fbpx

Рівненські ОСББ можуть сміливо розраховувати на підтримку міста

Діліться інформацією з друзями:

Започаткована два роки тому міська програма «Енергодім Рівне» на відміну від «муніципалки», до участі в якій нині доводиться проводити прискіпливий відбір охочих, поки що не набула серед ОСББ Рівного ажіотажного попиту.

Втім, це питання часу. І справа не лише в тому, що все нове приживається поступово. А й у фінансовій привабливості, якої набула програма «Енергодім Рівне» після затвердження її в новій редакції. Про те, що суттєво в ній змінилося, журналістові «7 днів» розповів начальник міського управління економіки Володимир ЛИПКО.
– Отож, Володимире Свято­славовичу, що змусило внести корективи в програму «Енергодім Рівне»?
– Мова фактично про нову, прийняту 10 червня цього року, програму «Енергодім Рівне», яка розрахована на 2021-2023 роки. Але перед тим, як торкнутися змін, давайте окреслимо її місце в структурі підтримки об’єднань співвласників багатоквартирних будинків. Так-от, вона передбачає підтримку з міського бюджету реалізації проєктів ОСББ, які впроваджують комплексні заходи з енергоефективності і беруть участь у державній програмі «Енергодім», що втілюється Фондом енергоефективності. Тобто «Енергодім Рівне» спрямована на допомогу ОСББ, які вирішили термомодернізувати свої будинки.
Втім, усе по порядку. Відповідно до державної програми «Енергодім» підтримка надається по двох пакетах заходів: пакет А і пакет Б. Зокрема, для прикладу, якщо ОСББ прийняло рішення реалізовувати проєкт з пакету А (а це в основному стосується системи опалення, її балансування, встановлення ІТП тощо) йому Фонд енергоефективності повертає 40 відсотків суми витрат. Якщо ж ідеться про пакет Б (тут – утеплення стін, горища, підвалу, заміна вікон і т. д., тобто велика термомодернізація, яка потребує значних обсягів робіт), то Фонд компенсує 50 відсотків. Щоправда, для 500 ОСББ, які першими в Україні подали заявки до Фонду на участь у програмі «Енергодім», на визначені відсотки додаються ще по 20 бонусних процентів. Отож загалом відшкодування за пакетом А становить 60, а за пакетом Б – 70 відсотків.
Зрозуміло, якщо ОСББ розпочинає втілення проєкту, йому необхідні кошти (а це може бути 5, 7 чи 10 мільйонів гривень), які ще треба десь узяти. Як правило, користуються банківським кредитом. Це певною мірою стримувало чимало об’єднань від участі у програмі «Енергодім». Тому Фонд енергоефективності пішов на пом’якшення процедури відшкодування. А саме якщо раніше, за умовами програми, він компенсував ОСББ витрати після повного завершення проєкту, то зараз дав можливість розбивати його реалізацію на кілька етапів. Відповідно на кожному з них проводиться повернення коштів. Зробили, скажімо, ІТП, подали у Фонд всі необхідні документи – і отримали гроші, приступили до заміни вікон. Таким чином в ОСББ відпала потреба брати в кредит відразу велику суму грошей.
– Чи позначилися введені Фондом пом’якшення на програмі «Енергодім Рівне»?
– Наразі місто підключається на етапі, коли ОСББ вже розпочинає реалізацію свого проєкту. Взагалі ОСББ робить три кроки. Спершу – енергоаудит. Другий крок – розробка і затвердження проєктно-кошторисної документації. Третій етап – сама реалізація проєкту. Зауважу, що Фонд працює з ОСББ на всіх етапах. Скажімо, провело об’єднання співвласників енергоаудит, подало у Фонд звіт. Якщо все нормально, то отримало відшкодування у розмірі 70 відсотків. Розробили проєктно-кошторисну документацію – також отримали відповідну частину компенсації. І от коли Фонд дає «добро» на реалізацію проєкту, тоді до підтримки ОСББ долучається й місто.
Тепер про наступні зміни у програмі «Енергодім Рівне», які, зокрема, стосуються відшкодування, що розділене на два етапи. Перший – це компенсація частини відсотків. Щоправда, у тому випадку, якщо ОСББ взяло кредит. Другий – відшкодування частини понесених витрат на реалізацію проєкту. Тобто тепер немає прив’язки до кредиту. Адже його можуть узяти, наприклад, два мільйони, а проєкт коштує шість мільйонів гривень. Тому ми компенсуємо частину від в цілому понесених витрат.
Уточню ще одну деталь, яка стосується відшкодування частини відсотків. Якщо ОСББ ще подалося й в обласну комплексну програму енергоефективності, яка передбачає погашення частини відсотків по кредиту, то ми компенсуємо різницю. Тобто, якщо область повертає 10, то ми – решту відсотків. Але це відбувається протягом року з моменту, відколи ОСББ взяло кредит.
Тепер щодо другого етапу – відшкодування понесених витрат. Місто здійснює його уже в кінці реалізації проєкту, коли ОСББ отримало від Фонду підтвердження, що все зроблено, і, відповідно, одержало грантові кошти.
– А можна уточнити, скільки саме місто відшкодовує?
– Можна. І не тільки уточнити, а й порівняти. Так, скажімо, в старій програмі за пакетом А місто нічого не відшкодовувало, а за пакетом Б (якщо ОСББ потрапило у перші 500), – 5 відсотків тіла кредиту. Якщо ОСББ бере участь у якості наступних після 500, то місто відшкодовувало по 20% від тіла кредиту, як за пакетом А так і за пакетом Б.
Тепер (згідно з новою програмою) у разі залучення кредитних коштів місто протягом року покриває частину відсотків як для заходів за пакетом А так і за пакетом Б (різницю між компенсацією з обласного бюджету або 10 відсотків без участі області).
Що стосується частини понесених витрат, то якщо об’єднання співвласників потрапило до перших 500, то місто за пакетом заходів А нічого не відшкодовує, а за пакетом Б компенсує різницю в розмірі 10 відсотків.
Якщо ОСББ потрапило у другу хвилю (після перших 500), то за пакетом заходів А місто відшкодовує 20 відсотків, за пакетом Б – 30 відсотків. Це різниця між тим, що Фонд повертає (50 відсотків) і внесок ОСББ (20 відсотків). Нагадаю, що обов’язковий внесок громади за пакетом А – 40 відсотків, а за пакетом Б – 20 відсотків.
– Володимире Святославовичу, мова йде про відсотки відшкодування, а які суми компенсації?
– Все залежить від вартості проєкту. Але тут є ще одна хороша новина. Якщо у попередній програмі «Енергодім Рівне» були встановлені обмеження в сумі відшкодування до 1,5 мільйона гривень, то в новій їх немає.
І наостанок, ще про таке. У нас на сьогодні участь у державній програмі «Енергодім» бере близько 15 рівненських ОСББ, левова частка яких потрапила у число перших 500. А отже, вони можуть сміливо розраховувати на підтримку міста.
Спілкувався Василь ГЕРУС