Консультації в комунальній стоматполіклініці Рівного стали платними

Діліться корисною інформацією з друзями:

З 1 червня цього року, як виявилося, послуги ортодонта в Рівненській дитячій стоматологічній поліклініці стали платними. Отож хотілося б з’ясувати законність дій ряду установ.

Перше. Чи правомочні управлінці під час військового стану вводити в дію положення Рівненської міської ради №662 про надання платних послуг закладами охорони здоров’я – комунальними некомерційними підприємствами, яке було прийнято в мирний час – 10.06.2021 (доходи населення скоротилися, продукти харчування для населення виросли на 30%)?

Друге. Чи є законним наказ Управління охорони здоров’я м. Рівне №87 від 20.05.2022, який посилається на реорганізацію дитячої стоматполіклініки шляхом приєднання до дорослої стоматполіклініки, яка, як мені відомо, у зв’язку з військовим станом, була призупинена? Тоді чому наказ видається директором дорослої стоматполіклініки про те, що треба робити в дитячій стоматполіклініці? На сьогодні це два різних заклади. Якщо не відбулася реорганізація, то що там роблять тарифи, затверджені директором КНП «Міська стоматполіклініка» Михайлом Басюком?

Третє. Це стосується законності платних послуг:

– чиновники посилаються на статтю 18 Закону України від 19.11.1992 №2801-ХІІ «Основи законодавства України про охорону здоров’я» (…Заклади охорони здоров’я можуть використовувати для підвищення рівня якості медичного обслуговування населення кошти, отримані від юридичних та фізичних осіб, якщо інше не встановлено законом…). Так це мова про благодійні внески та гуманітарну допомогу, яку зараз отримують у достатній кількості та належної якості.

В ст. 49 Конституції України, ухваленій 28 червня 1996 року і офіційному тлумаченні положення частини третьої статті 49 в Рішенні Конституційного Суду №10-рп/2002 від 29.05.2002 говориться: «У державних і комунальних закладах охорони здоров’я медична допомога надається безоплатно». Тож треба розуміти, що у державних та комунальних закладах охорони здоров’я медична допомога надається всім громадянам, незалежно від її обсягу та без попереднього, поточного або наступного їх розрахунку за надання такої допомоги.

Поняття медичної допомоги, умови запровадження медичного страхування (у тому числі державного) формування і використання добровільних медичних фондів, а також порядок надання медичних послуг, які виходять за межі медичної допомоги, на платній основі у державних і комунальних закладах охорони здоров’я та перелік таких послуг мають бути визначені законом.

Прошу звернути увагу – ЗАКОНОМ, а не постановою Кабінету Міністрів №1138 від 17 вересня 1996 року. Про затвердження переліку платних послуг, які надаються в державних і комунальних закладах охорони здоров’я та вищих медичних навчальних закладах.

У той час як держава Україна прагне стати членом ЄС (надано статус кандидата), у нас продовжується беззаконня і не діє Основний Закон України – Конституція.

І наостанок. Я не можу зрозуміти, чому за консультацію, пораду лікаря, який здобував освіту в державному закладі та працює в державному закладі (утримання закладу ми оплачуємо з податків), маємо платити гроші. Виходить, що оплачуємо по другому колу? Я ще можу зрозуміти оплату за матеріали, але ніяк не за консультацію та пораду лікаря.

Якщо НСЗУ не оплачує цю послугу, то нехай лікар відкриває приватну практику, сплачує оренду, податки (все це дохід у бюджет) та працює. До речі, у приватника ціни такі ж, які затверджені начальником управління охорони здоров’я м. Рівне та директором КНП «Міська стоматполіклініка» М. Басюком.

Отож, чекаю на вичерпну відповідь компетентних управлінців.

Р. S. Двоє з трьох моїх дітей нині отримують послуги лікаря-ортодонта, за один візит до якого вже сплачено 366 гривень.

Валерій ВАСИНСЬКИЙ, батько трьох дітей

Пояснення від “Управління охорони здоров’я виконавчого комітету Рівненської міської ради»

Ортодонтичні процедури не належать до ургентної медичної допомоги, отож не можуть надаватися безоплатно

Оскільки порушені Валерієм Васинським питання належать до компетенції міського управління охорони здоров’я, редакція звернулася до керівництва установи з проханням надати на них відповіді. І ось який лист отримала: «Рішення Рівненської міської ради від 10.06.2021 № 662 «Про затвердження Положення про надання платних послуг закладами охорони здоров’я – комунальними некомерційними підприємствами Рівненської міської ради» було прийняте на підставі Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я» та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17.09.1996 № 1138 «Про затвердження переліку платних послуг, які надаються в державних і комунальних закладах охорони здоров’я та вищих медичних навчальних закладах».

