fbpx
Нові монети.

Національний банк презентував монети у вигляді дзвоників: присвята «Щедрику»

Діліться інформацією з друзями:

Голова Національного банку України Андрій Пишний спільно із заступником Голови Місії США в Україні Робертом Нідемом презентували набір пам’ятних монет “Щедрик – колядка дзвонів”.

Набір із трьох срібних пам’ятних монет “Щедрик – колядка дзвонів” продовжує серію “Українська спадщина” та присвячений одному з національних музичних символів України – всесвітньовідомій колядці “Щедрик” в обробці композитора Миколи Леонтовича.

Про це повідомили на сайті Нацбанку. 

У 1922 році Українська республіканська капела під проводом видатного диригента Олександра Кошиця виконала “Щедрик” у найпрестижнішому залі Нью-Йорка – Карнеґі-холі. Згодом з’явилася його англомовна версія – колядка “Carol of the Bells” в обробці американського композитора українського походження Пітера Вільговського, що стала однією з найпопулярніших різдвяних пісень у світі.

Презентація набору пам’ятних монет “Щедрик – колядка дзвонів” відбулася 21 грудня 2023 року в Національному банку України.

Андрій Пишний і Роберт Нідем на презентації монети.

“Уперше в українській нумізматиці ми обрали для монети форму дзвоника. Адже саме мелодія “Щедрика” нагадує передзвін, а американська версія цієї всесвітньовідомої пісні зветься “Колядка дзвонів”. Синергія та єднання двох культур – української та американської – сприяли створенню композиції, яка тепер є символом Різдва в усьому світі, – зазначив Голова Національного банку Андрій Пишний. – Ми пишаємося національною спадщиною, що голосно представляє світові українську культуру та ідентичність. Ми пишаємося стратегічним партнерством зі США, які з першого дня війни допомагають нашій країні боротися з навалою тиранії та рашизму. Впевнений, що відносини між Україною та США лише міцнішатимуть. А монети-дзвоники, що поєднали в собі національні кольори України та США, стануть символом продовження нашої багаторічної співпраці”.

Про монети

Кожна з трьох монет, що входять до набору, виконана у формі дзвоника, має номінал 10 гривень та виготовлена зі срібла 999 проби, маса дорогоцінного металу в чистоті – 31,1 г (кожна). 

На аверсі центральної монети набору зображено вертеп з різдвяною зіркою – культурний феномен, що зберігає глибокі історичні українські традиції. На аверсі двох інших монет розміщені збірні композиції янголів, що символізують чистоту, силу, Божу допомогу, захист та світло свята Різдва, а також рядки з пісні “Щедрик”.

На реверсі центральної монети розміщено стилізовану композицію першого виконання “Щедрика” хором під проводом диригента Олександра Кошиця у 1922 році у Карнеґі-холі, над хором – силует ластівки, яка є головним персонажем пісні. На реверсі двох інших монет зображено стилізовані кольорові прапори України та США, композицію з історичних культових споруд Києва і Нью-Йорка та золотисте мереживне тло з дзвониками, що символізує наповнення простору чарівними звуками мелодії колядки.

Монети з набору щедро оздоблені тамподруком (кольоровий друк), локальною позолотою (вміст золота в чистоті не менше ніж 0,003 г) і вставками камінчиків (кубічний оксид цирконію діаметром 1,5 мм).

Їх дизайн створили художники мистецької групи “АртТріум”: Володимир Таран, Олександр Харук, Сергій Харук.

Читайте також: В Рівному відбудуться виступи творчих колективів Рівненщини “Тепле Різдво”