fbpx

Кредит на 7 мільйонів

Діліться інформацією з друзями:

Таку «космічну», як для рівненської п’ятиповерхівки, суму позики ОСББ «Замкове-1» може взяти впродовж трьох років на впровадження енергоефективних заходів об’єднання співвласників багатоквартирного будинку йшло до цього впродовж майже року і стало одним з 15 ОСББ з усієї країни, відібраних до участі в пілотному проекті Фонду Держефективності. Не раз на загальних зборах люди зважували всі «за» і «проти».  Провели енергоаудит, за результатами якого ОСББ «Замкове-1» отримало енергетичний сертифікат будинку. А днями об’єднання співвласників, яке очолює Галина Бовгира, нарешті підписало грантову угоду з Фондом.

ОСББ «Замкове-1» потрапило до когорти перших ластівок, які у тестовому режимі проходять нині всі поетапні кроки, необхідні для отримання часткової компенсації витрат на енергоефективні заходи для своїх будинків.
За результатами проведеного енергоаудиту будинку на Замковій, де 2017 року утеплили фасад, а торік відремонтували дах та утеплили горище, присвоєний клас енерго­ефективності F. А щоб піднятися до найвищого класу – А, об’єднанню співвласників запропонували реалізувати ще низку енергоефективних заходів – загалом на суму 9 мільйонів гривень. Зокрема, встановити індивідуальний тепловий пункт, замінити на енергоефективні вікна у квартирах, батареї та газові водонагрівачі, утеплити труби опалення, а також ізолювати й утеплити фундамент тощо. Яке рішення прийняли співвласники п’ятиповерхівки? Про це та про підготовку до участі в пілотному проекті Фонду Держефективності розповіла голова правління ОСББ «Замкове-1» Галина БОВГИРА.

– Галино Миколаївно, якими були ваші перші кроки?

– Торік у листопаді нам видали бланки заяв на участь у проекті Фонду енергоефективності, який фінансується на залучені гроші Євросоюзу. Я подала заявки на три об’єднання, але відібрали тільки ОСББ «Замкове-1». Загалом з майже 300 ОСББ з усієї України спершу до участі в проекті допустили тільки 10, а потім добрали ще п’ять об’єднань.

Цей пілотний проект доволі нелегкий, з ним було багато клопоту. Весь час мінялися документи, положення, умови і вимоги. До того ж, на той час ще не було сертифікованих енергоаудиторів. Словом, усе поросло в затяжну історію. Судіть самі: ще у грудні торік сказали, що можемо працювати, а ми досі не отримали обіцяні гроші. Щоправда, кілька днів тому підписали грантову угоду.
Це одна сторона медалі. А інша – згода співвласників на участь у проекті. Треба було все дохідливо пояснити людям. У листопаді провели збори ОСББ. Я розповіла про цей проект: які роботи по ньому можуть проводитися, його переваги, в тому числі над «теплим» кредитом.

– А можете розповісти про ці переваги?

– Чому ж ні? По «теплих» кредитах держава компенсує тільки відсоток вартості матеріалів, а тут враховується вартість матеріалів, роботи, виготовлення проектної документації плюс авторський і технічний нагляди, експертиза. Тобто відшкодування проводиться на загальну суму. Цей проект, до речі, дуже вигідний для будинків, які ще не встигли зробити бодай щось. Адже якщо люди хочуть, наприклад, утеплювати багатоповерхівку, міняти дах, утеплювати горище, міняти вікна, двері, то вони гарантовано отримають відшкодування в розмірі 50 відсотків, плюс на субсидіянтів. Крім того, буде підписана угода з містом, згідно з якою компенсують ще певну суму витрат. Загалом вийде до 70 відсотків.

– Якщо є такі очевидні вигоди, чому немає черги на участь у цьому проекті?

– Можливо, тому, що люди бояться слова «кредит». Але цей проект, повірте,– хороший шанс навести лад у будинку. Тут немає потреби наперед збирати з людей гроші. А йдеться про 5–10 тисяч гривень, і не кожен може викласти такі суми. Відтак, якщо є можливість, ви можете заплатити цю суму відразу, а можете виплачувати її впродовж певного періоду. Крім усього, ще 10 відсотків на самі відсотки кредиту нам буде відшкодовувати область. Якщо, наприклад, кредитна ставка 20 відсотків річних, то 10 з них об’єднанню співвласників відшкодовує обласна влада.