Рішення Рівненської міської ради від 10.06.2021 № 662 є чинним на даний момент, не призупиненим та не скасованим.

Додатково повідомляємо, що у 2022 році НСЗУ виокремила надання стоматологічної медичної допомоги в окремий амбулаторний пакет Програми медгарантій.

Так, безоплатна стоматологічна допомога передбачає надання таких послуг:

  • – первинний стоматологічний огляд пацієнта;
  • – ургентна стоматологічна допомога дорослим і дітям;
  • – планова стоматологічна допомога дітям, крім ортодонтичних процедур і протезування;
  • – інструментальні дослідження в рамках ургентної стоматологічної допомоги, а також планової стоматологічної допомоги дітям (внутрішньоротова рентгенографія, позаротова рентгенографія);
  • – організація та проведення обов’язкових медичних профілактичних оглядів учнів загальноосвітніх навчальних закладів, а також дітей до 6 років відповідно до чинного законодавства;
  • – своєчасне знеболення на всіх етапах діагностики та лікування, крім загального знеболення;
  • – невідкладна медична допомога пацієнтам, виклик бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги за потреби та надання невідкладної медичної допомоги до її прибуття;
  • – направлення пацієнта/пацієнтки для отримання вторинної (спеціалізованої), третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги;
  • – проведення хірургічних втручань під час надання ургентної стоматологічної допомоги дорослим та дітям.

Наказ управління охорони здоров’я виконавчого комітету Рівненської міської ради від 20.05.2022 № 87 «Про надання платних послуг КНП «Міська стоматологічна поліклініка» був виданий на підставі рішення Рівненської міської ради від 27.01.2022 № 1966 «Про реорганізацію Комунального некомерційного підприємства «Міська дитяча стоматологічна поліклініка» Рівненської міської ради шляхом приєднання до Комунального некомерційного підприємства «Міська стоматологічна поліклініка» Рівненської міської ради та на виконання Положення про надання платних послуг закладами охорони здоров’я – комунальними некомерційними підприємствами Рівненської міської ради, затвердженого рішенням Рівненської міської ради від 10.06.2021 № 662.

На даному етапі реорганізації КНП «Міська дитяча стоматологічна поліклініка» РМР шляхом приєднання до КНП «Міська стоматологічна поліклініка» РМР, управлінням охорони здоров’я виконавчого комітету Рівненської міської ради подано на затвердження чергової сесії Рівненської міської ради відповідний проєкт Передавального акту.

Наказом Управління охорони здоров’я виконавчого комітету Рівненської міської ради від 01.02.2022 № 21 «Про створення та затвердження комісії з реорганізації» затверджено склад комісії з реорганізації, а головою комісії з реорганізації – директора КНП «Міська стоматологічна поліклініка» Басюка Михайла Олексійовича, із проведенням державної реєстрації в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань «Внесення рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи в результаті її реорганізації».

Працівників КНП «Міська дитяча стоматологічна поліклініка» Рівненської міської ради у повному складі у встановленому законом порядку переведено та включено в штатний розпис КНП «Міська стоматологічна поліклініка» Рівненської міської ради.

Акцентуємо увагу, що тарифи на платні послуги було затверджено ще у червні 2021 року.

Набуття чинності постановою Кабінету Міністрів України від 12.01.2022 № 2 «Деякі питання оплати праці медичних працівників закладів охорони здоров’я» викликало необхідність перегляду та проведення перерахунку тарифів на платні послуги. У травні 2022 року відбулося перезатвердження тарифів на платні послуги в КНП «Міська стоматологічна поліклініка» РМР, в тому числі на надання ортодонтичної допомоги населенню.

Додатково інформуємо, що ортодонтична допомога дітям до початку трансформації галузі охорони здоров’я надавалась переважно за кошти благодійних внесків закладу та на сьогодні благодійність скеровується на всім відомі більш нагальні потреби. Також, зі зміною моделі фінансування галузі та впровадження платної послуги в закладі, змінився і підхід до оплати за ортодонтичні послуги.

Ортодонтичні процедури не належать до ургентної медичної допомоги, отож у КНП «Міська стоматологічна поліклініка» РМР не можуть надаватися безоплатно.