fbpx
У Греції виявили раніше невідомі примірники «Острозької Біблії»

У Греції виявили раніше невідомі примірники «Острозької Біблії»

Діліться інформацією з друзями:

На горі Афон знайшли Біблію з Рівненщини. Гора знаходиться у Греції. Український науковець виявив там три раніше невідомі примірники «Острозької Біблії», яку надрукували на території сучасної Рівненщини. Ймовірно, книги належали ченцям кінця XVI – початку XVII століття. Загалом до цього було відомо про 350 примірників видання.

Про це повідомив директор Міжнародного інституту афонської спадщини, кандидат історичних наук, доктор теології Сергій Шумило.

Він зазначив, що виявив у монастирській книгозбірні на Святій Горі Афон три раніше невідомі примірники «Острозької Біблії» 1581 року:

«Отримав унікальну можливість попрацювати з рідкісними українськими стародруками XVI–XVIII століття, які зберігаються тут у великій кількості в закритих монастирських книгосховищах. Зокрема, тут виявили три невідомі раніше примірники «Острозької Біблії» – першого повного друкованого українського видання Біблії церковнослов’янською мовою”.

На горі Афон знайшли Біблію з Рівненщини

У серпні 2024 року «Острозькій Біблії» виповниться 443 роки. З півторатисячного тиражу до наших часів збереглося 350 примірників, чотири з яких знаходяться на Рівненщині.

«Тепер до цього переліку додалися ще три раніше невідомі екземпляри. Судячи з маргінальних записів на стародруках, вони належали українським афонським ченцям кінця XVI – початку XVII століття», – зазначив Сергій Шумило.

Окрім цих примірників, в монастирський книгозбірні, зокрема, зберігаються стародруки видані в XVI-XVII столітті:

  • «О єдиній істинній вірі», Острог, 1588 рік;
  • «Слова Василія Великого», Острог, 1594 рік, три примірники;
  • «Маргарит Златоустого», Острог, 1595 рік, два примірники;
  • «Повчання св. Іоана Златоустого», Острог, 1607 рік;

В іншому афонському монастирі кандидат історичних наук виявив стародрук «Лекарство на умисел», виданий в Острозі у 1607 році.

«Це ще далеко не повний перелік. Велика кількість українських стародруків XVI–VIII століть, що зберігаються на Афоні, засвідчує тісні контакти афонських монастирів з духовенством та чернецтвом Київської Митрополії, а також з українським козацтвом, козацькою старшиною. Це тема окремих подальших досліджень. Це є предмет нашої національної гордості», – додав Сергій Шумило.

«Острозька Біблія» – це перше повне видання всіх книг Святого Письма церковнослов’янською мовою. Здрукував «Острозьку Біблію» Іван Федоров. У 1580 році вийшли сигнальні примірники книги. 12 серпня 1580-го – увесь півторатисячний тираж. Це була восьма за ліком друкована книга в Україні.

Текст «Острозької Біблії» лежить в сучасних виданнях Біблії

«Текст «Острозької Біблії» нині лежить в усіх сучасних виданнях Біблії, тому що вона мала перевидання. Це була багаторічна праця. Викладачі Острозької академії відвідали практично всі найбільші монастирі православного світу. Була привезена велика кількість рукописних “ізводів” Біблії на івриті, грецькою мовою, старолатинською, було отримано рукописний примірник Біблії кирилицею. Проведена неймовірно велика робота по перекладу, по звірці текстів», – розповідала завідувачка музею книги та друкарства Світлана Позіховська.

Музей книги та друкарства в Острозі, має два примірники «Острозької Біблії». По примірнику мають також Острозька академія і Рівненський краєзнавчий музей.

У Греції виявили раніше невідомі примірники «Острозької Біблії» - фото 1
«Острозька Біблія» у музеї книги та друкарства в Острозі.

«Наклад на той час був найбільший. Має 1256 сторінок, тобто велика за об’ємом. Одруківок немає. Книга дуже досконала ще й в поліграфічному плані. При друкуванні Біблії вперше в історії світового друкарства Федоров використав одночасно шість видів різних шрифтів», – додала завідувачка.

Крістіна ЛАПІКОЦЬКА

На фото: Сергій Шумило тримає примірник «Острозької Біблії» 1581 року.

Фото: Суспільне Рівне, 2021 рік

  • У школі для майбутніх батьків у Рівному відбудуться заняття
    У листопаді Обласний перинатальний центр запрошує нових слухачів на чергові заняття в “Школі відповідального батьківства”. Курс охоплює важливі теми для майбутніх батьків: пологи, догляд за новонародженим, розвиток дитини в перший рік, основи дитячої психології, а також спеціальні практичні заняття.

Читайте також: Острозька Біблія: маловідомі сторінки історії