fbpx

Кредитні картки: користь чи пастка?

Діліться інформацією з друзями:

Кредитні картки – зручний інструмент сучасної людини. За допомогою неї можна швидко отримати гроші, яких бракує, однак чи все так просто?

Про це пише Суспільне/Новини.

На що варто звернути увагу, щоб кредитка не затягла у боргову яму, а виявилася корисним інструментом, розповіла Олександра Сакун, доктор економічних наук, доцент, доцент кафедри бухгалтерського обліку, оподаткування та аудиту Національного університету “Чернігівська політехніка”.

Платіжна картка – це платіжний засіб зазвичай у вигляді пластикової картки, що використовується для ініціювання переказу грошей з рахунка платника або рахунку банку для оплати товарів і послуг, отримання готівки чи перерахування грошей на інші рахунки.

 

Кредитні картки пов’язані з відкриттям у банку кредитної лінії, що дає змогу власнику картки користуватися кредитом під час купівлі товарів і послуг, а також отримувати готівкову позику.

 

За правилами, клієнт користується кредитом без сплати відсотків протягом пільгового періоду, який зазвичай триває протягом 30-60 календарних днів. У цей період він не сплачує жодних комісійних чи відсотків за позику, за умови, що поверне витрачену суму до зазначеного строку.

 

Якщо ж клієнт не повернув витрачену суму або повернув лише частково, то після завершення пільгового періоду на суму заборгованості починають нараховуватись відсотки по кредиту. Відсоткова ставка по кредитних картках в середньому становить 3-4% на місяць. Проте, якщо клієнт і надалі не погашатиме свою кредитну заборгованість, а лише збільшуватиме її, то річна процентна ставка може зрости з 36% до 80% річних.

 

Для відкриття кредитної банківської картки клієнту знадобиться паспорт та картка з індивідуальним номером платника податків. Процедура оформлення така ж сама як і процедура оформлення кредиту.

На що варто звертати увагу при оформленні кредитної картки:

  • Кредитний ліміт – тут головне не переоцінити свої фінансові можливості і не піддатися спокусі витратити зайве. Відмовтесь від сум, що занадто перевищують ваші реальні доходи.
  • Пільговий період – звертайте увагу на тривалість пільгового періоду, та співставте графік своїх грошових надходжень, щоб не виходити за рамки пільгового періоду.
  • Базова процентна ставка на місяць – логічно обрати найнижчу.
  • Комісія на зняття готівки – кредитні картки передбачають відсутність комісії при безготівкових розрахунках, проте якщо потрібно зняти готівку, за це доведеться заплатити 1,5-4,9%.
  • Розмір мінімального платежу при користуванні грошима понад пільговий період – якщо не вдасться повернути суму протягом пільгового періоду, то доведеться сплатити мінімум 5-10 % від суми заборгованості. Враховуйте цей факт, коли визначаєте, яку саме суму витратити з кредитної картки.
  • Наявність кешбеку – приємний бонус, який пропонують своїм клієнтам деякі банки. Так можна повернути від 2 до 25% витрачених грошей.
  • Додаткові умови кредитування – уважно читайте договір: банком може бути встановлена плата за користування кредитом у разі прострочення зобов’язань за договором, проценти від суми не повернутого в строк кредиту, додаткові комісії за зняття готівки в банкоматах інших банків, за зняття готівки за кордоном, при перерахуванні на картки інших банків, на окремі види операцій тощо. Варто бути впевненим, що всі умови банку зрозумілі.

Кредитна картка – це зручний банківський продукт, але лише в тому випадку, якщо можеш вчасно сплачувати платежі та в будь-який момент відмовитись від неї. Добре мати таку картку про всяк випадок, та все ж варто розраховувати на власні сили.