fbpx

“Квасилівські зорі” сяють для мешканців селища поблизу Рівного

Діліться інформацією з друзями:

Чимало мешканців багатоповерхівок у Квасилові, та й у Рівному, не хочуть зрозуміти, що держава відмовилася фінансувати з бюджету житловий фонд і передала його утримання в руки власників. Існує стереотип, що за багатоповерхівку має відповідати хтось. Однак досвід показав: коли будинком опікується хтось сторонній, толку не буде.

Щоб підтримати активних мешканців, держава запропонувала ОСББ підтримку – спеціальні програми з удосконалення будинків на умовах співфінансування. Коли невелику частину дістає з кишені власник квартири, а решту вкладає держава. Про свій досвід господарювання та модернізації будинку №28а, що на вул. Молодіжній у Квасилові, розповіла голова ОСББ «Квасилівські зорі» Світлана БАСОВЕЦЬ.

Усе почалося не зараз…

Жінка почала агітувати сусідів за створення ОСББ ще у 2005 році.

«Тоді, – розповідає Світлана Басовець, – за законом, навіть створивши ОСББ, ми не змогли взяти участь в діючих у Рівному програмах, які б, приміром, допомогли реально розпочати певну модернізацію або ж навіть заміну труб… Проте ідея об’єднання зріла й укріплювалася. Організували і провели збори, де мене обрали головою. Звісно, ми не стояли на місці. Щось ремонтували власними силами, але я не раз зверталася до колишнього міського голови за порадою. Усе впиралося в те, що ми – приміське селище.

У 2015 році я впритул зайнялася юридичним оформленням документів, адже не бачила іншого виходу з ситуації. На поліпшення умов проживання в будинку потрібні були додаткові кошти. Та де їх узяти?

Варто зазначити, що Світлана Леонідівна знає толк у господарський роботі. Понад 25 років працює у Квасилівському професійному училищі, нині ліцеї, на посаді завідувачки господарством. Проживає у селищі з 1989 року. Має середню спеціальну і вищу освіту. Про своє дітище – ОСББ – розповідає з любов’ю і захопленням. Очі світяться і відчувається, що ця жінка, аби досягти задуманого, готова долати всі перепони і труднощі.

«Ми не сиділи, склавши руки. Наш п’ятиповерховий будинок на 58 квартир має статус гуртожитку. Але поступово кращає, міняє, так би мовити, своє обличчя. Починаючи з 2016 року у двох під’їздах встановили добротні вхідні двері з домофонами, зробили ковані перила на східцях біля входу, перекрили дашки над входами, замінили труби на воду. А ще на сходинкових клітках встановили сучасні вікна зі склопакетами, навіть на запасному виході теж. Стало значно тепліше і затишніше», – ділиться голова ОСББ.

Наша гордість – ІТП

Разом із Світланою Басовець спускаємося до підвального приміщення. Вона розповідає про нещодавнє досягнення, до якого йшла упевнено і наполегливо.

– Ось перед вами наш ІТП (індивідуальний тепловий пункт). Він облаштований завдяки так званому «Пакету Б» за державною Програмою енергомодернізації багатоквартирних будинків «Енергодім». Запитаєте, як усе було? Головну і вирішальну роль у цьому зіграло приєднання Квасилова до Рівного і створення міської територіальної громади. У нас розв’язалися руки. Я одразу ж (у січні цього року) пішла до старости селища Квасилів Віти Ки­сільової, котра допомогла мені написати кілька програм, за якими наше ОСББ могло б претендувати на співфінансування.

Повірте, це зайняло чимало часу, адже треба було спілкуватися з багатьма управлінськими структурами, аби нарешті отримати результат. Не один поріг ми разом зі старостою, як кажуть, оббили, щоб зрозуміти, як вчинити правильно й отримати кошти. Насамперед поїхали у відділ економіки Рівненської міської ради, де нам і запропонували програму «Енергодім». Проєкт складається з двох частин, тобто з двох пакетів: «Пакет А» і вже згаданий «Пакет Б».

«Пакет А» – утеплення фасаду будинку, «Пакет Б» – модернізація теплової системи. Програма створена лише для ОСББ. У березні ми зробили енергоаудит і проєктно-кошторисну документацію. Над цим працювала фірма «Урбанбудпроєкт». Документи коштували нам сім тисяч гривень (близько 200 гривень з квартири), а дві частини усіх заявлених коштів нам відшкодували з Державного фонду. На початку травня була схвалена перша заявка.

Уточнюю, в скільки обходиться впровадження проєкту кожному мешканцю будинку.

«Загалом, – розповідає голова ОСББ, – 290 гривень за один метр квадратний площі. Увесь проєкт з двох визначених пакетів розрахований у 3 мільйони 760 тисяч гривень. І лише 750 тисяч мають здати люди. А це трохи більше однієї тисячі гривень за місяць упродовж року, починаючи з травня. План виконання всіх робіт розрахований на два роки (2021-2022). Що це дає? Насамперед, автоматичне регулювання температури опалення та зменшення витрат на тепло. Про доцільність зовнішнього утеплення і мови немає, адже кожен окремий мешканець не зміг би такі великі суми виділити з власного бюджету. Проєкт себе виправдовує. Я рада, що так добре усе вийшло».

Плани у нас великі!

«Плани у нас великі, – розповідає Світлана Басовець, – як перспективні, так і поточні. На часі завершити ремонт на поверхах. А це – фактурна штукатурка стін і стелі, вкладання плитки на підлозі. Уже встановлені хороші вхідні двері на поверхи. Залишається доробити ремонт і на сходинкових майданчиках. Далі займатимемося облаштуванням прибудинкової території, на яку треба оформити майнові права. Якщо хочете запитати, як наші мешканці здають кошти, то скажу, що по-різному. Хто – одразу, інші – після певних розмов і переконань. Наше життя стало дорожчати і від цього нікуди не подінешся».

Мрія моя збувається!

«Щиро дякую, – усміхається голова ОСББ, – мешканцям нашого будинку, які мене підтримують і допомагають. Разом здолаємо усе! А головне – ми дбаємо про своє майбутнє і застерігаємо один одного від прикрих несподіванок. Щиро вважаю, що моя мрія збулася і продовжує збуватися! Та й справді, робота моя копітка і нервова. Але я її люблю і виконую з радістю. Якщо людина пов’язує свою діяльність з місцем, де мешкає, це велике щастя. Вона розуміє, що іншого, як дбати про завтрашній день, їй не дано. Бог дав мені здоров’я та енергію недарма. Тому я надіюся, що справа, яку виконую, потрібна людям».

От і виходить, що не таке й страшне це ОСББ! І не така вже непосильна праця, якою, погоджуюсь, здатний займатися не кожен. Власники квартир у багатоповерхівках мають об’єднуватися, аби зберегти комфорт власного проживання. Це дасть їм певність, що завтра зненацька не вийде з ладу давно відпрацьована водопровідна система. Більше не треба буде миритися з побитими у під’їздах вікнами, скрипом старих дверей, що не рятують від негоди чи холодом у помешканнях. Хороший стан будинку, в якому живеш, – це норма. Це по силам справжнім господарям. А об’єднання Квасилова з Рівним в єдину громаду дає шанс активним мешканцям надійніше стояти на ногах. Адже тепер і квасилівські ОСББ можуть скористатися не лише державними, а й міськими програмами підтримки і оновити свої будинки.

Надія ДОРОЖНА

Фото автора