Рівне останніми роками перетворилося на своєрідну Мекку реформування житлово-комунальної сфери. Щоправда, якщо раніше до нас з інших міст приїжджали вивчати практику підтримки міською владою об’єднань співвласників багатоквартирних будинків, то згодом – аби перейняти набутий рівненськими ОСББ досвід реалізації проєктів за допомогою муніципальних програм.
Нині Рівне по праву вважається лідером України із запровадження енергоефективних заходів. А торік, до всього, стало першим містом, де написали власну програму «Енергодім-Рівне».
На яку підтримку з боку міської влади можуть розраховувати рівненські об’єднання співвласників у цьому році? Про це розмова журналіста «7 днів» із заступником міського голови Рівного Сергієм Васильчуком.
– Сергію Миколайовичу, давайте спершу окреслимо, що собою являє спільнота ОСББ Рівного.
– Щоб склалася повна уявна картина, скажу, що загалом житловий фонд міста складається із 1 291 житлового багатоповерхового будинку, з яких 21 – відомчі. На кінець минулого року в Рівному зареєстровано 568 об’єднань співвласників багатоквартирних будинків, 22 житлово-будівельних кооперативи (ЖБК, ОК). Якщо зважити на той факт, що в 2013 році у нас нараховувалося 161 ОСББ, а нині об’єднання співвласників функціонують майже в половині всіх багатоповерхівок Рівного, то прогрес очевидний.
Звісно, за ці роки відбулися суттєві зміни у програмах підтримки ОСББ. Збільшилася їхня кількість, зросли обсяги фінансування і число об’єднань співвласників, які завдяки цим програмам поліпшили умови свого проживання.
Програми підтримки ОСББ
– На яку підтримку з боку міської влади рівненські об’єднання співвласників можуть розраховувати в цьому році?
– Звичайно, життя на місці не стоїть. Отож, до вже перевірених роками додалася нова програма – «Енергодім-Рівне» на 2020-2023 роки. До речі, Сергій Васильчук є її співавтором, – (прим. ред.).
Щодо перевірених, то йдеться насамперед про Муніципальну програму сталого розвитку, яка започаткована у нас за сприяння Програми розвитку ООН в Україні ще 2004 року. Щоправда, спочатку вона не користувалася великим попитом, бо мало хто з мешканців міста наважувався братися за реалізацію проєктів на умовах співфінансування. Втім, десь із 2009-го справа зрушила з місця і з кожним роком почала зростати кількість затверджених проєктів, а в 2017 році їх число досягло рекордної кількості – 116.
Збільшувалися й суми виділених на «муніципалку» з міського бюджету коштів. Якщо, наприклад, у 2013-му це було 3,7 млн грн, то у 2018-му – 49 млн. Що стосується минулого року, то впродовж 2019-го реалізовано 87 проєктів загальною вартістю 62 млн гривень, 42 млн з яких – кошти міського бюджету, 20лн – внесок мешканців багатоповерхівок.
Дедалі більшої популярності набирає Програма термомодернізації багатоквартирних будинків Рівного, яка передбачає відшкодування з міського бюджету частини кредитних коштів, залучених об’єднаннями у банківських установ на впровадження енергоефективних проєктів. Так, скажімо, за 2017 – 2018 роки 68 ОСББ Рівного взяли в банках позик на 58,5 млн грн і впровадили 79 енергоефективних проєктів. Відшкодування з міського бюджету склало 18,6 мільйона. А торік у Програмі термомодернізації взяло участь 81 ОСББ, які залучили 38,2 мільйона гривень кредиту і яким відшкодовано з міського бюджету 10,2 млн.
Рівне – лідер за обсягами залучених «теплих» кредитів
– Це дозволило Рівному очолити всеукраїнський рейтинг із впровадження енергоефективних заходів.
– Згідно з рейтингами Держенергоефективності України Рівне два роки поспіль є лідером серед інших міст за обсягами залучених «теплих» кредитів, а також за обсягами виділених із міського бюджету коштів на співфінансування енергоефективних проєктів. Так, ОСББ нашого міста за період дії урядової програми взяли 93,4 мільйона гривень «теплих» кредитів, що становить 14% від залучених кредитів в цілому по Україні.
До слова, Рівне є лідером із впровадження заходів з енергоефективності не тільки за абсолютними, а й загальними величинами. Більше того, ми знову першими в Україні написали й презентували торік власну програму «Енергодім-Рівне».
Державна програма «Енергодім-Рівне»
– Тож слушна нагода ще раз повернутися до суті цієї нової програми.
– Нагадаю, що програму підтримки енергомодернізації багатоквартирних будинків «Енергодім» втілює Фонд енергоефективності. Відповідно до її умов, ОСББ можуть отримати державну компенсацію на заходи із термомодернізації своїх будинків у розмірі від 40 до 70%, залежно від проєктів. Перші 300 ОСББ отримають додаткові 20% компенсації. Місто теж обіцяє допомогти об’єднанням.
Ми, у свою чергу, будемо підтримувати тих, хто хоче вдосконалювати свої будинки. Бо це позитивно позначається на стані житла, його комфортності та безпечності. Для тих наших об’єднань, які долучаться до державної програми «Енергодім» та стануть першими із трьохсот, ми готові допомогти з відшкодуванням відсотків за кредитами у перший рік втілення проєкту, а також частково самого тіла кредиту, який ОСББ братиме на втілення термомодернізації.
Відшкодування відсотків частково бере на себе обласна рада. За пакетом «А» – легким – ми допомагаємо лише з відшкодуванням відсотків. Адже за умовами програми 40% вартості робіт має сплатити об’єднання, решту – 60% компенсує Фонд енергоефективності (лише для перших 300 ОСББ; наступні отримають 40% відшкодування від Фонду – ред.). За пакетом «Б» – комплексним – ми допомагаємо з відсотками та відшкодовуємо ще 5% тіла кредиту. Тобто ОСББ отримають 70% компенсації від держави. Ще п’ять відсотків оплатить місто. Ті ж ОСББ, що не потраплять у перші 300, отримають від міста відшкодування 20% тіла кредиту, плюс відсоткову ставку (разом із облрадою).
В цілому за час дії урядової програми «теплих» кредитів її учасниками стали понад 23 тисячі сімей міста Рівне (з урахуванням тих, які проживають у будинках, де створено ОСББ) та впровадили енергоефективні заходи на суму більше ніж 135 мільйонів гривень. Це вдвічі вище середнього показника по Україні.
Перспективи фінансування міських програм підтримки ОСББ
– Що ще нового варто очікувати в цьому році?
– Насамперед, сподіваюся, збільшеного фінансування міських програм підтримки ОСББ. Звертатимемося до депутатів міської ради, щоб у цьому році виділили на Муніципальну програму сталого розвитку 60 мільйонів гривень. Торік було 43 мільйони. Будемо просити, щоб на Програму термомодернізації передбачили до 20 мільйонів гривень (було 15 мільйонів). Разом з тим, вже виділено півмільйона гривень на відшкодування відсотків для фізичних осіб, які здійснюють заходи з термомодернізації. Водночас ми передбачали до 15 мільйонів гривень на «Енергодім-Рівне».
Зрозуміло, що заклали трошки меншу суму, бо програма в Україні тільки започатковується. Але невдовзі, вірю, вона буде не менш популярною, ніж інші. А це дасть можливість мешканцям нашого міста поліпшити умови свого проживання, збільшити вартість свого житла, зменшити суми платіжок за комунальні послуги.
Інтерв’ю взяв Василь ГЕРУС
Постійно бути в курсі новин Вам допоможе Telegram-канал газети «7 днів»