fbpx
Рівненські бурштинодобувачі на шляху до світового лідерства

Рівненські бурштинодобувачі на шляху до світового лідерства

Діліться інформацією з друзями:

Чи зникли «чорні копачі» бурштину на Рівненщині та що потрібно для того, щоб отримати світове визнання українському бурштину? На ці і не тільки питання відповів директор «Бурпрому» Павло БОНДАР кореспонденту “Сім днів”.

Довгий час держава в особі силових структур не могла навести порядок на бурштинових родовищах. Бо видобуток  цінного каменю  кришували  криміналітет, окремі високопосадовці. У 2019 році Верховна Рада прийняла зміни до «бурштинових» законів, завдяки яким певною мірою вдалося зупинити «чорних копачів» та легалізувати видобуток сонячного каменю.

 «Ми станемо одними з лідерів з видобутку та переробки бурштину у світі»

Підприємство «Бурпром», яке входить до групи компаній «Амбер Гальбин»,  одним із перших в Україні купило спецдозвіл на розвідку та видобуток бурштину на рівненському Поліссі. Але не відразу «бурпромівці» розпочали свою діяльність. Їм довелося пройти через чимало перепон, щоб зрештою досягти  успіху, визнання та вийти на міжнародний ринок.

Рівненські бурштинодобувачі на шляху до світового лідерства - фото 1
Павло Бондар

Про це журналісту  газети «7 днів» розповідає директор «Бурпрому» Павло БОНДАР.

Історія підприємства розпочалася в 2020 році.

 – Павло Борисовичу, розкажіть, як ви входили в бурштиновий ринок?

Ми купили спецдозволи з правом геологічної розвідки та видобутку сонячного каменю  на ділянках у Сарненському районі. За перші дві ліцензії заплатили близько 16 мільйонів – найбільшу суму під час продажів.

Читайте також:  Що задекларував за 2023 рік посадовець, який попався на хабарі?

Ми заходили на вже перекопані ділянки, залишені “чорними копачами”, які на 90 відсотків уже перебували у так званій «народній геології» та нагадували місячні пейзажі.

Рівненські бурштинодобувачі на шляху до світового лідерства - фото 2
Чорні копачі бурштину залишили місячні пейзажі

Прийняті державою у 2019 році зміни до «бурштинових» законів поставили певний бар’єр між минулим та майбутнім. Але як в нашій країні відбувається? Приймають прогресивний Закон, але під нього ще треба багато підзаконних актів.

Купивши ліцензію підприємство стикнулося з масою проблем

Відтак, купивши ліцензію на видобуток бурштину, наше підприємство стикнулося з масою проблем, з нерозумінням людей  у владних кабінетах, як цю справу реалізовувати. Згідно з планом робіт ми повинні були провести геологічне буріння ділянок. Але щоб на них зайти, нам треба було підписати договір з користувачами землі – лісгоспами. Його підписання затягнулося безпідставно аж на 4 місяці.

Після проведення геологічної розвідки підприємство “Бурпром” мало приступити до наступного етапу – дослідно-промислової розробки, в даному випадку на ділянці  біля села Олексіївка, в урочищі «Гальбин». Але майже два роки ми не могли почати там видобуток сонячного каменю через відсутність типової угоди – уряд не врегулював питання між надрокористувачами та землевласниками. Уявіть собі:  ми придбали на аукціоні ділянки за 16 мільйонів гривень (приблизно 450 тисяч доларів) і нам на цьому етапі довелося «заморозили» свою роботу.

Знайти крайнього – хто в цьому винен – складно. Ми писали листи, ходили на наради, ініціювали спільні. Дорогоцінний час йшов, а держава, на жаль, придумувала відмовки чому це неможливо зробити.  Тобто узаконивши дозвіл на проведення аукціонів, депутати не прописали механізми, як надрокористувачу заходити на землю.

Після закінчення  дослідно-промислової розробки наше підприємство мало перейти до промислового видобутку. Ця процедура зайняла майже півроку, бо перед тим проводили оцінку впливу на довкілля, води та викидів. Згоден, це потрібні речі. Але чи нормально, коли діяльність підприємства зупиняється аж на півроку! Навіть для держави? Адже підприємство тоді не платить за ренту, за видобуток сировини, у нього не росте дохідність. “Бурпром” міг би за цей час заплатити державі  від 1,5 до 2 мільйонів гривень податків! Зараз, правда, зменшили термін до трьох місяців.

