Реабілітовані та потерпілі від репресій Рівненщини мають право на пільги. Станом на сьогоднішній день перелік категорій осіб, які визнаються реабілітованими, визначається статтею 1-2 Закону України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років» (Закон України від 13.03.2018 №2325-VIII).
Реабілітовані та потерпілі від репресій це різні категорії людей. У першу чергу реабілітованими визнаються особи, які до 05.05.2018 були реабілітовані згідно зі статтями 1 та 3 «Про реабілітацію жертв політичних репресій в Україні» (Закон України від 17.04.1991 №962-ХІІ), тобто ті громадяни, які були піддані репресіям колишнього тоталітарного режиму шляхом позбавлення волі (ув’язнення) або обмеження волі чи застосування примусових заходів медичного характеру, а також заслання, вислання з постійного місця проживання на спецпоселення.
У відповідності до Закону України від 17.04.1991 №962-ХІІ «Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні» у редакції, яка діяла до 05.05.2018, проведення перевірок щодо кримінальних справ репресованих осіб, складання відповідних висновків та видача довідок про реабілітацію згідно статті 1 Закону покладалося на органи прокуратури. За результатами встановлення органами внутрішніх справ фактів безпідставності заслання і вислання, направлення на спецпоселення, а також конфіскації і вилучення майна, приймалося рішення щодо видачі довідок про реабілітацію за статтею 3 Закону.
Законом України «Про реабілітації жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років» не передбачено втрату чинності будь-якими довідками, посвідченнями або іншими документами про реабілітацію репресованих осіб, які були складені (прийняті) та/або видані репресованим особам у період до 05.05.2018. Так само зазначеними законодавчими актами не передбачено будь-якої обов’язкової повторної або додаткової реабілітації репресованих осіб, які вже були визнані в Україні реабілітованими до 05.05.2018 і мають відповідні підтвердні довідки.
Таким чином особи, яких до набрання чинності Закону України від 13.03.2018 №2325-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення процедури реабілітації жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років», тобто до 05.05.2018, було визнано в Україні реабілітованими відповідно до статті 1 або статті 3 Закону України від 17.04.1991 №962-ХІІ «Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні» у редакції, яка діяла до 05.05.2018, мають статус реабілітованих осіб згідно із Законом України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років». Довідки або інші документи про реабілітацію, які до 05.05.2018 були видані таким особам органами прокуратури, судами, іншими державними органами України, штатними комісіями з питань поновлення прав реабілітованих, утвореними обласними, міськими та районними радами, є чинними та підтверджують факт визнання зазначених осіб реабілітованими.
Рівненською міською радою ще 29.04.2021 було прийнято рішення №518, яким затверджено Положення про порядок видачі посвідчень реабілітованим, як, передбачені Законом України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років», згідно з яким заява та документи подаються до органу соціального захисту. Положенням визначено, що після розгляду поданих документів виконавчим органом видається посвідчення реабілітованого, котре дає право на пільги. Враховуючи, що бланки посвідчень і досі не виготовлені на державному рівні, Департамент соціальної політики розпочав видачу довідок реабілітованої особи, що дає право на пільги до отримання відповідного посвідчення.
Для отримання довідки реабілітованої особи рекомендуємо звернутися до Департаменту соціальної політики Рівненської міської ради (м. Рівне, вул. Соборна, 12, каб. №1) та подати заяву і документи і їх копії:
- паспорта (сторінки 1, 2 та сторінка, де зазначена реєстрація місця проживання) або ID-карти з обох боків з копією витягу з Єдиного державного демографічного реєстру щодо реєстрації місця проживання;
- довідки про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті);
- довідок про реабілітацію, виданих органами прокуратури, Комітету державної безпеки колишнього Союзу РСР або Служби безпеки України;
- рішень/ухвал судів про реабілітацію або довідок із судів;
- довідок органів внутрішніх справ, виданих на підставі наявних у них відповідних документів (постанови про вислання, особистих справ на висланих осіб тощо);
- довідок комісій з питань поновлення прав реабілітованих, виданих на підставі встановленого факту переселення;
- довідок про реабілітацію, виданих в інших країнах колишнього СРСР;
- рішення Національної комісії з реабілітації;
- документів, що підтверджують зміну прізвища, імені, інших особистих даних (у випадку їх зміни);
- довідка про реєстрацію місця проживання (за необхідністю);
- фото 30х40 мм (2 шт.).
