Одним із напрямів статутної діяльності Фонду соціального страхування України є профілактика виробничого травматизму та професійної захворюваності, спрямована на запобігання нещасним випадкам на виробництві, усунення загрози здоров’ю та життю працівників, викликаної умовами праці.
Роботодавець забезпечує функціонування системи управління охороною праці, а також зобов’язаний створити працівникам на робочому місці необхідні умови праці та забезпечити дотримання вимог законодавства у галузі охорони праці.
Уже вкотре хочемо нагадати суб’єктам господарювання, роботодавцям про обов’язковість виконання заходів для попередження випадків виробничого травматизму та професійних захворювань, що призводять до тривалої втрати працездатності та пов’язаних із травматизмом супутніх витрат (втрати грошових коштів, не виконаних своєчасно виробничих завдань, перенавантаження інших працівників, які змушені виконувати обов’язки травмованого тощо).
Профілактика ефективна тільки в тих випадках, коли вона проводиться системно із застосуванням напрацювань у сфері охорони праці в кожній галузі зокрема. Велику ефективність у цьому має роз’яснювальна робота серед працівників, яку слід проводити щоденно з урахуванням особливостей кожного робочого місця.
Актуальним є проведення адміністрацією, керівниками структурних підрозділів підприємства дієвого оперативного контролю за станом охорони праці: відповідність стану території, будівель, машин, обладнання, інструментів, пристосувань тощо до вимог нормативно-правових актів з охорони праці.
Ключовими завданнями профілактики виробничого травматизму є інші питання охорони праці – навчання і перевірка знань посадових осіб, спеціалістів служби охорони праці, членів комісії з перевірки знань з питань охорони праці; посадових осіб, відповідальних за технічний стан і безпечну експлуатацію обладнання підвищеної небезпеки та безпечне виконання робіт підвищеної небезпеки, з відповідних нормативно правових актів з охорони праці; навчання працівників, які виконують роботи з підвищеною небезпекою та тих, де є потреба у професійному доборі, з безпечного виконання робіт.
Усіх працюючих мають інструктувати щодо норм безпечної роботи, зокрема про відповідний стан інструментів, обладнання, пристосувань, якими вони користуються; виконання робіт підвищеної небезпеки, можливі аварійні ситуації та дії працівників при їх виникненні, а також про те як надавати домедичну допомогу при травмуванні працівника.
Важливим питанням забезпечення охорони праці на підприємстві є організація та проведення попередніх (під час прийняття на роботу) і періодичних (протягом трудової діяльності) медичних оглядів працівників, а також безоплатна видача за встановленими нормами спеціального одягу, спеціального взуття та інших засобів індивідуального захисту (ЗІЗ).
Свій внесок у профілактику (попередження) виробничого травматизму зобов’язані робити і працівники, які повинні сумлінно виконувати вимоги нормативних актів з охорони праці, перевіряти перед початком роботи стан обладнання, інструментів, засобів захисту, не працювати на несправному обладнанні, не порушувати інструкцій з охорони праці та безпеки експлуатації обладнання.
Аналізуючи причини нещасних випадків на виробництві, що зареєстровані протягом 2021 року в Рівненському відділенні управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Рівненській області бачимо, що найбільше їх сталося через невиконання вимог інструкцій з охорони праці; порушення правил безпеки руху; особисту необережність потерпілого; невиконання посадових обов’язків керівниками структурних підрозділів тощо.
Найпоширенішими видами подій, які призвели до нещасних випадків, є: падіння потерпілого під час пересування; дорожньо-транспортні пригоди на дорогах загального користування; падіння потерпілого з висоти; дія рухомих і таких, що обертаються, деталей обладнання, машин і механізмів, інші.
Вагомий відсоток усіх нещасних випадків на виробництві з року в рік стається через організаційні причини, усунення яких не потребує ніяких матеріальних затрат. Дуже прикро усвідомлювати, що більшості з цих випадків виробничого травматизму можна було б уникнути, якби вчасно проводили профілактичну роботу. Необхідно лише посилити технологічну і трудову дисципліну, рівень організації робіт, а також вжити належних заходів щодо підвищення рівня безпечного виконання робіт працівниками.
Сектор профілактики страхових випадків Рівненського відділення управління ВД ФССУ у Рівненській області