Вважаю, що в ідеалі повинно бути як в Польщі. Тут процедура від аукціону до промислової розробки бурштину займає всього-на-всього 1,5-2 місяці.

Рівненські бурштинодобувачі на шляху до світового лідерства - фото 3

Чиїми інтересами керується держава

Ще момент. Мені незрозуміло, чому держава керується насамперед корпоративними інтересами лісового господарства, комісії по захисту запасів землі? Що відбувається? Зокрема, ми приступили до дослідно-промислової розробки.  По першому варіанту Закону надрокористувачі мали право видобувати 10 відсотків сонячного каменю від усіх запасів, які є на ділянці. Це дозволяло б розвиватися компанії, виплачувати людям зарплату. Потім держава придумала інший варіант – встановила обмеження на 5 кілограмів з гектара. Наше підприємство таку кількість може видобути за півдня! Тобто з кар’єра, у який вклали від 8 до 9 мільйонів гривень, ми можемо видобути лише на 400 тисяч гривень бурштину! Де рентабельність?

– Придбання земельної ділянки приховує в собі ризики, бо невідомо, які тут є поклади дорогоцінного каміння, чи не так?

– Так, ризик для інвестора чималий. Це певною мірою лотерея, придбання кота в мішку, оскільки земельні ділянки порушені внаслідок незаконного видобутку бурштину. І ці речі також держава повинна була б передбачити.

І ще. Коли ми почали розробляти  перший кар’єр, стикнулися з нашою доблесною поліцією, яка намагалася арештувати обладнання, затримувала наших людей по дуже дивній статті – порушення родючого шару грунту. І це попри те, що грунт був перекопаний сотні разів “чорними копачами” до нас!

Якщо не заборонено використовувати помпи, то можна працювати

Потім звинуватили у використанні методу гідророзмиву для геологорозвідувальних робіт. Хоча прямої заборони на його використання в жодному офіційному документі немає. Ми як цивілізовані люди керувалися правилом: якщо не заборонено використовувати помпи, то можна працювати.

Врешті-решт ми змогли виграти два суди, довести, що діємо у правовому полі. Нині керівництво поліції області розуміє, що наше підприємство працює по «білому». Окрім того, наша група компаній “Амбер Гальбин” має підтримку і Рівненської облдержадміністрації. Вона, в порівнянні з іншими державними органами, найбільш зацікавлена у легальному видобутку бурштину.

– У багатьох людей присутній стереотип, що завдяки видобутку бурштину ви гребете гроші лопатою…

– Справді, ще багато людей  думають: якщо ти видобуваєш бурштин, то збагачуєшся просто неймовірно. Але коли  порахувати гроші, які треба вкласти в цей проєкт – в ліцензію, буріння, техніку і т.д., то це справа дуже затратна. Ми почали свою діяльність чотири роки тому, але тільки зараз виходимо на прибутковість, стали платниками податку на прибуток.

З початку своєї діяльності видобули понад дві тонни бурштину.

– Як місцеве населення  відреагувало на вашу діяльність?

– Коли ми, як першопрохідці, зайшли на першу бурштинову ділянку, місцеві жителі нам говорили: «У вас нічого не вийде, все повернеться назад!». Люди, які прийшли до нас працювати, стали вигнанцями у своєму селі. Тепер, навпаки, вони просяться до нас на роботу, бо бачать, що підприємство перспективне, ми людей офіційно працевлаштовуємо, вони отримують гідні зарплати. Сьогодні на видобувних підприємствах групи компаній “Амбер Гальбин”  працевлаштовано майже 200 осіб.

– Є спокуса заховати дорогоцінні камінці у кишеню?

– Така спокуса, звісно, є. Але коли ми ловимо людей на крадіжці, то дорога назад їм закрита.

Після видобутку бурштину ми проводитимемо рекультивацію земель з висадкою сосон, ялинок. Якщо надійде  пропозиція від керівників громад, будемо облаштовувати озера для відпочинку. У цей напрямок треба вкладати великі гроші, але ми це будемо робити!