У нас, у Рівному, також дуже хороша муніципальна програма, але з неї вже два роки не дають коштів на утеплення. Отож проект термомодернізації можна реалізувати лише завдяки «теплому» кредиту. Але там держава відшкодовує 40–50% лише на матеріали, і 35% дають на весь проект – з міського бюджету.

– Якщо зважити на те, що з усієї України на пропозицію Фонду спокусилося тільки 300 ОСББ, то це про щось говорить?

– Насамперед про відповідальність, бо на кожному кроці треба проводити загальні збори співвласників, які мають висловити свою ­позицію: так чи ні. Ми в ОСББ ­«Замкове-1» такі збори проводили в листопаді торік, наступні – у лютому цього року, потім – у квітні. І останні – влітку, на яких ми обґрунтовували, що хочемо. А нам потрібно навести лад з електрикою, але її в переліку напрямів проекту немає, тому зупинилися на ІТП, заміні труб, балансуванні і всьому, що стосується підвалу, а також на встановленні тамбурних дверей.

З іншого боку, участь у цьому проекті вигідна для голови ОСББ. Чому? Бо основна відповідальність за реалізацію проекту лягає на проектантів, технагляд, експертизу і виконавців. Причому, всі етапи реалізації проекту контролюють самі європейці.

– Що плануєте робити в будинку? Скільки вам все це коштуватиме?

– У нас утеплений будинок, зроблена й утеплена покрівля, замінені вікна і двері. Тобто основні роботи, що стосуються енергозбереження, завершені. Проте маємо проблему: у квартирах на верхніх поверхах зависока температура – 25–27 градусів, звідси й велика сухість (вологість 23 при нормі 65–70 відсотків).

На жаль, відрегулювати температуру не можемо, бо у нас стоїть звичайний лічильник, який чотири роки тому люди встановили за власні гроші. Ми зверталися до багатьох спеціалістів Рівного, навіть фахівці з Луцька приїжджали. У нашому будинку працювали три незалежні аудитори, які тепер мають чітко сказати нам: треба міняти лічильник чи може бути цей?

Але однозначно плануємо повністю замінити в підвалі труби опалення, утеплити їх. Крім того будемо міняти запірну арматуру, встановлювати балансувальні клапани і збалансовувати систему опалення. Встановимо автоматичний регулятор тепла. Хочемо у ганках ще одні двері поставити, бо ті, що є,– старі дерев’яні, яким уже, як і будинку, по 50 років.

Це основні роботи, які плануємо на цей рік. Щоб реалізувати задумане, беремо кредит на майже 1,2 мільйона гривень.

– А чому б все відразу не зробити?

– Бо це було б дуже відчутним навантаженням на сімейні бюджети мешканців. Адже попри всі відшкодування все одно треба заплатити 30 відсотків суми проекту. Варто зважити ще й на те, що люди впродовж двох років багато зробили за свої гроші. Це притому, що з 66 квартир у 29 проживають інваліди, у будинку – багато пенсіонерів. Хоча всі вони й підтримують запропоновані ідеї, та однаково не хочеться перевантажувати їх. Можливо, продовжимо наступного року, але не цього.

– Виходить, ви виношуєте ще якісь задуми?

– Нам у рамках проекту запропонували низку напрямів, на які ми цього року не зібрали підписів. А має бути 100 відсотків підписів співвласників. Йдеться про повну заміну системи опалення – труб і радіаторів у квартирах. Далі можна міняти склопакети у квартирах, балконні вікна, двері – як балконні, так і міжкімнатні. Крім того, нам треба було б утеплити стелю підвалу. Бо через те, що він у нас низький (від 40 до 140 см), взимку холодно у квартирах першого поверху. Можна зробити й гідроізоляцію фундаменту, утеплити його, відновити відмостку.

 

Будинок на Замковій – старий, тому є над чим працювати. Здається, і це треба зробити, і те. Щоб зробити все необхідне, на це (нам порахували) потрібно 9 мільйонів 300 тисяч гривень. Проблем багато, але завдяки Фонду Держефективності, який у вересні нарешті має запрацювати, їх поволі можна вирішити.

Отож, плануємо й надалі продовжувати співпрацю з Фондом. Зокрема, замінити у квартирах радіатори і всю систему опалення, вікна та балконні двері, встановити нове газове устаткування, а ще, можливо, і сучасне вентиляційне. Тобто будемо старатись робити все, що прописано в аудиторському звіті, який став для нас своєрідною дорожньою картою дій.

Спілкувався Василь ГЕРУС