Священний Синод ПЦУ затвердив порядок надання благословення парафіям та монастирям ПЦУ на використання новоюліанського календаря (Постанова №52).
Про це повідомили з пресслужби ПЦУ.
Крім того, на засіданні Синоду вирішено скликати 24 травня 2023 р. чергове засідання Архієрейського Собору, одним з питань порядку денного якого є обговорення календарної реформи.
Як пояснив доктор історичних наук, професор кафедри історії у Національний університет «Острозька академія» Андрій Смирнов, «відповідно до рішення парафіяльних зборів кожна парафія через єпархіального єпископа має право звертатися до Священного Синоду про благословення на використання у практиці служіння новоюліанського календаря. Після отримання синодального благословення парафія (монастир) мають право перейти на використання новоюліанського календаря через два тижні або пізніше, за рішенням настоятеля, після широкого оголошення про це».
Нагадаємо, новоюліанський календар — вдосконалена форма юліанського календаря, заснована на циклічному обертанні Землі навколо Сонця; тривалість року становить 365,242222 діб; містить 218 високосних років на 900 років. Календар розроблений сербським астрономом, професором математики й небесної механіки Белградського університету Мілутіном Міланковичем 1923 року.
Як і григоріанський, він побудований на основі юліанського календаря. У деякі роки, що за юліанським календарем мають бути високосними, 366-й день (29 лютого) не додається («пропускається»). У новоюліанському календарі «пропускається» 7 діб на 900 років, тоді як у григоріанському — 3 доби на 400 років.
У період від 1 березня 1600 року до 28 лютого 2800 року новоюліанський календар повністю збігається з григоріанським.
Зараз новоюліанський календар використовують дев’ять з шістнадцяти помісних автокефальних Східних православних церков, у тому числі й Вселенський патріархат Константинополя.
Наразі ПЦУ для обчислення свят користується юліанським календарем. З початком російсько-української війни та після того, коли 2017 року Різдво Христове 25 грудня за григоріанським календарем стало державним вихідним в Україні, питання щодо перенесення святкування на 25 грудня за новоюліанським і григоріанським календарями активізується щороку з наближенням Різдва.
Питання календарної реформи гостро постало після початку повномасштабного російського вторгнення в Україні в 2022 році. 18 жовтня 2022 року Православна церква України дозволила парафіям звершити різдвяне богослужіння 25 грудня за новоюліанським календарем. Рішення було ухвалене на засіданні Священного Синоду.
Цього року Мінкульт провів опитування українці в Дії щодо дати відзначення Різдва. Понад 265 тисяч (приблизно 60% тих, хто взяв участь у опитуванні) назвали 25 грудня.