Чи зникли «чорні старателі» на Рівненщині

– Про «чорних старателів» можемо говорити в минулому часі?

– Питання чи зникли «чорні старателі» на Рівненщині не знято з порядку денного. Спокуса швидко розбагатіти залишається. Насправді «чорний ринок» дуже давить на економіку наших підприємств. Адже його представники не платять податки, не несуть інші витрати, їм легше.

Компанії, що купляють наш бурштин, бачать ціну на «чорному ринку». Вони кажуть: ви продаєте свою продукцію дорого. Якби нелегальний продаж дорогоцінного каменю зменшити принаймні вдвічі, впала б ціна і на наші вироби.  Але це вже питання до правоохоронних органів.

Крім того, деякі видобувники, які хоча і мають ліцензії, працюють в «чорну». Вони не обліковують свій сонячний камінь . Це теж проблема. Біля своїх родовищ ми намагаємося присікати такі речі.

Є бажання створити ефективну власну переробку

На сьогодні група компаній “Амбер Гальбин” має 20 ліцензій на використання бурштинових ділянок на площі 150 гектарів.

– «Бурпром» нині налагоджує повний цикл виробництва – від видобутку бурштину, його переробки та створення виробів . Отож і  в цій справі ви є першими?

– Так! Ми хочемо створити ефективну власну переробку. Держава в цьому сегменті має створити спеціальну зону і передбачити преференції для тих, хто займається виготовленням бурштинових коштовностей. З переробкою бурштину є певні складнощі. Бо, на жаль, майстрів, які можуть обробляти сонячний камінь, виготовляти з нього прикраси, не так багато. Це скрупульозна робота, краще з нею справляються жінки. Помалу наповнюватимемо персонал – в ідеалі до 100 осіб!  До речі, у  центрі реабілітації, що в Клеванському госпіталі, ми щотижня проводимо для військових арттерапію. Можливо, хтось із них в майбутньому  поповнить ряди нашого підприємства.

Ряд експертів критикують нас за те, що ми продаємо сонячне каміння за кордон, а в Україні немає з чим працювати. Так, місцевих виробників треба підтримувати. Але нехай ці експерти купують у наших виробників бурштинові прикраси за дорожчою ціною, тоді це буде для них найкраща підтримка.

Магазин-галерея в Рівному

Ми вже двічі презентували свої  власні вироби на спеціалізованій міжнародній  виставці  в польському Гданську. Зокрема, у серпні цього року представили понад 50 виробів та сировину по всій лінійці бурштинових фракцій. Але якщо порівнювати наші буси, чотки з виробами майстрів з інших країн, то поки що ми їм поступаємося в якості. Наші польські друзі  говорили нам: «Ви можете створити такий самий бренд у себе. Тоді до вас на Рівненщину приїжджатимуть з  усього світу майстри з обробки сонячного каменю та покупці». Це наша перспектива!

– Ваша команда не перестає дивувати  в гарному розумінні цього слова. В липні цього року ви відкрили перший в Україні магазин бурштинових виробів. Що цікавого пропонуєте?

Відкриття магазину-галереї в Рівному по вулиці Київська, 94 свідчить про те, що бурштиновий бізнес виходить з тіні. Тут представлені красиві ювелірні вироби, сувенірна продукція наших майстрів. Цей заклад для тих, хто шукає вишуканий, оригінальний  подарунок. Щоб розширити аудиторію покупців, будемо розвивати інтернет-продажі.

Рівненські бурштинодобувачі на шляху до світового лідерства - фото 6

Підсумовуючи розмову, скажу: ми плануємо стати лідерами у світі з видобутку, переробки та створення виробів із бурштину. Але треба небагато – щоб нам не заважали працювати.

Василь Закревський

Читайте також:  Велике бурштинове серце України – з Рівненщини

  • Вперше за кілька років «Старий Луцьк» здолав БК «Рівне»
    БК «Рівне-ОШВСМ» на власному майданчику поступився команді «Старий Луцьк-Університет» – 62:74 – в матчі регулярного чемпіонату Суперліги. Лише в перші хвилини на майданчику точилася рівна боротьба. Однак в середині  першої чверті волиняни здійснили ривок і виграли десятихвилинку – 24:14. Ця…