fbpx

Незворотність проведення термомодернізації будинку зрозуміли в більшості ОСББ Рівного

Діліться інформацією з друзями:

Пройшов опалювальний сезон 2019-2020 року. Минулого року багато ОСББ міста реалізували заходи енергоефективності в будинках, біля десятка багатоповерхівок зробили утеплення стін. Чи відчули мешканці покращення, чи стало їм тепліше? Про це та інше розмова із регіональним радником програми підтримки Фонду енергоефективності України Михайлом Лук’яником.

– Цікаво, які саме проєкти останнім часом найчастіше реалізовували рівненські ОСББ?

– Рівненщина досить активна область у плані реалізації енергоефективних проєктів, відтак маємо багатий позитивний досвід. Левова частка з усіх заходів термомодернізації останніх років – це заміна вікон та дверей. Усунення протягів у місцях загального користування дозволило покращити мікроклімат в під’їздах і заощадити на опаленні.

– Це як саме, адже ми не завжди опалюємо під’їзди?

– Я б так не казав, бо відсутність радіаторів опалення в під’їздах не означає, що ми їх не опалюємо. Адже товщина стін всередині будинку (між квартирами та самим під’їздом) значно тонші і мають гірші теплотехнічні характеристики, ніж зовнішні стіни. Таким чином, наші теплі квартири дуже швидко передають своє тепло в під’їзди, а отже відсутність протягів у них та якісні енергоефективні вікна і двері дозволять це тепло трохи заощадити.

Відправна точка в проведенні термомодернізації будинку

– Знаю, що багато проєктів пов’язані з модернізацією системи опалення всередині будинку. Що це дає?

– Модернізація системи опалення є відправною точкою в проведенні термомодернізації будинку і дозволяє оптимально й правильно використовувати те тепло, яке надходить у будинок. Наведу приклад. Кілька років тому одне з ОСББ за рахунок програм співфінансування змогло утеплити стіни свого будинку, не модернізувавши при цьому систему опалення. Як наслідок, цілу зиму вони мали завищену температуру в свої помешканнях, випускали тепло через кватирки замість того, щоб заощадити. І це тривало кілька років.

– А що входить у модернізацію системи опалення?

– Почнемо з того, що будинок повинен бути обладнаний лічильником тепла. Варто зауважити, що в Рівному майже усі багатоквартирні будинки його мають. Далі сюди відноситься ряд заходів, серед яких я б найперше виділив встановлення індивідуального теплового пункту (ІТП) з погодозалежним регулюванням та балансування системи опалення. Крім того, в неопалюваних приміщеннях теплові мережі мають бути утеплені.

Встановлення ІТП забезпечить споживання будинком рівно стільки тепла, скільки необхідно при тих чи інших погодних умовах, незалежно від центральної тепломережі. Погодьтесь, більша частина наших багатоповерхівок збудована в часи, коли терміном «енергоефективність» оперували хіба що в інститутах. Матеріал стін цих будинків різний, від цегли початку 20 ст. (наші БОСи) до стін з панелей чи монолітних конструкцій. Відповідно і теплотехнічні характеристики цих стін різні. Чи може центральна тепломережа подати кожному з них різну кількість тепла? А віднесіть сюди ще побажання мешканців: в одному будинку жильці хочуть економити і їм 19 градусів достатньо, в інших – мерзнуть і їм потрібно 23. Встановлення ІТП дозволяє вирішити цю проблему. Виняток складають випадки, коли тепловтрати будинку дуже великі, а центральна тепломережа подає теплоносій з температурою нижчою, ніж передбачена нормою. Тут догріти цей теплоносій ІТП не зможе – не плутайте з котлом.

Для чого роблять балансування системи опалення

– Із ІТП розібрались, а що таке балансування системи і для чого воно?

– Балансування системи опалення дозволяє вирівняти споживання тепла по всіх стояках. Особливої актуальності цей захід набуває в так званих довгих будинках з великою кількістю під’їздів. У тих під’їздах, які знаходяться ближче до вводу тепла в будинок, температура в квартирах вища, а в дальніх – нижча. В той же час мешканці платять однакову суму за спожите тепло, а це – несправедливо. Встановлення балансувальних клапанів усуває цю проблему і вирівнює температуру по усіх стояках.