Разом з тим Закон України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років» визначив нову категорію громадян – потерпілі від політичних репресій , до яких відповідно до статті 1-3 належать: чоловік або дружина репресованої особи, який/яка на момент здійснення репресії перебували у шлюбі з репресованою особою, діти репресованої особи, у тому числі усиновлені, які у віці до 18 років залишилися без батька, матері (усиновлювача) внаслідок здійснення репресій проти батька, матері (усиновлювача) або які народилися не пізніше ніж через 10 місяців з дня арешту батька, матері, або які народилися у місці позбавлення волі, на засланні, висланні під час перебування репресованої особи у місці позбавлення волі, на засланні, висланні, залишення репресованої особи для роботи у таборах Народного комісаріату внутрішніх справ у становищі вільнонайманого без права виїзду з прикріпленням до районів табору-будівництва, закріплення репресованої особи за будівництвом згідно з директивою Народного комісара внутрішніх справ та Прокурора СРСР від 29 квітня 1942 року №185, або які народилися у матері, яку було примусово безпідставно поміщено до психіатричного закладу за рішенням позасудового або іншого репресивного органу, під час перебування матері у такому психіатричному закладі, або які у віці до 18 років перебували (незалежно від тривалості) у спецприймальниках чи розподільниках, спеціальних будинках малюка чи дитячих будинках репресивних органів, або які внаслідок здійснення репресії проти батька (матері) були примусово позбавлені імен, включаючи родові імена, інші особи, які на момент здійснення репресії спільно проживали, були пов’язані спільним побутом з репресованою особою або перебували на утриманні репресованої особи.
Таким чином новий Закон України «Про реабілітації жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років» фактично визначає три категорії осіб, які визнаються потерпілими від репресій: чоловіки (дружини) репресованої особи, діти репресованої особи, інші особи, які на момент вчинення репресії спільно проживали, були пов’язані спільним побутом або перебували на утриманні репресованої особи. Чинним Законом України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років», а також іншими законодавчими актами України право осіб, яких визнано потерпілими від репресій, на отримання пільг, виплат або інших компенсацій не передбачено.
Отже головною відмінністю між репресованою особою та потерпілим від репресій є те, що проти репресованої особи безпосередньо здійснювалися репресії у відповідній формі (формах). Натомість проти особи, яка є потерпілою від репресій, репресії безпосередньо не здійснювалися. Однак у зв’язку з тим, що станом на момент вчинення репресій між потерпілим та репресованою особою існували родинні або інші, визначені законом зв’язки чи зобов’язання, особа, яка є потерпілою від репресій, у зв’язку із здійсненням репресій могла зазнавати моральних або інших страждань. Разом з тим реабілітовані особи мають право на пільги з оплати за житлово-комунальні послуги (50%), а потерпілі – ні.
Для набуття статусу реабілітованої особи (для тих, у яких відсутні відповідні рішення) або потерпілої від репресій відповідно до зазначеного вище закону така особа або її законний представник може звернутися із відповідною заявою до регіональної комісії з реабілітації (м. Рівне, майдан Просвіти, 2), яка проводить попередній розгляд обставин, пов’язаних із здійсненням репресій проти конкретної особи, або місцем зберігання архівних кримінальних справ, носіїв архівної інформації репресивних органів комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років, інших архівних документів, у яких міститься інформація про здійснення репресій.
Рішення про визнання особи реабілітованою або потерпілою від репресій приймається Національною комісією з реабілітації за результатом розгляду на її засіданні документів, матеріалів та обґрунтованих пропозицій, отриманих від регіональної комісії з реабілітації.
Довідка:У разі, якщо особа була реабілітована в Україні до 05.05.2018 та згідно зі статтею 6 Закону України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років» має право на пільги. Підставою для видачі такій особі довідки про право на пільги реабілітованих є висновок, виданий органами прокуратури, або ухвала (постанова) суду, або рішення штатної комісії з питань поновлення прав реабілітованих, або інший документ про реабілітацію такої особи, виданий відповідним державним органом України. У разі, якщо особа була визнана реабілітованою після 05.05.2018 та згідно зі статтею 6 Закону України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років» має право на пільги. Підставою для видачі такій особі довідки про право на пільги реабілітованих є висновок та рішення Національної комісії з реабілітації, засвідчені копії яких вручаються (надсилаються) такій особі.Попередньо видані реабілітованим громадянам «Посвідчення реабілітованого» залишаються чинними та діють протягом строку, на який їх було видано, та не потребують переоформлення.
Тетяна СОРОЧУК, головний спеціаліст відділу надання державних гарантій окремим категоріям громадян управління соціальних гарантій та розвитку соціальної сфери