fbpx

Рівненська лікарка розповіла як зберегти сімʼю під час карантину

Діліться інформацією з друзями:

Короновірусна інфекція і карантин – це реальність, від неї нікуди не подітись. Однак дуже важливим у цій ситуації є наше сприйняття. Усі ми стривожені й змушені знаходитися вдома з членами своєї родини. І вже за кілька тижнів від початку карантину маємо численні повідомлення про збільшення випадків сімейного насильства.

Тож як пережити карантин та не зруйнувати відносини в сімї, де знайти сили, щоб не зриватися на рідних, про це спілкуємося з психотерапевтом Галиною ХИЛЮК.

– Пані Галино розкажіть, чому так важко бути вдома з тими кого найбільше любиш?

– Перебування в замкненому просторі, коли сім’я знаходиться на карантині може стати справжнім випробуванням. Адже у за таких обставин виходять назовні ті проблеми, яких раніше ніхто не помічав чи відкладав на потім їх вирішення. Ми маємо високі очікування до своїх рідних. Нам може здаватися, що близькі люди повинні і без слів знати і розуміти наш стан. Страх невизначеності робить нас надчутливими до будь-якого подразника, ми легше збуджуємось, наша реакція може стати імпульсивною. Від найменшої «іскри» може розгорітися величезний «вогонь». Не всім легко даються зміни, не кожен може бути гнучкими в думках і поведінці. Тож під «обстріл» внутрішньої напруги і потрапляють ті, хто поруч. Цей час може стати моментом перевірки на міцність навіть найстабільнішим стосункам. Багатогодинне перебування в замкненому просторі провокує втому одне від одного. Самоізоляція є величезною проблемою, особливо для жінок і дітей. Перебування в закритому просторі спричиняє проблеми з оточенням: конфлікти, іноді навіть психологічне насилля, бійки, фізичне покарання дітей. В зоні ризику знаходяться токсичні стосунки або подружжя, які перебувають на межі розлучень.

Дуже важко й дітям, ситуація ускладнена тим, що карантин збільшує навантаження на них від навчання і обмежує фізичну активність і спілкування. Крім того діти як радари дуже відчувають і переймаються батьківською тривогою. А додайте сюди ще й відсутність у багатьох особистого простору, неможливість побути наодинці. Тому й маємо такий поганий емоційний стан у багатьох і не лише дорослих.

– То як же бути в таких обставинах? Як не зриватися на рідних? 

– Перш за все нам потрібно пам’ятати, що ми люди, тому не можемо і не повинні бути ідеальними. Прагнення досконалості в сьогоднішніх обставинах тільки збільшуватиме внутрішню напругу і напругу в стосунках.

Ось кілька практичних порад, як зберегти нормальну атмосферу в родині під час карантину:

  • Діти відчувають тривогу батьків і будуть на це реагувати. Вони можуть не розуміти, що відбувається і їх це може дуже лякати. Тому надзвичайно важливо спілкуватися з дітьми, розпитувати про їхні думки і розуміння ситуації. Варто спокійно пояснити що таке карантин, чому ввели обмеження щодо спілкуванні з друзями та однокласниками. Якщо вам важко самостійно усе пояснити, пошукайте ресурси в інтернеті. Нещодавно навіть дитяча книга з’явилася, де доступно усе розписано.
  • Разом із іншими дорослими членами сімʼї спробуйте розпланувати ваші фінанси, вирішіть, які витрати відкладете на потім, а які життєво необхідні. Вирішіть, як часто потрібно буде ходити в магазин. Розподіліть по-новому хатні справи на час карантину та відповідальність за їх виконання. Спробуйте створити чіткий план на день, заплануйте, окремий час на хатні справи, виконання уроків, спілкування і ігри з дітьми, визначте час для активності і відпочинку.
  • Спілкуйтеся одне з одним, говоріть про свої емоції і відчуття. Розповідайте про це, але не виставляйте претензій. Можливо, ваші рідні теж від вас чогось очікують, але уникають про це говорити, це може «електризувати» стосунки і викликати образи, приховану агресію. Можна зробити традиційним спілкування за круглим столом, де кожен висловлює свою точку зору, без звинувачень та образ. Інші вислуховують і всі разом знаходять компроміс. Пам’ятаємо, що ми відповідаємо за свої емоції і дії.
  • Відновіть у ваші родинні традиції такі як сімейний обід чи спільний перегляд фільму. Або створіть нові спільні ритуали: починати ранок з сімейної зарядки, снідати разом тощо.
  • Відсутність особистого простору теж негативно позначається на атмосфері в сім’ї. тож для передбачте у вашому щоденному графіку 5-10 хвилинні перерви для кожного. Батьки можуть запланувати час для себе під час денного сну дітей. Не забудьте, що для гармонійних стосунків подружжя важливо проводити час вдвох без дітей. Тож знайдіть можливість вдвох переглянути фільм, «почаклувати» біля плити, поспілкуватися, обговорити свої плани.
  • Спробуйте по черзі влаштовувати одне одному приємні події: святкова вечеря від тата, прибирання від сина. Не забувайте, що щира вдячність, подяка, вибачення допомагають відчувати любов одне до одного, покращувати розуміння.
  • Не потрібно нехтувати соціальними контактами: телефонні розмови, соціальні мережі. Важливо виділяти собі чіткі часові рамки, бажано, щоб це не займало більше години-двох на день.
  • Коли ви відчуваєте, що не справляєтесь з ситуаціє, зупиніться на хвильку, запитайте себе: «Що я зараз відчуваю?» «Чому?» «Чи дійсно усе так, як мені здається?»
  • Якщо ви не справляєтесь і ваша емоційна напруга погіршує атмосферу в сім’ї зверніться за кваліфікованою психологічною допомогою.

Бажаю Вам жити в злагоді з собою і своїми рідними.

Спілкувалася Наталія НИРКОВА

Постійно бути в курсі новин Вам допоможе Telegram-канал газети «7 днів»