– А чи можна вирівняти температуру по усіх поверхах? Адже часто так буває, що внизу – тепліше, а зверху – холодніше, або навпаки.

– На жаль, поки нема такої технічної можливості. Хіба що мешканці приймуть рішення і перероблять вертикальну систему опалення на горизонтальну. Що це означає? Всередині під’їзду встановити один стояк, а від нього подати тепло в квартири. У такому випадку буде доречним встановлення поквартирних лічильників, які дозволять значно заощадити на опаленні. Наприклад, прикрутити подачу опалення у квартирі на час відсутності мешканців. Однак таких прикладів по Україні одиниці, адже це вимагає консолідованої позиції усіх мешканців.

– Візьмемо такий приклад: будинок встановив ІТП, збалансував систему. Скільки він зекономив?

– Я вам цього не скажу, бо не знаю, які характеристики теплоносія на центральній тепломережі, котельня подає теплоносій вищої температури чи нижчої. В деяких містах України постачальники тепла корегують температуру теплоносія в залежності від температури повітря, а інколи і від часу доби. Тобто, коли теплоносій подавався завищеної температури, середньорічна економія після модернізації тепломережі складала 20-25%. Сьогодні можете не досягнути планової економії, однак вирішите вище згадані проблеми. При цьому давайте не будемо забувати, що модернізація теплових мереж є відправною точкою повної і комплексної термомодернізації будинку.

Що входить у комплексну термомодернізацію?

– Основним заходом все ж є утеплення стін (фасаду) будинку. І хоча він є найдорожчим, все більше і більше мешканців Рівного реалізовують його на своїх будинках. Але, наголошу ще раз, його ефективність зійде нанівець без модернізації системи опалення.

Крім того, важливим джерелом втрат тепла є покрівля. Утеплення дахового приміщення чи технічного поверху дозволяє в окремих випадках (коли будинки низькі і довгі) заощадити значну кількість тепла, а значить грошей.

Менше значення має утеплення підвального приміщення, та все ж я б не забував і про нього.

Ну і пам’ятаємо про заміну вікон і дверей. Це стосується як місць загального користування, так і приватних осель. До слова, існуюча програма співфінансуваня дозволяє це реалізувати.

– Ви маєте на увазі програму «теплих кредитів»?

– Не зовсім. Звісно, програма «теплих кредитів» стала досить популярною в нашому місті. Але не забуваймо про те, що в 2017-му Рівненською міською радою була прийнята міська Програма термомодернізації на 2017-2020 роки, яка компенсовувала частину тіла кредиту і дозволила Рівненщині залучити рекордне число коштів з державного бюджету на реалізацію заходів енергоефективності. Відтак, якщо ОСББ в інших містах України отримували 40-50% компенсації кредиту, то рівненські ОСББ мали +25%, а саме 65-75%. Беручи до уваги дисципліну сплати та банківські витрати, особистих коштів мешканців треба було залучити до 35-40%. Ну, звичайно, якщо ОСББ не планувало сплачувати цей кредит весь термін кредитування, адже ніхто не відміняв відсоткової ставки, а це в десь 17-20% річних. Хоча минулого року почала працювати ще й обласна програма, що має на меті компенсувати саме частину банківської відсоткової ставки.

Що таке програма «Енергодім»

– Якщо це не «теплі» кредити, тоді що це?

– Я маю на увазі програму Фонду енергоефективності України «Енергодім». Це комплексна програма, що дозволяє технічно правильно підійти до питання термомодернізації будинку. Адже на першому етапі ви залучаєте спеціаліста–енергоаудитора, який проводить обстеження будинку і видає відповідний сертифікат. Це означає, що саме енергоаудитор, а не голова ОСББ, бере на себе відповідальність за проведення тих чи інших заходів. Після цього проводяться загальні збори, де співвласники визначають і узгоджують з енергоаудитором перелік необхідних для впровадження заходів. Далі уповноважена особа (чи то голова правління ОСББ, чи хтось інший) подає заявку через банк-партнер (зараз це АБ «Укргазбанк») до Фонду енергоефективності України на участь у програмі «Енергодім». До цієї заяви, крім інших документів, маєте докласти сертифікат енергетичної ефективності будівлі, який вам надає енергоаудитора, та погоджений «опис» вашого проєкту. Фонд енергетичної ефективності України погоджує вашу заявку, і ОСББ починає розробку проєкту. Зверніть увагу, голова правління ОСББ не несе відповідальності за сам проєкт, оскільки наймає кваліфіковану організацію і проходить експертизу.

