У день повторного голосування у Рівному спостерігачі ОПОРИ фіксували випадки ймовірного фотографування бюлетенів. Такі факти мають бути належно розслідувані правоохоронцями. Про це повідомили представники громадської організації на пресконференції 23 листопада.
Зокрема, випадки фотографування помітили на дільницях № 560725 (смт Квасилів, вул. Молодіжна, 30, Квасилівський професійний ліцей), № 560942 (м. Рівне, вул. В’ячеслава Чорновола, 74, Рівненський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти), № 560920 (м. Рівне, вул. Павлюченка, 24, навчально-виховний комплекс № 26), № 560972 (м. Рівне, вул. Гайдамацька, 15, дитячий садок № 47), № 560947 (м. Рівне вул. Олександра Карпинського, 14А,) та неодноразово на дільниці № 560982 (м. Рівне, вул. Фабрична, 3).
«Системність таких випадків може свідчити про ймовірну контрольованість голосування, а сам процес бути частиною підкупу виборців. Ці факти мають встановити правоохоронці в ході проведення розслідування», – зазначив Михайло БАЛИК, координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Рівненській області.
За даними Національної поліції, станом на 21годину 22 листопада, отримано 37 звернень щодо порушень виборчого законодавства. 20 із них стосувалися фотографування бюлетенів. Наразі до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено відомості про 2 правопорушення: за статтею 159 Кримінального кодексу України «Порушення таємниці голосування» та за статтею 160 Виборчого кодексу України «Підкуп виборця, учасника референдуму, члена виборчої комісії або комісії з референдуму».
На кількох виборчих дільницях у Рівному спостерігачі ОПОРИ фіксували порушення процедури підрахунку голосів. Так, на дільниці № 560942 (вул. В’ячеслава Чорновола, 74) спочатку голоси рахував один член комісії, який називав прізвища кандидатів і розкладав бюлетені по столах, пізніше – вже кілька членів комісії рахували такі бюлетені, а інші члени перераховували і складали їх. На дільниці № 560979 (просп. Князя Романа, 14А) підрахунок голосів здійснювала не одна людина, а голова ДВК розподіляла бюлетені між членами комісії, і кожен із них рахував свою частину. Спостерігачка ОПОРИ зробила зауваження щодо такого факту. Члени комісії спочатку не хотіли дослухатися до неї, та згодом все ж погодилися і почали рахувати за процедурою.
Загалом серйозних процедурних порушень у роботі комісій під час проведення голосування виявлено не було.
Під час отримання документів Рівненська міська ТВК відправила на перерахунок дільничну виборчу комісію № 560990 у зв’язку з тим, що була інформація про те, що комісія ймовірно уточнювала протокол за межами дільниці. Також у поліцію надійшло звернення про зникнення печатки цієї ДВК.
У приміщенні виборчої дільниці № 560971 (м. Рівне, вул. Гайдамацька, 7А) спостерігачі ОПОРИ виявили по два спостерігача від кандидатів на посаду міського голови Рівного. Так, в день голосування у відповідному журналі зареєструвалися по два спостерігачі від Олександра Третяка та Віктора Шакирзяна. Вони одночасно знаходилися у приміщення для голосування. Спостерігачі від ОПОРИ звернули увагу членів комісії на той факт, що допустима кількість спостерігачів від кандидата, яка одночасно може перебувати у приміщенні дільниці – один. Після зауваження, спостерігачі від кандидатів, які не могли перебувати на дільниці, покинули приміщення. Спостерігач від Віктора Шакирзяна намагався у приміщенні комісії заповнити порожній бланк журналістського посвідчення, щоб скористатися ним. Проте спостерігачі від ОПОРИ повідомили, що таке посвідчення має заповнюватися у редакції ЗМІ, яке видало його своєму журналісту, а не в приміщенні дільниці самим журналістом.
На трьох великих дільницях Рівного спостерігачі ОПОРИ зафіксували недостатню кількість кабінок та/або скриньок для голосування.
За даними територіальної виборчої комісії, явка виборців станом на 20:00 годину становила 30,12% виборців, внесених до списків. Тобто проголосувало лише 54 965 виборців із 184 110. За перші 5 годин голосування (з 8:00 до 13:00) явка складала 12,15%. На дільницях черг не було зафіксовано, лише зрідка ситуативні. На таку явку вплинула епідеміологічна ситуація в країні, – вважають представники ОПОРИ.
Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за черговими місцевими виборами, які відбудуться 25 жовтня. До спостереження залучено 188 спостерігачів по всій країні, а в день голосування до них долучаться короткотермінові спостерігачі. Крім того, ОПОРА також моніторить використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, а громадські омбудсмени досліджують вільний доступ до виборчих дільниць та захищають виборчі права громадян.