– Ми хочемо повернути «Дюймовочку», але виконану з полегшених матеріалів чи пластмаси. Цьогоріч просимо, щоб нам виділили гроші на проєкт, – каже Олексій Хмилецький.
Стоятимуть цьогоріч без води й басейни усього каскаду фонтанів. Їх не запускатимуть. Олексій Хмилецький поділився планами оновлення фонтанів – з підсвіткою, арками, водоспадами, декоративними рибками. Показав фотографії імовірного майбутнього каскаду. Це, каже, передпроєктні пропозиції, які виконав приватний підприємець. Чи буде їх прийнято до втілення, стане відомо згодом, після розгляду відповідними фахівцями. Також у мріях директора парку облаштувати так звані приховані фонтани.
Собаки гулятимуть окремо
Одне з найболючіших для парку питань, яке не вирішувалося десятиліттями – вигул собак. Не допомагають ані роз’яснення, ані штрафи, ані апелювання до совісті й культури поведінки. Господарі чотирилапих уперто ведуть їх до парку. Там вони справляють природні потреби де заманеться. А наслідки «розгрібають», у буквальному сенсі, працівники парку.
– Плануємо облаштувати місце для вигулу собак в окремому віддаленому кварталі парку, – провадить Олексій Хмилецький. – Це не наша забаганка. А елементарні норми культурної, цивілізованої поведінки: вигулюєте собаку – прибирайте за нею. Хочемо, щоб рівняни цінували нашу працю, а парк був чистим і охайним.
Не бюджетом єдиним
Хоча Об’єднання парків частково госпрозрахунковий заклад, однак значні кошти отримує з міської казни. Придбано трактор для вивозу сміття, культиватор для розпушення грунту і посіву трави, щепорізальну машину. У планах – професійний пилосмок для прибирання листя.
– Налаштовуємо колектив на надання послуг населенню, – розповів Олексій Хмилецький. – У відновленій теплиці вирощуватимемо розсаду для реалізації. Пропонуємо транспортні послуги. Сцену літньої естради надаємо в оренду. Але є речі фінансово непідйомні для нас. Потребують капітального ремонту підпірні стінки з вулиць Чорновола і Соборної. Також просимо фінансової підтримки бюджету на мощення алеї, що веде від «підземки» до атракціонів. Чекає на оновлення й дитячий майданчик, що з боку вулиці Чорновола.
Цьогоріч парку, як закладу культури, виповниться 82 роки. Хоча розкішний парк із садом, а потім князівський фільварок, названий «Гіркою» через розташування на узвишші з’явився тут майже 200 років тому. За унікальний природний ландшафт йому надано статус пам’ятки садово-паркового мистецтва ХІХ-початку ХХ століття національного значення. Щоправда, в останні десятиліття місцева влада воліла забути або й не знати про цей статус (вочевидь, щоб не завдавати собі зайвих клопотів). Тепер на території парку знаходиться ще й об’єкт культурної спадщини «Таємничі підземелля Рівного», який передали на баланс Об’єднання. А це накладає додаткові навантаження на утримання парку. Утім, можливо, й спонукатиме міську владу більше дбати про таке унікальне для Рівного місце.
Світлана КАЛЬКО