– Але за це треба заплатити кошти, і, мабуть, не малі?

– Так, однак і за розробку проекту, і за експертизу, та навіть за проведення енергетичного аудиту Фонд енергоефективності виплачує грант (компенсацію) в розмірі 70% усіх витрат. Скажіть, чи були раніше схожі програми, котрі б виплачували на весь перелік зазначених робіт таку компенсацію? Не було. Крім того, компенсація виплачується після проведення кожного етапу, а не в кінці усього проєкту, що заощадить кошти ОСББ.

– А хто шукає підрядників для виконання робіт?

– На вибір самого ОСББ. Ніхто сторонній не обмежує громаду щодо вибору підрядників. Головна вимога, щоб вони мали відповідні дозволи на ті чи інші роботи, енергоаудитор був сертифікований (це можна перевірити на сайті (Агентства Держенергоефективності).

– Припустимо, на енергоаудит і розробку проєкту гроші ОСББ назбирало. А на проведення робіт де взяти?

– Програма передбачає можливість залучення банківського кредиту. Причому не обмежує ОСББ у виборі банківської установи.

– Тобто, не обов’язково брати кредит в АБ «Укргазбанк»?

– АБ «Укргазбанк» є партнером програми і все листування (подача заявок, їх коригування і таке інше) здійснюється через банк-партнер. Крім того, на відкритий рахунок в цьому банку ви отримуватимете усі компенсації. А де залучати кредит – справа ОСББ.

– Але ж на такі комплексні проєкти треба багато грошей. Чи дасть банк таку позику?

– Це хороше запитання і воно стосується фінансової дисципліни самого ОСББ. А саме: який розмір внесків і чи вчасно вони сплачуються співвласниками, чи є борги перед постачальниками ресурсів чи іншими партнерами. Іншими словами, Фонд може погодити вашу участь в програмі, а банк кредиту не дасть. Тому фінансова дисципліна – питання №1. Треба зважати на те, що по цих проєктах ОСББ залучає не 100 тисяч гривень, а 3 мільйони, 5 мільйонів і 15 мільйонів гривень.

Відповідальне ставлення до фінансового планування майбутніх витрат стане запорукою успішної реалізації заходу. Адже в перші місяці вартість оплати самих банківських відсотків може значно перевищувати саме тіло кредиту.

– Добре, а скільки компенсації отримує ОСББ від Фонду?

– На перші 500 ОСББ (раніше було 300) по комплексному пакету (В), що включає утеплення зовнішніх стін, передбачена компенсація на рівні 70%. Наступні ОСББ отримують 50%. Зверніть увагу – компенсація надається і на матеріали, і на роботи. Разом з тим, минулого року Рівненська міська рада затвердила міську програму «Енергодім-Рівне», де надає додаткову компенсацію від 5% (на перші 300 ОСББ) до 20% (на наступні). Іншими словами, ОСББ, яке зараз починає виконувати роботи, отримує 75% компенсації, наступними роками вона (компенсація) складе для ОСББ м. Рівне 70%. Крім того, за умовами обласної програми, ОСББ отримує 10% компенсації відсоткової банківської ставки, а в перший рік, до того ж, повну компенсацію сплачених відсотків по міській програмі.

Погодьтесь, важко знайти місто в Україні з такими лояльними умовами співфінансування.

За попередніми розрахунками, вартість утеплення 1 квадратного метра житлової площі для власників квартир складе в середньому 270-430 гривень.

– Чому така різниця?

