Вони підтримують вагу вашого тіла, дозволяючи ходити, бігати, стрибати і стояти. 26 кісток і більш ніж 100 м’язів, сухожиль і зв’язок у кожній стопі і щиколотці працюють однією командою. Тож і не дивно, що ми починаємо тривожитися, коли трапляється дискомфорт чи біль у ногах.
Про найпоширеніші причини набрякання ніг пише «Українська правда. Життя»:
Тривале (6 та більше годин) стояння або сидіння. Люди, які постійно працюють на ногах, наприкінці дня часто відчувають, ніби їхнє взуття затісне. Річ у тому, що, коли ви мало рухаєтесь чи довгий час стоїте, циркуляція крові в ногах, щиколотках і стопах сповільнюється. Те саме відбувається з людьми, які довго сидять. Зменшення кровообігу викликає набряк, тому ви відчуваєте, що взуття ніби затісне. А якщо ви полюбляєте схрещувати ноги під час сидіння – ефект буде ще гіршим. Зазвичай таке набрякання не є значною проблемою. Воно має зникнути, коли ви трохи походите або хоча б сидітимете, не схрещуючи ноги.
Ви споживаєте забагато солі. Натрій у солі затримує воду в організмі, що теж може призводити до набряку ніг. Медики рекомендують дорослим споживати не більше як 2,3 грама натрію або одну чайну ложку солі щодня. Звертайте увагу й на вміст солі у готових стравах та інших продуктах, придбаних у магазині.
У вас надлишкова вага. Набряклі ноги – один із ефектів зайвої ваги. Зверніться до лікаря.
Ви травмували гомілку або стопу. Можливо, ви розтягнули м’язи гомілки під час занять у спортзалі, або ви перенапружились під час бігу чи ігор з дітьми і отримали тріщину в кістці. Такі травми призводять до набряку в стопі. Ймовірно у таких випадках лікар рекомендуватиме контролювати набряк через піднімання ноги і прикладання льоду.
У вас ПМС. Передменструальний синдром може призводити до набряку ніг. Гормональні зміни можуть викликати гормональна контрацепція або замінна гормональна терапія. А це може призвести до набряку в різних частинах тіла, включаючи стопи. У таких випадках медики радять збільшувати вживання води, скорочувати споживання солоних продуктів і не пропускати тренування, які можуть покращити кровообіг.
- Звернення щодо “Плаквенілу” в обласному управлінні охорони здоров’я розглядатимуть індивідуально
- Арсен Аваков звернувся до українців з емоційним листом
Ви приймаєте ліки, які викликають набряки. Через ліки, які допомагають контролювати рівень цукру в крові у людей з діабетом, натрій важче виходить з організму, а це призводить до набряків. Серцеві препарати, відомі як вазодилататори прямої дії, також можуть спричинити набряк. Нестероїдні протизапальні препарати на кшталт ібупрофену можуть спричиняти більші набряки у людей, які вже мали серцеву або печінкову недостатність, оскільки вони теж затримують натрій.
У вас лімфедема. Набряк розвивається через порушення відтоку рідини по лімфатичних судинах. Інколи лімфедема є успадкованою. Часто це викликано ожирінням, раком або інфекцією. Тому якщо ви підозрюєте, що можете мати це захворювання, проконсультуйтесь з лікарем. При такому стані потрібно багато рухатись.
У вас з’явилися тромби. Якщо тромбоз глибоких вен виявити вчасно, його можна вилікувати. Інколи ноги набрякають саме через наявність тромбу. У кожного, хто довго сидить, він може розвинутись. А ожиріння, куріння, вагітність, серцева чи ниркова недостатність, рак чи медпрепарати на кшталт протизаплідних таблеток збільшують цей ризик. Щоб попередити тромби, виконуйте ті ж поради, що і в попередніх пунктах: рухайтесь, не засиджуйтесь довго на одному місці і займайтеся спортом.
У вас проблеми з нирками. Якщо вони добре не працюють, ноги можуть набрякати. Коли є проблеми з нирками, тілу важко позбавитись зайвої рідини. Тоді у багатьох людей напухають не лише ноги, але й інші частини тіла, включаючи руки і обличчя. Допомогти можуть медикаменти. Які – підкаже лікар.
Марія МАТВІЙЧУК
Постійно бути в курсі новин Вам допоможе Telegram-канал газети «7 днів»