fbpx

Рівненські науковці пропонують створити зону відпочинку на березі Усті

Діліться інформацією з друзями:

Щороку з настанням по-справжньому спекотної погоди рівняни замислюються: де можна скупатися і освіжитися? На жаль, у місті безпечних та комфортних місць для відпочинку залишилося обмаль.

Сьогодні найбільша водойма Рівного – Басівкутське водосховище, має облаштовані громадські пляжі, зони відпочинку. Водночас воно екологічно неповноцінне і неспроможне виконувати своє рекреаційне призначення – бути місцем відпочинку. Майже щороку в розпал літнього сезону санітарні служби забороняють тут купатися у зв’язку із загрозливим для здоров’я та життя санітарно-бактеріологічним станом поверхневих вод. Не краща ситуація й у Гідропарку.

Цього року планували взятися за очистку Басівкутського озера, але карантин вніс свої поправки у ці плани. Проєкт з відновлення екологічного стану водосховища проходить процедуру оцінки впливу на довкілля планованої діяльності. Після завершення експертизи проєктно-кошторисної документації почнуть виконувати очистку водойми. Щоправда, цей процес а також період відновлення та самоочищення екосистеми Басівкутського водосховища – досить тривалий. Тому науковці НУВГП знайшли можливість запропонувати рівнянам альтернативу.

Заболочену місцину хочуть перетворити на пляж

Пропонується створити штучні рекреаційні водойми з благоустроєм території навколо цих об’єктів. Їх хочуть розмістити на відрізку узбережжя річки Устя від шлюзу-регулятора (вул. Басівкутська) до моста на вул. С. Бандери. Про деталі нам розповів доцент кафедри екології, технології захисту навколишнього середовища та лісового господарства НУВГП Ігор СТАТНИК:

– У заболоченій заплавній частині правого берега річки Устя можна створити дві штучні водойми глибиною до двох метрів та загальною площею до 2 га. Унікальність природних гідрогеологічних умов на цій ділянці (зона розвантаження верхньокрейдового водоносного горизонту), дозволить без значних матеріальних затрат побудувати та утримувати відкриті водойми із чистою протічною водою та піщаним дном. Територія навколо водойм може мати піщаний чи трав’яний берег, відкриті пляжі, напівзатінені ділянки для спортивних ігор, затінені ділянки для спокійного відпочинку. Ця територія могла б стати не лише зоною відпочинку городян, а й окрасою Рівного. Необхідні передумови є, потрібно лише розробити проєктно-кошторисну документацію та виконати гідротехнічні роботи. Більше того. Ці водойми, як своєрідні резервуари чистої води, стануть додатковим ресурсом поповнення якісною водою річки Устя. Розбавлення забруднених вод річки Устя є вкрай важливим у літньо-осінню межень – період цвітіння води.

За словами Ігоря Статника,

облаштування штучних водойм можна було б проводити паралельно із очисткою Басівкутського водосховища.

Нині на території, про яку розповів науковець, є залишки гідротехнічних споруд. Більша частина берега заболочена та занедбана. Колись, ще за Польщі, тут була пожежна водойма. Але нині видно лише її обриси неподалік від шлюза-регулятора.

Усе нове – це забуте старе?

До речі, неподалік того місця, про яке розповів Ігор Статник, свого часу існував басейн, який рівняни використовували не лише для відпочинку та купання. У 1930-ті роки тут відбувалися навіть спортивні змагання. За інформацією сайту http://retrorivne.com.ua/ пляж біля ставка на Басовому Куті облаштували та почали використовувати для відпочинку після того, як магістрат на початку 30-х років розробив відповідний проєкт. Тоді ж неподалік спорудили й відкритий плавальний басейн. Він почав діяти з 1933 року.

Вхід був платним, за отримані кошти влада міста утримувала зону відпочинку в належному стані.


Офіційне працевлаштування кухарем – найкращий результат неформального навчання

Рівнян запрошують до участі у Всеукраїнському конкурсі мультимедійних проектів «Врятувати від забуття»


«Той басейн діяв аж до 1954 року. Оскільки уже радянська влада занедбала його, то він з часом зруйнувався. Мешканці поступово порозтягували на господарські потреби каміння та інші будматеріали. Утім ще й досі у чагарниках, якщо іти уздовж Усті протилежним від дитячої залізниці берегом углиб майже до Басівкутського озера, ще можна віднайти сліди колишнього басейну. Там, на колишньому пагорбі, під яким був басейн і який вирівняли, тепер приватні особняки. У 30-ті роки в Рівному дуже популярними були водні види спорту та відпочинок на воді…», – йдеться в статті.

Останнє слово – за громадою

Між тим нині пропозицію науковців активно обговорюють фахівці.

– Оскільки це міська територія, то рішення щодо її подальшої долі має ухвалювати Рівнерада,

– наголосив заступник міського голови Рівного Сергій ВАСИЛЬЧУК. – Таку ідею варто обговорити. Лише спільна думка фахівців, громади і влади щодо необхідності нових локацій для облаштування рекреаційних зон буде запропонована на розгляд депутатів. Наразі важко сказати, скільки вартуватиме такий задум. Адже проєктно-кошторисної документації поки що немає. Триває обговорення запропонованої науковцями ініціативи. Ми сподіваємося на активний відгук від містян та місцевої громади.

Пропозиція науковців щодо створення басейнів біля Усті задекларована в новій редакції Програми розчищення і впорядкування малих річок та охорони підземних вод від забруднення на 2021-2025 роки в розділі «Покращення рекреаційної привабливості водних об’єктів».

Наталія НИРКОВА