– Це особливості будинків. Усе залежить від кількості квартир, поверховості, конструкції будівлі, складності проведення робіт. До прикладу, рівненські 14-поверхівки необхідно по державних нормах утеплювати лише «негорючими матеріалами», а це – мінеральна вата. Різниця вартості проєкту між мінеральною ватою і пінополістиролом може бути вдвічі більшою. І це не лише ціна матеріалу, а й складність робіт. Інший приклад – утеплення скатного даху раніше згаданих будинків БОС з малою поверховістю, що включатиме і капремонт самої конструкції: обійдеться в кілька разів (а може й в десятки разів) дорожче, ніж проведення таких робіт на плоскій покрівлі 9-поверхівки. Та це не зупиняє мешканців дуже різних будинків реалізовувати успішні проєкти.

– Скажіть, а коли саме отримує компенсацію ОСББ?

– Грант виплачується після завершення кожного виду робіт (раніше треба було зробити усе). Тобто, якщо ви запланували утеплення фасаду та даху, то компенсацію отримуєте не після завершення обох заходів, а після кожного з них. Це значно економить кошти ОСББ, особливо по виплачених банківських відсотках.

Додатковою перевагою є можливість подати заявку на компенсацію після підписання актів виконаних робіт, а не після повної оплати. Ця можливість додатково заощадить значну суму.

– А чи багато охочих ОСББ?

– Що стосується міста Рівне, то вже зараз маємо близько 20-ти ОСББ, що починають реалізацію проєктів: хтось проводить енергоаудит, хтось почав розробку проєкту, хтось закінчує роботи. Крім того, є ще до десятка ОСББ нашої області, що також зважились на участь у цій програмі.

– Які труднощі виникають?

– Основна проблема – це прийняття консолідованого рішення про необхідність впровадження цих заходів. Якщо в будинку переважна більшість мешканців підтримує голову ОСББ і розуміє переваги від реалізованого проєкту, тоді варто починати щось робити. Минулий опалювальний сезон став показовим щодо переваг утеплених будинків – у більшості з них щомісячна оплата за спожите тепло була вдвічі меншою, ніж в аналогічних не утеплених будинках. Не забуваємо про особливості будинків: там, де тепловтрата найбільша (монолітні будинки чи будинки з силікатної цегли), і економія буде найбільша. Розуміння незворотності проведення утеплення будинку досить стимулює в прийнятті рішення. І логічно, що на першому етапі найрішучіші ОСББ отримають найбільшу компенсацію. Згадайте, вартість утеплення середньої квартири (площею 50 м.кв.) в 2015-2016 році складала 2-4 тис. грн для її власника. Позаминулого-минулого року це вже 8-11 тис. грн. Цього року підрядні організації починають рахунок від 13 тис. грн і до кінця року, незважаючи на карантин, ціна значно виросте.

– Що, крім утеплення стін, даху та підвалу, ще можна зробити?

– Програма поширюється на широкий комплекс енергоефективних рішень. Загалом вона пропонує реалізацію двох пакетів А і В обов’язкових і необов’язкових заходів. До обов’язкових заходів пакету А віднесено модернізацію загальнобудинкових мереж опалення та гарячого водопостачання, в пакеті В – це комплекс робіт з утеплення будинку. Крім того, є додаткові заходи, які компенсуються і виконуються за бажанням. Це може бути заміна освітлення в місцях загального користування, заміна вікон та дверей в квартирах, встановлення вузлів розподільного обліку тепла, рекуператорів та приладів опалення в помешканнях, а також багато іншого. Більше про це можна дізнатись та обрати для себе на сайті Фонду енергоефективності.

– Хто може допомогти тим ОСББ, які хочуть реалізувати заходи енергоефективності в своїх будинках?

– У кожній області України є регіональні радники, які допоможуть вам на кожному етапі реалізації проєктів. Їхні контакти містяться на сайті Фонду енергоефективності України, там є й мої.

Маю надію, при нашій наступній розмові більш докладно зупинитись саме на процедурі програми «Енергодім».

Спілкувалася Галина ПОХИЛЬЧУК, керівник ГО «Рада голів ОСББ міста Рівне»